Рекомендації з психопрофілактики конфліктів



Профілактика конфлікту – це вид управлінської діяльності, що полягає у своєчасному розпізнаванні, усуненні чи ослабленні конфліктогенних факторів і обмежені таким чином можливості їх виникнення чи деструктивного розв'язання у майбутньому.

Принцип профілактики конфліктів (за психологом Д.І.Фельдштейном) . У процесі спілкування потенційних конфліктів набагато більше, ніж вже існуючих, і краще запобігати конфліктам, чим вирішувати й усувати тоді, коли вони виливаються в конфліктні взаємодії. Запобігання конфлікту пов'язане з умінням визначати основу конфлікту - конфліктну ситуацію й усунути її. Діюча профілактика конфліктів складається не в ігноруванні конфліктних ситуацій, а у виявленні їх в індивідуальній роботі з ними. Робота ж з конфліктною ситуацією, майже виключає формально-адміністративні міри, а припускає психологічні. Якщо ж турботи посередників зводяться лише до того, щоб погасити інцидент, то конфлікт здатний прийняти схований плин, що небезпечно своїми деструктивними наслідками для всіх учасників конфлікту.

Загальні правила поведінки, дотримання яких дає змогу знизити ризик виникнення і розвитку дисфункціональних конфліктів:

•     намагайтесь адекватно оцінити власну поведінку у конфліктній ситуації;

•     поглянте на ситуацію очима іншої людини;

•     уникайте виносити роздуми з приводу дій і висловлювань інших людей;

•     контролюйте свої емоції;

•     залучайте іншу людину до процесу обговорення спірних питань, навіть якщо ви можете взяти ініціативу на себе;

•     враховуйте можливість перекручування інформації при її передаванні.

пам'ятайте два правила:

а) не треба хвилюватись через дрібниці;

б) все у цьому житті дрібниці.

Нижче перелічені рекомендації сформульовані з метою, допомогти учасникам конфлікту знайти вихід з нього, або попередити його ще до початку активних дій:

Рекомендація 1. Якщо виникає конфлікт, то не піддавайтеся емоціям, і не поспішаєте його форсувати (конфліктуйте не поспішаючи).

Рекомендація 2. Аналізуючи конфліктну ситуацію, шукайте причину і не "зациклювайтись" на самому факті конфлікту.

Рекомендація 3. Аналізуйте всі "позитивні" і "негативні" моменти тих чи інших варіантів розвитку конфлікту.

Рекомендація 4. Не прагніть "зам'яти" конфлікт, а доведіть його до логічного кінця (якщо, звичайно, переконані у своїй правоті і твердо вірите, що вас зрозуміють і підтримають у колективі).

Рекомендація 5. Не конфліктуйте по дрібницях!

Оскільки в колективі завжди працюють люди з неоднаковими ціннісними орієнтаціями, то їхні інтереси і мотиви також різноманітні. Однак володіння мистецтвом ефективного розв'язання конфліктів, як правило, є джерелом розвитку колективу і підвищення ефективності і якості його роботи.

Рекомендація 6 (універсальне правило високоморальних взаємин людей) - не відносьтесь до інших так, як ви не хотіли би, щоб вони відносились стосовно Вас. Суть даного правила полягає в тому, що важливо завжди, а особливо в ситуації пошуку виходу з конфлікту, уміти зберегти в собі об'єктивність і бачити в конфліктуючому, насамперед, людину.

Рекомендація 7 - дайте людям відчути свою значимість. Дійсно, людям властиво відчувати свою значимість і непогрішність. Тому не загострюйте увагу на недоліках супротивників, а знайдіть у них ті якості, ті вчинки, що характеризують їх з позитивної сторони.

Рекомендація 8 - чітке визначите свої цілі. Проблема цілей у вирішенні конфлікту - це проблема їхньої ясності. Тому, вирішуючи той чи інший конфлікт, прагніть до конкретизації цілей, що ви собі ставите. Буває, що ви висуваєте не зовсім реальні, а ще гірше - помилкові цілі.

Рекомендація 9 - хто робить перший крок до примирення, той виграє. При цьому використовуйте прийом доброго слова, що додає нам сили, а іноді і розв'язує конфліктну ситуацію. Наприклад: "Останнім часом я все частіше ловлю себе на думці, що я не права"; "Учора я розмовляла по телефону з вашим сином, він у вас просто дипломат"; "Я вас розумію, усі творчі натури - люди непрості і найчастіше конфліктні"; "Людям творчим і неординарним зрозуміти один одного не так-те просто!".

 

9).У бізнесі система морально-етичних відносин займає стрижневе місце. Невиконання вимог професійної етики у взаєминах з колегами може призвести до погіршення морально-психологічного клімату в колективі, дискомфорту, конфліктів, нестабільності, а в результаті до зниження ефективності роботи організації в цілому.

До професійних етичних вимог взаємин у трудовому колективі відноситься:

• шанобливо й тактовно ставитися до колег, незалежно від їхньої статі, віку, індивідуальних особливостей і рівня професійної майстерності;

• не прагнути підняти власний авторитет за рахунок приниження інших;

• уважно й доброзичливо ставитися до колег, що шукають нові шляхи й методи роботи, допомагати їм своїми знаннями;

• допомагати молодим і менш досвідченим колегам в удосконаленні їхніх умінь і навичок, не допускати чванства своїм досвідом і майстерністю;

• шанобливо ставитися до цінностей і традицій колективу;

• дотримуватись дисципліни праці, виконувати виробничі вимоги колективу;

• приймати справедливу конструктивну критику колег і керівника.

Для встановлення й підтримки сприятливого морально-психологічного клімату в колективі необхідно додержуватися певних правил.

• Керівник колективу обов’язково повинен представити нового співробітника, а колеги — допомогти йому швидше адаптуватися до нових виробничих умов.

• Співробітника, який щойно поступив на роботу, не слід посвячувати в секрети складних особистих взаємин між співробітниками, а тим більше налаштовувати його певним чином і намагатися привернути на чиюсь сторону.

•Звертаючись до колег доречно називати їх на ім’я та по- батькові, і неприпустимо звертатись тільки на прізвище.

•Важливо проявляти щиру й доброзичливу зацікавленість у справах своїх колег по роботі: радуватися їхнім успіхам, вітати їх із творчими досягненнями. Неприпустимо переносити особисті образи й проблеми на виробничі взаємини з колегами.

• Не слід присвячувати колег у свої особисті справи, набридати їм роз-повідями про свої проблеми, домашні турботи, невдачі.

• Одне з найважливіших правил ділового етикету стосується взаємин чоловіків і жінок на роботі. У будь-якій ситуації чоловік повинен пам’ятати, що до жінки варто ставитися з особливим тактом і повагою: пропустити жінку вперед, притримати перед нею двері, не вживати в її присутності грубих виразів, запропонувати свою допомогу, поступитися місцем тощо. У той же час жінці не слід забувати, що в процесі роботи чоловік не завжди може повністю виконувати правила етикету

порадивстановлення гарних взаємин з колегами.

•     Ніколи не принижуйте гідність людей, особливо при свідках.

• Ніколи нікого не критикуйте в присутності інших людей. Якщо Вам потрібно щось висловити людині, робіть це конструктивно, тактовно й завжди тільки віч-на-віч.

• Завжди приділяйте людині увагу.

• Ніколи не демонструйте при співбесідниках, що Ви віддаєте перевагу комусь іншому.

•Будьте певними у ваших думках, почуттях і рішеннях. Нерішучість

породжує подив, безлад й невпевненість.

У кожному разі потрібно завжди пам’ятати золоте правило моральності: ставтеся до інших так, як би ви хотіли, щоб вони ставились до вас.

10) Стресові ситуації стали частим гостем у житті людей. У всіх її сферах можливе виникнення конфліктів, спірних ситуацій, неприємностей. Організм змушений реагувати на негативні фактори і намагатися захистити себе. До якогось моменту будуть справлятися внутрішні резерви людини, але лише частково. Щоб допомогти собі, потрібно навчитися правильно виходити з стресових ситуацій.

- Щоб вийти без шкоди для свого здоров’я зі стресової ситуації, потрібно, перш за все, чітко для себе з’ясувати, що саме вона зараз володіє вами.

 - Нормалізуйте своє дихання. Коли виникає стресова ситуація, дихання стає поверхневим, переривчастим. У такому випадку випрямити спину, розправте плечі. Глибоко вдихніть, а потім видихніть все повітря. Постарайтеся дихати в одному ритмі. Це допоможе вашому організму швидше заспокоїтися.

- Сконцентруйте свою увагу на об’єкті, абсолютно не пов’язаний зі стресом. Психологи радять концентруватися на цифрах. Знайдіть пусте приміщення і сядьте на стілець. Він не повинен бути занадто м’яким. Якщо у нього є спинка, то сядьте боком до неї, щоб не спиратися ліктем. Випрямитеся, закрийте очі. Почніть повільно рахувати від 1 до 100. Якщо ви в якийсь момент зрозумієте, що ваші думки вже десь далеко, починайте рахувати знову. Концентруйтеся таким чином хоча б 10 хвилин.

 - Постарайтеся розслабитися. Зробити це вам допоможе гаряча ванна з ароматичною маслами. Вимкніть світло, запаліть свічки, закрийте очі. Проведіть у такому положенні 10-15 хвилин. Вода відмінно заспокоює нервову систему, а ароматичні масла сприяють підвищенню тонусу.

- Перенаправте енергію свого стресу на що-небудь інше. Для цього відмінно підійде будь-яка рухова активність. Якщо ви усвідомлюєте, що часто стикаєтеся із стресовими ситуаціями, запишіться в тренажерний зал. Можете зробити пробіжку, зігнати всі свої емоції на боксерській груші або поплавати в басейні.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 245; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!