Вартiсть грошей та причини її змiни



Гроші — це еквівалент вартості усіх ін. тов, бо саме за доп. грошей у вигляді фіксов. к-ті грош. одиниць вимір. вартість будь-якого товару. Гроші самі пов. мати вартість. Прич. грош. одиниця, яка є сьогодні, і грошова од., яка очікується до одерж. через деякий час, не є рівноцін. Є принцип, який діє незал. від зміни заг. рівня цін: мати певну суму грошей сьогодні завжди краще, ніж мати її завтра. Це поясн. дією 3-х осн. факторів :

Інфл. — явище, властиве практично будь-якій ек-ці. Негат. віднош. до неї, яке існувало в нашій країні протягом багатьох років, не є коректним. Знецін. грошей, що відбув. в умовах інфл., викликає, з одного боку, природне бажання вкласти їх в певні активи, тобто в деякій мірі стимулює інвест. процес. З іншого боку, це частково пояснює, як відрізн. наявні гроші, і ті, що очікуються до одержання в майбут. Ризик неодержань. очікув. суми є ін. прич., згідно з якою будь-який договір, за яким очікується надходж. грош. коштів в майбут., має певну ймовірність бути невиконаним взагалі або викон. частково.

Оборотність—здатність грошей до ліквідності — існ.тому, що в ринк. ек-ці грош. сектор розпадається на дві складові Грош. кошти, як і будь-який актив, повинні з часом генерувати доход за ставкою, яка задов. власника цих коштів. Тому сума, очікувана до одерж. через деякий час, повинна перевищ. початкову суму, якою володіє інвестор в момент прийняття рішення, на величину можливого доходу.

На зміну вартості грошей в часі впливають такі фактори: -інфляція; -ризик; -оборотність (здатність до ліквідності).

 

Майбутня i теперiшня вартiсть грошей

Існує дві концепції і, відповідно, два способи визначення і нарахування процентів.

Антисипативний (попередній) спосіб. % нарах на поч кожного інтервалу нарахування. Сума процентних грошей визначається виходячи із нарощеної суми: S = P/(1 – i)n.

Відсотковою ставкою буде виражене у відсотках відношення суми прибутку, що сплачується за певний інтервал, до величини нарощеної суми, яка отримується в кінці цього інтервалу. Ставка, що визначається таким способом, називається (в широкому розумінні) обліковою ставкою або антисипативним відсотком.

Декурсивний спосіб. % нарах4 в кінці кожного інтервалу нарахування. Декурсивна відсоткова ставка або позичковий відсоток – це відношення суми нарахованого за певний інтервал доходу до суми, що є на початку даного інтервалу.

У світовій практиці декурсивний спосіб найбільш розповсюджений. У нас – антисипативний, особливо в періоди високої інфляції. При рівності позичкового відсотку та облікової ставки, нарощення початкової суми в другому випадку (антисипативний спосіб) йде швидше, тому в літературі часто можна зустріти твердження, що декурсивний спосіб більш вигідний для позичальника, а антисипативний – для кредитора. Але це справедливо лише для невеликих відсоткових ставок.

Системи фiнансового планування

Фінансове планування являє собою процес розробки системи фінансових планів і планових (нормативних) показників по забезпеченню розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищенню ефективності його фінансової діяльності в майбутньому періоді. Фінансове планування на підприємстві (чи внутрішньофірмове фінансове планування) базується на використанні трьох основних нею систем: 1) прогнозування фінансової діяльності: розробка загальної фінансової стратегії і фінансової політики по основним напрямкам фінансової діяльності підприємства, період планування до 3-х років. 2) поточне планування фінансовою діяльністю: розробка поточних фінансових планів по окремих аспектах фінансової діяльності; 3) оперативне планування фінансової діяльності: розробка і доведення до виконавців бюджетів, платіжних календарів і інших форм оперативних планових завдань по усім основним питаннях фінансової діяльності період, планування місяць, квартал.

Види грошових потокiв та методи їх розрахункiв

Грошовий потік – це надходження (вхідний грошовий потік) і витрачання (вихідний грошовий потік) грошових коштів в процесі здійснення господарської діяльності підприємства. Різниця між вхідним і вихідним грошовим потоком по кожному окремому виду діяльності або по господарській діяльності підприємства в цілому називається чистим грошовим потоком. Грошові потоки повинні бути узгоджені між собою таким чином, щоб зберегти ліквідність (фінансову рівновагу) і при цьому уникнути надлишкової ліквідності.

Класифікація грошових потоків при аналізі кредитоспроможності підприємства:                               1 Пріоритетний грошовий потік – виплати комерційного характеру, які компанія повинна здійснювати щоб уникнути фінансового краху, відсоткові і податкові виплати. 2 Дискретний грошовий потік – надходження і виплати грошових коштів, які не пов’язані безпосередньо з комерційними операціями (купівля-продаж необоротних активів, виплата дивідендів).                    3 Фінансовий грошовий потік – надходження грошових коштів і виплати, пов’язані із зміною довгострокового капіталу.

Найпоширенішими прогнозними фінансовими документами надходжень і витрат грошових коштів на підприємствах виступають:

1. касовий бюджет – це план надходжень і витрат грошових коштів, розробляється на фінансовий рік з помісячною сегментацією; 2 платіжний календар – форма поточного фінансового плану управління грошовими потоками, розробляється на короткостроковий період з щоденною сегментацією.


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!