Дослідження паралельного резонансного контура



Паралельним коливальним контуром називається електричний ланцюг, в яких індуктивності і ємкості розподілені по двох паралельних гілках, підключених паралельно до джерела енергії. Принципові схеми контурів будь-якого вигляду можна замінити схемами заміщення двох видів (показані на рис. 28 а і б).

 

                     а).                                                             б).

 

Рис. 28. Схеми паралельних коливальних контурів.

 

Розглянемо схему, представлену на рис. 28б. Комплексна функція вхідного опору

 

Zвх(jω)= (R + jωL)(1/jωС) / [R + jωL+ 1/(jωC)]. (23)

 

На частотах, близьких до резонансної (ω ≈ ωо), і великих добротностях контура  (Q >>1) справедлива нерівність R<<ω0L.

Тоді із урахуванням (17)-(18) комплексна функція вхідного опору

 

Zвх(jω) = R0e /(1+jξ). (24)

 

На частоті резонансу вхідний опір паралельного резонансного контура має чисто резистивний характер. Резонансний опір паралельного контура R0e у Q2 раз перевищує опір втрат послідовного коливального контура:

 

R0e = L/(RC) = ρ2/R = ρQ = RQ2. (25)

 

Частотна характеристика повного вхідного опору

                                           ______ Zвх(ω) = R0e / √(1+ξ2),   (26)

а фазо-частотна характеристика

 

φ(ω) = – arctg ξ. (27)

 

Резонанс в паралельному контурі спостерігається на частоті, при якій реактивна складова вхідного опору дорівнює нулю і комплексний опір речовий. У (24) це буде при ξ =0, тобто на резонансній  частоті послідовного контуру (16). Вираз (24) вірний при R<<ω0L . Точніший вираз для резонансної частоти можна отримати прирівнюючи нулю праву частину (23):

                                                       _________ ω0п = ω0 √ 1 – 1/Q2 .   (27)

 

Із (27) витікає, що резонансна частота паралельного контура при обліку опору втрат менше резонансної частоти послідовного контура.

Передавальна функція паралельного контура по струму дорівнює

 

КI (jω) = ỈC / Ỉ1 = jωCZвх(ω) = j Q ω /[ω0(1 + jξ)]. (28)

 

 

Так як ŮC = Ů1 , передавальна функція по напрузі КU (jω)=1. У паралельному коливальному контурі на резонансній частоті струм в контурі IС  у Q раз більше вхідного струму (тобто в паралельному контурі є резонанс струмів).

 

Завдання. Зібрати схему, представлену на рис. 29. Змінюючи значення R, С і L, зняти амплітудно-частотні і фазо-частотні характеристики паралельного контура. Вивчити вплив параметрів контура на його характеристики – резонансну частоту, добротність, смугу частот.

Порядок виконання .

Як наголошувалося вище, в паралельному коливальному контурі спостерігається резонанс струмів, тому на контур подається сигнал з джерела струму J1(коефіцієнт передачі по напрузі дорівнює 1). Для виміру струмів можна скористатися джерелами напруги, керованими струмом (IU1 і IU2 на рис. 29). Напруга на виході цих елементів пропорційно струмам, що протікають в первинному ланцюзі цих джерел. Коефіцієнт передачі цих джерел дорівнює відношенню вихідної напруги до струму в первинному ланцюзі і має розміреність Ом. У даному прикладі цей коефіцієнт рівний 1В/1А=1 Ом. Таким чином сигнали, що подаються на вхід вимірювальних приладів (осцилографа і плоттера), будуть пропорційні струмам, що протікають у вхідному ланцюзі і через ємкість відповідно.

На плоттері зручно спостерігати і вимірювати АЧХ і ФЧХ. За допомогою осцилографа можна спостерігати співвідношення між вхідним і вихідним сигналом (сигнали пропорційні струмам !!!). Для цих досліджень необхідно міняти частоту джерела струму J1.

 

Рис. 29. Схема виміру параметрів паралельного коливального контура.

 

Способи виміру за допомогою опцій меню Analysis і вимірника АЧХ і ФЧХ детально викладені в роботі 12

Використовуючи описані методики, виміряти і занести в таблиці 13 параметрів амплітудно-частотної і фазо-частотної характеристик паралельного контура для наступних значень елементів:

А). R=0,1 Ом, С=1 мкФ і L= 0,1 …..10 мГн;

Б). R=0,1 Ом, L= 1 мГн і , С=0,1……10 мкФ;

В).L= 1 мГн , С=1 мкФ і R =0,01 …….10 Ом.

Аналіз результатів.

За результатами вимірів побудувати амплітудно-частотні і фазо-частотні характеристики, а також годографи комплексної передавальної функції послідовного резонансного контура.

Побудувати залежності характеристик контура – резонансної частоти, добротності, смуги частот від значень R, L і C.

 

Табл.13

    f1,Гц f2,Гц   fn,Гц ωo Q

R=…..

L=…..

C=…..

Кu        

 

 

φ,град        

 

 


 

Робота №15


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 290; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!