Предмет, основні функції економічноітеоріі.



Економічна теорія (політична економія) –це наука про вибір найбільш ефективних способів задоволення безмежних потреб людей шляхом раціонального використання обмежених ресурсів.

 

 


Таким чином, предметом економічної теорії є відносини, що виникають між людьми в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ та послуг у світі обмежених ресурсів.


З предмету економічної теорії можна виділити головну функцію економіки:

це знаходження раціональних поєднаньресурсів для досягнення максимального задоволення потреб суспільства.

У ціломуфункціїекономічноїтеоріїможна подати схемою, зображеною на малюнку.

Ø Пізнавальнафункціяозначає,щоекономічнатеорія, досліджуючиекономічніпроцеси і явища, дає людям розумінняекономічноїдійсності і економічнихзаконів, за якимирозвиваєтьсяекономіка. Сучаснаекономічнатеоріяпояснює причини економічноїкризи у країні, аналізуєальтернативні шляхи виходу з неї.

Ø Методологічнаполягає в тому,щоекономічнатеорія є методологічною (теоретичною) базою для цілоїсистемиекономічних наук.

Ø Прогностичнафункціяполягає у розробцідовгостроковихпрограмрозвиткунаціональноїекономіки.

Ø Виховнафункціяполягає в тому, щоекономічнатеоріяформуєекономічну культуру людини, розвиваєлогікусучасногоринковогоекономічногомислення, виховує потребу в економічнихзнаннях.Економічнемислення— цесукупністьпоглядів, уявлень та судженьлюдини про реальнуекономічнудійсність, яківизначаютьїїгосподарськуповедінку.

Ø Практичнафункціяекономічноїтеоріїзводиться до того, щоекономічнатеорія є теоретичною базою для науковогообґрунтування і розробкиекономічноїполітикидержави.

Отже, економічна наука не тількиописує і аналізуєрозвитоквиробництва і проблеми, пов‘язані з ним, а й обґрунтовуєвідповіднуекономічнуповедінкусуб‘єктівгосподарювання. Тому розрізняютьпозитивну і нормативнуекономічну науку.

Позитивна економікаформулюєнауковіуявлення про економічнуситуацію, вивчаєфактиреальноїдійсності, встановлює причини і наслідки тих чиіншихподій.

Нормативна економічна наукаузагальнюєсуб‘єктивніуявлення про те, якоюмає бути економіка, якіконкретніекономічнірішення є бажаними для розв‘язаннятієїчиіншоїекономічноїпроблеми. Нормативнітвердженнявиникають на рівніобґрунтуванняекономічноїполітикидержави.

 

Економіка як наука.

 

Економіка, як і кожна наука, маєсвоїзакони, правила, принципи, за якимирозвивається. Вона розглядаєусісферилюдськогобуття, так чиінакшевідображаєусіпроцеси, яківідбуваються в суспільстві, — відполітичних до культурних, тому вивченняїїпередбачаєзастосуванняздобутків практично всіхпредметів, яківивчаються у школі.

Найтіснішеекономікапов'язана з такими науками, як математика, право, соціологія, географія, історія, політологія, психологія. Географічнізнаннядаютьзмогуз'ясувати роль природних умов, сировиннихресурсів, соціальнихфакторіврізнихтериторій у розміщеннівиробництватоварів та послуг. Вивченняісторіїдопомагаєвиявлятизакономірностістановлення й розвиткугосподарства і з'ясуватиумовиформуваннясвітовоїекономіки. Знання з політологіїпокликанідопомогти у визначенніролідержави та окремихсуспільнихгруп у функціонуванніекономіки.

Дослідженняекономікинеможливе без знаньзаконодавчихактів, якірегулюютьсуспільнівзаємини як усерединікраїни, так і на міжнародномурівні, тому зв'язкицієї науки з правознавствомдужетісні. Знанняпсихологіїдаютьзмогувиявитиособливостіповедінкилюдини у різнихжиттєвихситуаціях, з'ясуватимотиви, якізмушуютьїїдіяти так чиінакше. Економіка широко використовуєформули, рівняння, графіки для аналізу та ілюстраціїрізнихпроцесів і явищ, через цетіснопов'язана з математикою. Економічна теорія – це підгрунтя для опанування знань з інших дичциплін економічного напряму (підприємництво, маркетинг, менеджмент, фінансі та ін.).

ТРИ  рівні дослідження економічної теорії

МІКРОЕКОНОМІКА вивчає поведінку та взаємодію окремих економічних суб‘єктів (фірм, домогосподарств). Використовуєтакіпоказники, як попит на окремий товар і йогопропозиція, ціна товару, дохідфірми, витратифірми і прибуток, доходи і видаткисім‘ї МАКРОЕКОНОМІКА вивчаєфункціонуваннянаціональноїекономіки в цілому. Використовуєтакіпоказники як ВВП, ВНП, загальнийрівеньцін, рівеньзайнятості, безробіття, інфляція, грошовийобіг, сукупний попит,пропозиція, економічнезростання СВІТОВА ЕКОНОМІКА висвітлюєвзаємодіюнаціональнихгосподарств, господарськудіяльністьнаднаціональнихорганів, наприкладКабінетуМіністрівЄвропейського Союзу.

Відмінності між економічними законами і законами природи

ЕКОНОМІЧНІ ЗАКОНИ - це стійкі, істотні, причинно-наслідкові зв'язки і взаємозалежності між явищами і процесами економічного життя. – є законами господарської діяльності  і поза нею не існують; – мають історичний характер   ЗАКОНИ ПРИРОДИ: – можуть діяти поза людським суспільством  (наприклад, закон земного тяжіння); – діють довічно і завжди; – нейтральні до людських бажань і мотивів поведінки

 

Розрізняють економічні закони найзагальніші, загальні та специфічні, які діють разом і створюють цілісну систему економічних законів:

Ø найзагальніші економічні законидіють у всіх економічних системах (закон економії часу, підвищення потреб);

Ø загальні закони— лише у кількох економічних системах (закони товарного виробництва);

Ø специфічні закониє характерними для певної економічної системи та окремої її сфери (закони додаткової вартості, монопольного прибутку).

 

Економічні категорії - це узагальнювальні поняття, які виражають суттєві сторони економічних явищ і процесів.

Наприклад, щоб розкрити суть ринкової економіки, необхідно глибоко оволодіти цілою системою економічних категорій, починаючи з товару, грошей, вартості, ціни і завершаючи менеджментом та маркетингом).

Якщо економічна категорія виражає який-небудь один момент або одну сторону економічних відносин, суть одного явища, то економічні закони розкривають взаємозв'язок, внутрішню залежність кількох або багатьох однопорядкових явищ. Пізнання економічних законів дає змогу визначити основні тенденції економічного розвитку суспільства, передбачити його перспективу і зорієнтувати поведінку господарюючих суб'єктів відповідно до певного економічного середовища. І навпаки, коли свідомоорганізованагосподарськадіяльністьсуперечитьлогіцізаконів, то цепризводить до великих збитків.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!