Бюджетування та основнi види бюджетiв



Бюджетування (кошторисне план-ня) є гол. інстр-том фін. план.-ня. Кошторис (бюджет) – це форма планового розрах-ку, яка визначає докладну програму дій під-ва на майб. період. Метою системи бюдж. планування є економія фін.ресурсів, скорочення невир. витрат, більшої гнучкості в упр-ні і контролі за с/в продукції, а також для підвищення точності план. показниів. Види бюдж.: Операційний (поточний, періодичний, оперативний) бюджет – це система бюджетів, що характеризує доходи і витрати за операціями або окремими функціями підприємства. Фінансовий бюджет складається на базі інформації бюджетного звіту про прибутки і збитки. Бюджет не має стандартизованих форм. 1)за широтою номенклатури: функціональний(розробл. по 1-2 статтях: бюджет оплати праці) і комплексний (розробл.за широкою номен-рою затрат, напр., бюдж. адмін.-упр.затрат). 2)за методами розробки: стабільний (не зал. від обсягів д-ті під-ва) і гнучкий (передбач. встановл. планових затрат не у фіксов.сумах, а у вигляді нормативу витрат, які повяз. з показниками обсягу д-ті під-ва).

При розробці фін.плану під-ва склад. наст.види бюдж.: кошторис продажу; К. вир-ва; К.прямих мат.затрат; К.витрат на оплату праці; К. с/в проданої прод-ції; К.капіт.затрат; К.прибутків та збитків та ін.

Визначення операцiйного та фiнансового циклу пiдприємства

Операційний цикл – проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг.   Фінансовий циклрозпочинається з моменту оплати постачальникам матеріалів (погашення кредиторської заборгованості) і закінчуєтьсяв момент отримання грошових коштів від покупців за відвантажену продукцію (погашення кредиторської заборгованості). Зменшення тривалості фінансового циклу (періоду обороту власних оборотних коштів) при збереженні певного балансу між рахунками дебіторів і кредиторів може слугувати одним з критеріїв ефективності управління фінансами підприємства. Оскільки тривалістьопераційного циклу більше тривалості фінансового циклу на період обороту кредиторської заборгованості, то скорочення фінансового циклу , як правило, веде до зменшення операційного циклу, що оцінюється як позитивна тенденція.

Необхiднiсть та джерела короткострокового фiнансування пiдприємств

Необхідність залучення позикових коштів як джерела фінансування підприємств визначається характером кругообігу основних і оборотних коштів.

За рахунок власних оборотних коштів підприємства створюють мінімальні запаси товарно-матеріальних цінностей. Але потреба в коштах для створення запасів протягом року коливається. З міркувань ефективності використання фінансових ресурсів підприємству невигідно формувати власні оборотні кошти в розмірах, які перекривали б будь-яку пот­ребує в оборотних коштах зокрема й ту, яка виникає тимчасово у збільшеному розмірі. В такому разі у підприємства в періоди зменшення потреби в оборотних коштах неминуче виникав би надлишок коштів, що призвело б до нераціонального їх використання. Тому підприємства мають вкладати в оборотні кошти мінімум власних фінансових ресурсів у розмірах, достатніх для створення лише мінімальних запасів товарно-матеріальних цінностей і витрат виробництва. Всю іншу потребу в оборотних коштах доцільно задовольняти за рахунок

позикових ресурсів. Зовнішні джерела створення короткострокового позичкового фінансового капіталу: *короткострокові кредити банків, *короткострокові кредити і займи небанківських фінансових установ, * короткостроковий товарний (комерційний) кредит, * короткостроковий податковий кредит. Внутрішні джерела: - короткострокові кредити і позики не сплачені у строк, - короткостроковий товарний кредит не сплачений у строк, - внутрішня та зовнішня кредиторська заборгованість строк сплати якої не настав, - прострочена внутрішня та зовнішня кредиторська заборгованість.

Управлiння виробничими запасами

Управління запасами. Для фінансиста велику роль відіграє знання принципів аналізу запасу підприємства. Вони базуються на розумінні принципів подання запасів у звітності. Від того, які методи обліку запасів визначаються обліковою політикою фірми залежить різна оцінка коштів, які вкладені в запаси і відповідно різне значення параметрів , які беруть участь у визначенні оптимальної політики управління ними. Контроль за ефективністю управління запасами на підприємствах здійснюється за допомогою аналізу зміни швидкості обороту запасів, що розраховуються за формулою:

Методи оцінки вибуття запасів: - метод середньозваженої собівартості - метод нормативних затрат; - метод ідентифікованої собівартості; - метод „ціна продажу”; - метод FIFO; - метод LIFO;


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 267; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!