Комплексні креслення прямих ліній



Пряма є така безліч точок, властивості якої визначаються відомою аксіомою прямої лінії: "через будь-які дві різні точки проходить одна і лише одна пряма" і теоремою, яка виходить з аксіоми прямої: "дві різні прямі можуть мати не більше за одну загальну точку".

Пряма загального положення

Пряма може займати в просторі різні положення щодо площин проекцій. Пряма, не паралельна і не перпендикулярна жодній з площин проекцій, називається прямою загального положення. Проекцією прямої лінії в загальному випадку є пряма. Очевидно, що в системі площин проекцій П21 пряма І буде мати дві проекції: І1 на П1 та І2 на П2 (рис.·2.4). Дві проекції прямої загального положення визначають її положення в просторі, оскільки кожна точка прямої має дві проекції.

Рис. 2.4

 

Для побудови проекцій прямої досить побудувати проекції двох її точок (рис. 2.4) на підставі наслідку з пп. 2 і 3, розділ 1.3.

Різниця координат двох неспівпадаючих точок А та В, що належать прямій І загального положення, не дорівнює нулю (рис. 2.4):

ХA - ХB = а ≠ 0,

YB - YA = c ≠ 0,

ZB - ZA = b ≠ 0.

Безліч точок, що складається з двох різних точок прямої та всіх точок, що знаходяться між ними, називається відрізком прямої.

Визначення довжини відрізка прямої способом прямокутного трикутника

На рис.2.5 показана просторова схема рішення даної задачі, а на рис. 2.6 приведені необхідні побудови на комплексному кресленні.

Рис. 2.5

 

Рис. 2.6

 

Проведемо [АВ0] та 1В1]. Трикутник АВВ0 – прямокутний. Довжина одного його катета дорівнює довжині горизонтальної проекції відрізка [АВ], а другого – різниці висот кінців відрізка [АВ].

|AB0| = |A1B1|; |BB0| = |BB1| – |AA1| = ZB – ZA.

Відрізок [АВ] є гіпотенузою цього трикутника, акут α – кутом нахилу [АВ] до горизонтальної площини проекцій. Трикутник, конгруентний даному, можна побудувати на комплексному кресленні (рис. 2.6).

Прийнявши за один катет 1В1], будуємо прямокутний трикутник, другим катетом якого є відрізок 1В0] = ZB – ZA. Довжина гіпотенузи 1В0| цього трикутника рівна |АВ|, а кут α = В1 А1В0 – величині кута нахилу його до площини П1. Довжина відрізка може бути визначена як довжина гіпотенузи прямокутного трикутника, одним катетом якого є фронтальна проекція 2В2], а другим – різниця глибин точок А та В (ця побудова також показана на рис. 2.6).

Приналежність точки прямої лінії

Точка може належати прямій і знаходитися зовні прямої. Якщо точка С (рис. 2.7) належить прямій І, то проекції С1 та С2 точки С належать однойменним проекціям прямої І:

С Î І  СІ Î І1 ^ C2 Î І2.

Якщо точка не належить прямій І, то принаймні одна з її проекцій не належить однойменній проекції прямої. На рис.2.7 точки А, В і D не належать прямій І, причому точка D розташована над прямою, а точка В – перед прямою.

 

 

Рис. 2.7

Пряма окремого положення

Прямі рівня

Пряма, паралельна одній з площин проекцій, називається прямою рівня. Горизонталь – пряма, паралельна П1 (рис. 2.8). На рис. 2.9 показано комплексне креслення горизонталі. Горизонталь позначається буквою h.

 

Рис. 2.8

 

Рис. 2.9

Її горизонтальна проекція h1 займає положення, відповідне положенню самої горизонталі в просторі, а фронтальна проекція перпендикулярна лініям зв'язку, оскільки ZВ - ZА = 0. Відрізок [АВ] горизонталі h і кут нахилу її до площини П2 проектуються на площину П1 без спотворення.

Фронталь – пряма, паралельна П2 (рис. 2.10, рис. 2.11).

 

 

Рис. 2.10

 

 

Рис. 2.11

 

Фронталь позначається буквою f, її фронтальна проекція f2 займає положення, відповідне положенню самої фронталі в просторі, а її горизонтальна проекція перпендикулярна лініям зв'язку, оскільки YB - YA = 0. Відрізок [АВ] фронталі f і кут α нахилу її до площини П1 проектуються на площину П2 без спотворення.

Профільна пряма – це пряма, паралельна П3 (рис. 2.12, рис. 2.13).

 

Рис. 2.12

 

 

Рис. 2.13

 

Профільна пряма позначається буквою р. Її профільна проекція займає положення, відповідне положенню в просторі самої профільної прямої, а горизонтальна і фронтальна проекції співпадають з однією і тією ж вертикальною лінією зв'язку, оскільки XA - ХВ = 0. Відрізок [АВ] профільної прямої р і кути α та β нахилу її відповідно до площин П1 і П2 проектуються на площину П3 без спотворення.

Положення горизонталі h і фронталі f у просторі визначається заданням на кресленні двох їх проекцій h1 і h2 та f1 і f2. Дві проекції р1 і р2 профільної прямої р не визначають її положення в просторі, оскільки цим проекціям відповідає незліченна безліч прямих, які належать профільній площині, що проходить через задану пряму. За аналогією з цим горизонталь не визначається двома своїми проекціями h2, h3, а фронталь – f1 і f3. Тому для визначення прямої р необхідно задати дві проекції р2, р3 або р1, р3 або ж задати на прямій р дві точки: А та В (рис. 2.10) – р22В2) і р11В1). Отже, двопроекційне комплексне креслення лінії рівня обернене тільки в тому випадку, якщо воно містить проекцію прямої на паралельну їй площину проекцій.


ЛЕКЦІЯ №·3. КОМПЛЕКСНЕ КРЕСЛЕННЯ ПОВЕРХОНЬ

Всі поверхні можна розділити на плоскі (площини), багатогранні та криві. Простою поверхнею є площина.

Площина загального положення

Площина є така безліч точок, основні властивості якої виражаються наступними аксіомами:


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 171; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!