Сутність економічної науки та система економічних відносин



Тема 1.Економіка:їїголовнафункція, структура і системна організація.

1.1 Сутність поняття«економіка».

1.2 Потреби, як рушійні сили економічного розвитку.

1.3 Предмет, основні функції економічноі теорії.

1.4 Економіка як наука.

1.5 Структура і системна організація економіки

Мета:сформуватиу студентів загальне уявлення про економіку як науку; з’ясувати економічний зміст процесів виробництва, розподілу, обміну та споживання; ознайомити із суб’єктами та об’єктами економічних відносин; розвивати економічне мислення; виховувати інтерес до вивчення курсу.

Очікувані результати: учні повинні знати, що вивчає економічна наука та які переваги має людина, озброєна економічними знаннями; розрізняти суб’єкти й об’єкти економічних відносин; розуміти сутність процесів виробництва, споживання, розподілу та обміну.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.

ВСТУП

Кожна людина потребує їжі, одягу, житла та багатьохінших товарів і послуг, що забезпечують її життя. Однак природане дає цього в готовому вигляді, усі ці речі необхідно виробляти,а будь-яке виробництво потребує ресурсів — сировини, енергоносіїв, землі, праці, машин, інструментів, часу тощо. На жаль, усі ціресурси обмежені. Вони можуть бути абсолютно обмеженими (невідтворювані) або відносно обмеженими (відтворювані) — у даниймомент, у певному місці. Таким чином, виникає фундаментальнасуперечність: сукупність матеріальних потреб людей перевищуєвиробничі можливості всіх наявних ресурсів, безмежні потреби —обмежені ресурси. Цей незаперечний факт і лежить в основі економічної науки- науки про вміння користуватись життям якнайкраще.

Сутністьпоняття «економіка».

В усі часи вважалась освіченою людина, яка володіла основами економічних знань. Справа втому, що в людському суспільстві немає жодної сфери життя, жодної професії, немає і жодної країни, де б людина була незалежною від світу економіки, від економічних законів. Незважаючи на те що економічні проблеми актуальні для кожної людини, не всі можуть правильно відповісти на запитання "що таке економіка". Першим науковевизначенняцьоготерміна дав давньогрецькиймислительКсенофонт, який жив приблизно у 430-355 рр.дон.е. і написав книгу "Економікос". Цяназваскладається з двохгрецькихслів - "ойкос" (дім, господарство) та "номос" (знаю, закон, правило), тобто:

Економіка — цемистецтвоведеннядомашньогогосподарства.

ІншийдавньогрецькийфілософАристотель (384-322 рр. дон.е.) в науці про багатство (економіці) вирізняв "економію" (абосукупністьспоживнихвартостей) і "хремастику" (мистецтворобитигроші, збагачуватись).

Економіка — це наука про багатство.

У центріекономічнихпроцесівзавждиперебуваливласники, виробники, посередники. Відїхньогогосподарюваннязалежавдобробуттисячгромадян.

Економіка - це наука про економічні відносини що скоадаються між людбми в процесі виробництва, розподілу, обміну та споживання товарів і послуг.

Сучасна економічна наука найчастіше має назву «економічна теорія», або «економікс». Уперше цю назву використав англійський економіст А. Маршалл у праці «Принципи політичної економії» (1890р.).

Економічна теорія = політекономія = Економічна політика держави – це цілісна система цілей, напрямів і методів регулювання, які використовує держава з метою забезпечення стабільного розвитку

Економічна політика спрямована на досягнення таких цілей: економічне зростання, яке виступає основою підвищення життєвого рівня; повна зайнятість; економічна ефективність; стабільний рівень цін; економічна свобода; справедливий розподіл доходів; збалансований державний бюджет; торговельний баланс; екологічна безпека.

Найзагальнішим визначенням є таке:


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 300; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!