Тема 5. Раціональна організація оплати праці на підприємствах



 

І. Завдання для вивчення. Ознайомитися із підзаконними актами та законспектувати основні положення:

1. Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-III. (далі – Закон №2240).

2. «Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» затверджений Постановою КМУ від 26.09.2001 №1266. (далі – Порядок №1266)

3. «Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації» затверджений Постановою КМУ від 06.05.2001 №439. (далі – Порядок №439).

4. «Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» затверджений Постановою КМУ від 22.12.2010 №26. (далі – Порядок №26).

5. «Порядок обчислення середньої заробітної плати» затверджений Постановою КМУ №100 від 08.02.95 зі змінами і доповненнями (далі – Постанова №100).

6. Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 №504/96-ВР.

7. Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 р. № 2050- III.

8. Порядок № 159 — Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 159.

9. Кодекс законів про працю – вивчити умови виплати компенсації в разі звільнення працівника.

ІІ. Виконання практичних завдань з розрахунку середньої заробітної плати, нарахування суми відпускних, лікарняних; компенсації у зв’язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати; оподаткування заробітної плати та стягнення єдиного соціального внеску.

 

1. У березні 2013 року підприємство виплатило працівникові заборгованість по заробітній платі за жовтень і грудень 2012 року. Заробітна плата, яка сплачувалася на руки, на той момент складала 3900 грн. Розрахуйте суму компенсації, якщо індекси споживчих цін наведені у таблиці 1.

Таблиця 1

Дані для розрахунку

Місяць Індекс споживчих цін (ІСЦ), % Місяць Індекс споживчих цін (ІСЦ), %
Жовтень 2012 102,1 Січень 2013 101,5
Листопад 2012 102,8 Лютий 2013 102,6
Грудень 2012 102,3 Березень 2013 100,2

 

2. Здійсніть розрахунок суми відпускних працівникові Лісовому А.Н.: тривалість чергової відпустки 24 дні. За останні перед відпусткою 12 місяців працівник отримав наступні виплати: основна заробітна плата – 56800 грн., доплати до посадового окладу – 7300 грн., виробничі премії – 6900 грн., допомога з тимчасової втрати працездатності – 1940 грн., матеріальна допомога – 3500 грн., дивіденди – 10000 грн.

 

3. Проведіть розрахунок вихідної допомоги працівникові підприємства, якого звільнили 13 квітня 2013 р. в зв’язку з призовом на військову службу. Згідно наказу № 11-к від 11 квітня 2011 р. йому нарахована вихідна допомога в розмірі 2-місячного середнього заробітку. Дані для розрахунку наведені у таблиці 2.

Таблиця 2

Дані для розрахунку середнього заробітку

Місяць Відпрацьовано днів Заробітна плата, грн. Кількість робочих днів
Лютий 2013 15 3428,57 21
Березень  2013 20 5300 20
Разом:      

 

4. Працівник подав листок непрацездатності з 16.06.2013 до 24.06.2013 включно. Страховий стаж менше п’яти років. Місячний оклад працівника 2800 грн. Працівник був прийнятий на роботу 01.02.2008 року. Визначте розрахунковий період, кількість відпрацьованих днів за цей період, розмір лікарняних та заробітну плату за червень місяць.

 

Методичні рекомендації

 

Відповідно до чинного законодавства всі роботодавці зобов’язані нарахувати та виплатити працівникам компенсацію втрати частини заробітної плати в разі затримки виплати заробітної плати. Компенсація виплачується, якщо виплата заробітної плати затримується на один і більше календарних місяців. Нарахування компенсації здійснюється один раз безпосередньо перед виплатою заборгованості із заробітної плати.

Сума компенсації розраховується як добуток суми нарахованої, але не виплаченої працівнику заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів), та приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. У розрахунку бере участь сума заробітної плати, що підлягає виплаті на руки.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації розраховується шляхом множення місячних індексів споживчих цін, що публікуються Держкомстатом, за весь період невиплати грошового доходу, а саме з місяця, наступного за місяцем нарахування доходу, по місяць, що передує виплаті заборгованості (включно). Таким чином, порядок розрахунку компенсації заробітної плати наведемо у вигляді формули:

Ск = ЗПчист х (Іі х Іі+1 х … х In х 100 - 100) : 100,

де Ск — сума компенсації;

ЗПчист — сума заробітної плати після вирахування з неї всіх утримань («чиста» заробітна плата), не виплачена в строк не з вини працівника;

Іі — індекс споживчих цін (індекс інфляції) місяця, наступного за місяцем нарахування заробітної плати (ділений на 100);

In — індекс споживчих цін (індекс інфляції) місяця, що передує місяцю виплати заборгованості (ділений на 100).

При звільненні працівника працедавець має виплати:

1) заробітну плату за час, відпрацьований у місяці звільнення.

2) компенсацію за невикористану відпустку.

3) вихідну допомогу відповідно до статті 44 КЗпП.

Для обчислення суми вихідної допомоги заробітна плата працівника за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана виплата допомоги, ділиться на кількість відпрацьованих днів, що припадають на цей період. Отримана середньоденна заробітна плата множиться на середньомісячну кількість робочих днів, що припадають на цей період (ст. 8 Порядку №100).

Формула розрахунку вихідної допомоги виглядає наступним чином:

ВД = (ЗПм-1 + ЗПм-2) : Квідпр. х Кр

де:

ВД — вихідна допомога;

ЗПм-1, ЗПм-2 — зарплата за місяці роботи, що передували звільненню;

Квідпр. —кількість відпрацьованих днів за два місяці перед звільненням;

Кр. — середньомісячна кількість робочих днів за два місяці перед звільненням.

Середньомісячна заробітна плата для розрахунку суми вихідної допомоги визначається відповідно до п. 2 Порядку №100.

 

Сума відпускних розраховується шляхом множення середньоденної заробітної плати за розрахунковий період на кількість календарних днів, що припадають на відпустку. Цю формулу можна представити у вигляді:

В = ЗПср × Ккд,

де В–сума відпускних;

ЗПср – середньоденна заробітна плата за розрахунковий період;

Ккд – кількість календарних днів, що припадають на час відпустки.

ЗПср = ЗПрп / Кд.р.п.,

де З.П.з.п. – загальна сума заробітної плати за розрахунковий період;

Кд.р.п. – кількість днів у розрахунковому періоді.

Головними нормативними документами, що регулюють питання нарахування відпускних є Кодекс законів про працю, Закон України «Про відпустки» та «Порядок обчислення середньої заробітної плати» №100.

Загальна формула розрахунку лікарняних має наступний вигляд:

Л = З.П.с.д. * Кс.с. * Кд.н.,

де З.П.с.д. – середньоденна заробітна плата;

Кс.с. – коефіцієнт страхового стажу робітника;

Кд.н. – кількість днів тимчасової непрацездатності, згідно із листком непрацездатності, виданим у встановленому порядку.

Середньоденна заробітна плата розраховується наступним чином:

З.П.с.д. = З.П.р.п. / Кр.д.,

де З.П.р.п. – заробітна плата за розрахунковий період;

Кр.д. – кількість робочих днів за розрахунковий період.

Визначення розрахункового періоду для розрахунку середньої заробітної плати здійснюється  згідно із пунктами 3, 4, 5 та 6 Порядку 100. Для визначення видів заробітної плати, які беруть участь у розрахунку середнього показника звертаємося до п.7 Порядку 100.

Коефіцієнт страхового стажу працівника визначається згідно із ст.37 Закону України від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням і похованням»:

- 60% середньої заробітної плати особам, що мають страховий стаж до п’яти років;

- 80% середньої заробітної плати особам, що мають страховий стаж від п’яти до восьми років;

- 100% середньої заробітної плати особам, що мають страховий стаж більше восьми років;

- 100% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, зарахованим до 1 — 4 категорій осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх заміняє та доглядає за хворою дитиною віком до 14 років, потерпілою від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни і особам, на яких поширюється дія Закону України від 22.10.93 р. №3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зі змінами та доповненнями.

Оплата лікарняних поділяється на дві складові: оплата перших п’яти днів лікарняного (проводить роботодавець та відносить ці витрати до складу валових витрат підприємства) та оплата всіх інших днів лікарняного (виплата проводиться роботодавцем, проте потім фонд соціального страхування компенсує ці витрати шляхом перерахування відповідних сум на поточний рахунок або шляхом зменшення суми зобов’язань роботодавця до фонду). Слід зазначити, що оплаті підлягають робочі дні, що припадають на період тимчасової непрацездатності працівника.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!