Паспорт по впровадженню заходів з ергономічної естетизації виробництва



 

Майстерня, лабораторія, кабінет, цех_____________________________________

Навчальний заклад, підприємство_______________________________________

Для підвищення рівня естетичної організації виробництва рекомендуються наступні заходи:

1. З зниження виробничого шуму_________________________________

____________________________________________________________________

2. З зниження вібрації на робочих місцях__________________________

____________________________________________________________________

3. З покращення мікроклімату (вентиляції, температурне - вологового режиму)_____________________________________________________________

4. З покращення системи зорової інформації (знаки безпеки, кольорові позначення, стенди наочної інформації тощо)_____________________________

____________________________________________________________________

5. З покращення умов освітлення

№ п/п Назва майстерні, кабінету, цеху За нормами Фактично Що потрібно зробити
         

 

6. З покращення умов на робочих місцях

№ п/п Назва робочого місця У чому проявляється невідповідність вимогам Що потрібно зробити
       

 

7. З кольорового рішення інтер’єрів приміщень та виробничого обладнання____

№ п/п Обєкт кольорового рішення Колір Професійна назва кольору Приблизні матеріали Прим.
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. Стіни Підлога Стеля Колони Балки …… Тумбочка інструментальна Верстати Станки Станки ………..        

____________________________________________________________________

8. З озеленення приміщення_______________________________________

____________________________________________________________________

9. З організації міст відпочинку у відповідному приміщенні____________

____________________________________________________________________

10. З озеленення та організації робочих міст і зон відпочинку на території навчального закладу, підприємства______________________________________

____________________________________________________________________

11. Інші заходи з ергономічної естетизації виробництва________________

____________________________________________________________________

 

 

Додаток Б

Рис.1. Майданчик для короткочасного відпочинку

 

Рис.2. Загальний план майданчика.

 

Рис.3. Різні види сидінь.

Рис. 4. Загальний вигляд території озеленення.

 

Рис. 5. Місця відпочинку на території промислового підприємства.

Рис.6. Зонування промислової території.

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 7

Тема: Естетичний, якісний аналіз продукції промислового виробництва.

Мета:Ознайомлення з методикою естетичного аналізу виробів різного призначення; формування вмінь по виконанню естетичного аналізу виробу.

Література: 2) с. 126-131, 4) с.118-135, 5) с. 112-167, 6) с. 99-108.

ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Якість продукції являється самою актуальною та гострою проблемою національної економіки, від якою залежать темпи промислового розвитку України. Боротьба за якість – являється найбільш дієвим шляхом підняття продуктивності праці, ефективного використання трудових і матеріальних ресурсів, виробничих потужностей і капітальних вкладень, розширення експорту та подальшого підвищення життєвого рівню народу.

Якість – це одне із найскладніших понять у визначенні внутрішнього та зовнішнього виду виробу або явищу, який володіє високою функціонально-технічною та естетичною єдністю. Якість продукції – сукупність властивостей продукції, яка задовольняє визначені потреби у відповідності з її призначенням.

Для визначення якості продукції існують групи основних показників: функціональність; надійність; безпечність; технологічність; транспортабельність; рівень стандартизації та уніфікації; ергономічні, естетичні, екологічні та патентно-правові показники. Існує також багато інших показників для оцінювання якості продукції, при розгляданні її з двох боків – виробничого та експлуатаційного. До виробничої групи показників відносяться: технологічність, відповідність матеріальним та людським ресурсам, прогнозує мий об’єм виробництва. До експлуатаційної групи відносяться: ефективність, вартість, надійність, естетичність.

Виготовлення високоякісної продукції – призначення будь-якої трудової діяльності. Але жодна високоякісна річ, що оточує людину на виробництві, у побуті, на відпочинку, у суспільному середовищі, не може існувати без її естетичного розуміння. При цьому поняття «краса» не існує сама по собі, вона безпосереднє впливає на усі якісні характеристики виробів та на усі уяви про них. З точки зору дизайну та технічної естетики, якість продукції невід’ємна від краси.

Естетизація промислової продукції культурно-побутового призначення.

У побуті нас очолює безліч різноманітних та необхідних речей. Яки як правило, об’єднуються між собою у так звані «комплекси». Це положення являється визначальним при проектуванні дизайнером виробів побутового призначення – кожна річ розглядається, як частина з комплексу предметів, що наповнюють наш побут. Побутові речі мають різні функції, тобто призначення, але повинні бути схожими між собою за формою, кольором, пропорціями тощо. Тобто їх повинен об’єднувати між собою відповідний визначений стиль.

В інтер’єрах сучасних житлових приміщень наряду із сучасними речами промислового виробництва (телевізори, пральні машини, компь’ютори тощо), співіснують речі різного часу та стилів (в основному декоративні). Завдання дизайнера – проектувати сучасні побутові речі промислового виробництва з урахуванням того, що вини повинні одночасно комбінуватися з старовинними речами та декоративними виробами.

Одним з основних принципів дизайну побутових виробів є – так званий принцип «мінімалізму» - тобто мінімум речей повинні виконувати максимум функції. А практична користь побутових речей – мінімум витрат на їх придбання та експлуатацію. У комплексі ці речі повинні доповнювати один одного. Наприклад, комплекс – обладнання кухні сучасної квартири повинен складати ансамбль виробів різного призначення, виконаних у єдиному стилі. Побутові речі повинні також бути «олюдненими», «теплими» та затишними. У в’язку з тим, у побуті сучасної людини, наряду з звичними для нас матеріалами (кераміка, деревина, тканина) з’являються нові синтетичні матеріали, яки з точки зору психологів, іноді мають негативний вплив. Тому для промисловців, дуже важливим являються правильне визначення матеріалу, технології виготовлення та методи оздоблення сучасних побутових виробів.

Нові матеріали та нові технології їх обробки – невичерпний резерв дизайнерських, художньо-конструкторських рішень. Впровадження у виробництво нових пластичних матеріалів набагато збагатило кольорову гаму побутових виробів – посуду, меблі, іграшок тощо. Люди не тільки користуються побутовими речами, вони ними любуються, тобто сучасної людині зовсім не байдуже, яки речі її оточують. Тому, до побутових виробів, їх окремих частин, з’єднань, технології виготовлення та оздоблення ергономіка та дизайн повинні ставити більш високі вимоги.

Естетика суспільного та індивідуального транспорту.

На відміну від предметів культурно-побутового призначення, що наповнюють наш побут, від промислового обладнання, транспорт оточує нас на вулиці, та міському середовищі. Він складає невід’ємну частину міського пейзажу, і краса місць багато у чому визначається красою транспортних засобів. Але це – зовнішня, естетична роль транспорту. Головне призначення транспортних засобів – перевезення пасажирів. Форма будь якого транспортного засобу залежить у першу чергу від компонування його внутрішнього середовища, яке здійснюється з головною метою – забезпечення безпечного перевезення пасажирів, з максимальною зручністю для них. Мотоцикл, що не має внутрішнього простору, компонується з урахуванням вимог безпеки та зручності.

Структура естетичних якостей визначається на основі типового переліку естетичних показників, який складається із трьох комплексних основних (інформаційна виразність, раціональність форми та цілісність композиції), один додатковий та охоплює три рівні дослідження – груповий, комплексні та одинарні показники (Таблиця).

Ретельну оцінку якості продукції масового виробництва можна зробити у наслідок опитування (анкетування) дизайнерів та населення. Серія контрольних питань, за допомогою яких визначається якість промислової продукції:

1. Складає форма виробив враження єдиного цілого чи ні?

2. Відображає форма виробу її функціонально-конструктивне призначення чи ні?

3. Як розташовані на поверхні виробу окремі дрібні деталі (хаотично чи ні), існує між деталями композиційний зв’язок (так чи ні)?

4. Являється конструкція виробу зорове рівно вагової, сталої (так чи ні)?

5. Пропорції виробу являються виразними (так чи ні)?

6. Відповідають форми виробу антропометричним даним людини (так чи ні)?

7. Масштабним являється виріб (так чи ні)?

8. Не порушую враження цілісності виробу членування окремих її елементів (так чи ні)?

Дана анкета не претендує на повноту проведення естетичного аналізу, але її найчастіше використовують при якісному естетичному оцінювання виробів. При наявності шкал еталонів виробів, що оцінюються, експертиза проводиться за наступними показниками – критеріями:

1) цілісність композиції – логічність та єдність форми, відповідність призначенню та конструктивної основі, гармонійність та легкість сприйняття;

2) раціональність форми – співставлення з іншими елементами обладнання (геометричні параметри форми);

3) спів розмірність елементів – пропорції і гармонійність форми;

4) масштабність – співставлення розмірів виробу, розмірам людини та матеріально-предметному середовищу;

5) нюансність форми та оптичні корективи – точність проробки форми деталей з урахуванням блисків від освітлення;

6) кольорова гама – функціональність у використанні кольору та світло кольорова композиція;

7) використання контрастний поєднань у кольорі, фактурі поверхонь при використанні різних матеріалів;

8) визначення головного і другорядного у композиції – композиційний центр, зона керування;

9) композиційна і стильова єдність характеру окремих елементів, форми та оздоблення;

10) відповідність стильовому ансамблю середовища – обмеженість стилю у відповідному предметному середовищі;

11) якість виконання виробу за лініями приєднування – точний та гарний стик окремих елементів виробу;

12) якість лакофарбових покриттів – рівний та чистий світловий блиск від усіх поверхонь виробу;

13) виразність фірмових знаків – досконала промислова графіка, упаковка, фірмовий знак, реклами.

Практична робота

Тема: Виконання естетичного аналізу виробу.

Практичне завдання: Виконати естетичний аналіз виробу побутового призначення, розробити власний ескізний варіант.

Матеріали та інструменти:

1. Методичні рекомендації до виконання роботи.

2. Рисунки із зразками побутових виробів, самі побутові вироби.

3. Папір креслярський.

4. Креслярське приладдя.

5. Туш, гуаш або кольорові олівці, пензлі.

6. Каталоги та журнали.

7. Таблиця з анкетою питань естетичного аналізу виробу.

8. Об'єкт (виріб) для аналізу.

Хід виконання роботи

1. Користуючись навчально-методичною літературою, методичними вказівками до роботи ознайомитись з аналізом естетичних якостей виробів за шкалою еталонів-зразків та за анкетою питань естетики.

2 Користуючись анкетою питань естетики проаналізувати обраний виріб побутовий виріб.

3. На форматі А3 надати ескізне зображення власного варіанту заданого побутового виробу.

3. Скласти письмовий звіт про виконану роботу.

Зміст звіту:

1. Назва та мета роботи.

2. Зображення на папері формату А3 ескізний варіант побутового виробу

3. Заповнена анкета питань естетичного аналізу виробів.

4. Текстовий звіт.

Контрольні запитання.

1. Які. існують засоби визначення якості продукції та критерії її естетичної оцінки.

2. Як визначають оцінку якості продукції методом опитування (анкетування) конструктора?

3. З якою метою проводять виставки виробів промисловості.

4. Запропонуйте свій метод естетичної оцінки виробу.

Таблиця


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 158; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!