Дослідження зв'язаних контурів



Два контури називаються зв'язаними, якщо збудження коливань в одному з них приводить до виникнення коливань в іншому. Зв'язані контури знайшли широке вживання в резонансних підсилювачах приймально-передавальних пристроїв.

Залежно від типа елементу, за допомогою якого здійснюється взаємодія між контурами, розрізняють контури з трансформаторним, індуктивним, ємкісним і комбінованим (індуктивно-ємкісною) зв'язками. За способом включення елементу зв'язку зв'язані контури підрозділяютьсяна контури із зовнішніми і внутрішніми зв'язками.

          а).                                 б).                                      в).
           г).                                  д).                                      е).

Рис. 30. Зв'язані контури з трансформаторним зв'язком (а), з внутрішньою (б) і зовнішньою (в) ємкісними зв'язками, з трансформаторно-ємкісним (г), резистивним (д) і автотрансформаторним зв'язком (е).

 

Кожному типові зв'язаних контурів можна поставити у відповідність так званий чотириполюсник зв'язку, який виходить з вихідних контурів при їх розмиканні і усуненні з них всіх елементів, що мають інший характер в порівнянні з елементом зв'язку. На рис. 31 змальований, як приклад, чотириполюсник зв'язку, відповідний схемі на рис. 30а.

Рис.31. Чотириполюсник зв'язку

 

Вводяться коефіцієнти передачі з первинного контура у вторинний  К21 – комплексний коефіцієнт передачі відповідного чотириполюсника зв'язку по напрузі від зажимів 1-1′ до зажимів 2-2′ (при холостому ході на зажимах 2-2′) і коефіцієнт передачі з вторинного контура в первинний К12 – комплексний коефіцієнт передачі чотириполюсника зв'язку по напрузі від зажимів 2-2' до зажимів 1-1' (при холостому ході на зажимах 1-1'):

 

K21 = Ů2 / Ů1 ׀İ2=0 і K12 = Ů1 / Ů2 ׀İ1=0. (29)

 

Коефіцієнти передачі є дійсними числами і не залежать від частоти. Середнє геометричне з коефіцієнтів передачі називають коефіцієнтом зв'язку між контурами

 

                                                     ________ ксв = √ K21 K12 .   (30)

Коефіцієнт зв'язку не залежить від частоти і використовується для кількісної оцінки міри зв'язку між контурами. 

Для схеми на рис. 30а:

                                                                     ______ K12 = M/L2 , K21 = M/L1 , kсв  = M / √ L1 L2 .   (31)

 

Для схеми на рис. 30б:

 

K12 = С1 /(С1 + С0) , K21 = С2 /(С2 + С0). (32)

 

Для схеми на рис. 30в:

 

K12 = С0 /(С2 + С0) , K21 = С0 /(С1 + С0). (33)

 

Для схеми на рис. 30г:

 

K12 = (ωМ –1/ωС0) /(ωL1) , K21  = (ωМ –1/ωС0) /(ωL2). (34)

 

Для схеми на рис. 30д:

 

K12 = R0 /(R2 + R0) , K21 =R0 /(R1 + R0). (35)

 

Для схеми на рис. 30e:

 

K12 = L0 /(L2 + L0) , K21 =L0 /(L1 + L0). (36)

 

Для дослідження вибрати схему, приведену на рис. 30в. Схема вимірів представлена на рис. 32 (вона доповнена резисторами R1 і R2, що імітують опори котушок).

Передавальна функція по напрузі має вигляд

 

Ku (jω) = kсв Q / ( 1 – ξ2 + k2св + 2jξ). (37)

Модуль цієї функції (амплітудно-частотна характеристика зв'язаних контурів) дорівнює

 

                                        __________________ Ku (ω) = kсв Q / √( 1 – ξ2 + k2св)2 + 4ξ2,   (38)

 

а фазо-частотна характеристика

 

φk (ω) = – arctg [2ξ /( 1 – ξ2 + k2св)] (39)

 

 

Рис. 32. Схема дослідження зв'язаних контурів.

 

Графіки амплітудно-частотної і фазо-частотної характеристик представлені на екрані плоттера (на рис.33а і б). При слабкому зв'язку   (ксв < 1) амплітудно-частотна характеристика має один екстремум (середня крива на рис. 33а). Її вершина гостріша, ніж в одиночного контура, тому смуга пропускання, визначена на рівні 0,71 від максимального значення (при ξ = 0)

 

 K(ω0) = kсв Q /(1 + k2св),

буде

 

                                             __________ П = {ωo [k2св – 1 + √ 2 (1 + k4св )]0,5} /Q .   (40)

а).

б).

Рис. 33. Амплітудно-частотні і фазо-частотні характеристики зв'язаних контурів.

 

Коли kсв →0, мінімальна смуга пропускання зв'язаних контурів Пмин ≈ 0,64 ωо /Q  менше смуги пропускання одиночного контура. При критичному зв'язку kсв =1 полоса пропускання зв’язаних контурів П≈ 0,71 ω /Q   у 0.71 раз ширше за смугу одиночного контура.

При сильному зв'язку (kсв >1) амплітудно-частотна характеристика зв'язаних контурів ставати двогорбою (на рис. 33а приведені криві для при різних значеннях kсв, а на рис. 33а відповідна двогорбою АЧХ фазо-частотна характеристика). Її форма більш прямокутна, ніж в разі одиночного контура. Максимальна смуга пропускання Пмах зв'язаних контурів визначається так, щоб нерівномірність амплітудно-частотної характеристики в смузі пропускання не перевищувала 3 дБ. Це досягається при ксв =2,41

 

Пмах ≈ 3,1 ωo / Q.

 

Таким чином, міняючи зв'язок між контурами, можна змінювати смугу пропускання зв'язаних контурів від Пмин до Пмах.

 

Завдання. Зібрати схему, представлену на рис. 32. Змінюючи значення Со = 30 пФ до 10 нФ, зняти амплітудно-частотні і фазо-частотні характеристики зв'язаних контурів. Вивчити вплив ксв на смугу пропускання зв'язаних контурів.

За допомогою осцилографа оцінити зрушення фаз на резонансних частотах (частоти, на яких спостерігаються максимуми амплітудно-частотної характеристики).

Порядок виконання. Способи виміру за допомогою вимірника АЧХ і ФЧХ детально викладені в роботі 13

 

Аналіз результатів.

За результатами вимірів побудувати амплітудно-частотні і фазо-частотні характеристики. Вивчити вплив ксв на смугу пропускання зв'язаних контурів.

 


Література

1. Попов В.П. «Основы теории цепей».-М.:Высшая школа, 2000,-575 с.

2.Плющаев В.И. «Компьютерное схемотехническое моделирование радиоэлектронных устройств», издательство ВГАВТ, Нижний Новгород, 2001.

 

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 262; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!