Питання для самостійної роботи



1. Взаємозв’язок кримінальної психології з кримінальним правом та кримінологією?

2. Які існують у науковій літературі класифікації типів злочинців?

3. Теорія Ч.Ломброзо

4. Психолологічні аспекти неповнолітніх злочинців?.

 

Рекомендації з підготовки до питань теми:

До першого питання. Кримінальна психологія - галузь юридичної психології, яка вивчає психологічний механізм правопорушень і психологію правопорушників, проблеми утворення, структури, функціонування і розпаду злочинних груп.

До другого питання. Злочинець - це особа, яка здійснила злочин і визнана винною в результаті судового розгляду.

До третього питання. Ч. Ломброзо і його послідовник Е. Феррі розрізняли такі типи злочинців: природжених; «злочинців унаслідок божевілля», психопатів та інших, які страждають на психічні аномалії; злочинців із при­страсті; випадкових; звичних.

До четвертого питання. Суттєве значення для характеристики особистості злочинця мають відомості про його соціальний стан і рід занять. Стосовно досліджуваного контингенту злочинців ці відомості дозволяють встановити, в яких соціальних прошарках найбільш розповсюджені злочини. Наприклад, особи, які здійснили злочини в Закарпатті за 2009-2010 pp., за соціальним положенням характеризуються наступними даними: робітники - 50,3%, службовці та інженерно-технічний склад - 25,2%, учні - 4,5%.

До п’ятого питання. Антисоціальна поведінка неповнолітніх зумовлена впливом багатьох факторів, серед яких, на наш погляд, провідними є наступні: несприятливі соціальні умови (особливо сімейні); індивідуальні особливості особистості підлітка. У процесі проведення судово-психологічних експертиз було проаналізовано 62 кримінальних справи по статевих злочинах неповнолітніх у віці від 12 до 18 років, вивчені механізми їх злочинної поведінки в залежності від особистісних характеристик. У структурі особистості більшості підлітків діагностувалися акцентуації характеру. У групі тих, що здійснили насильство поодинці, переважали: епілептоїдний тип - 64%, шизоїдний тип - 12%, нестійкий - 11%, а серед тих підлітків, які здійснили насильство в групі (48 чоловік) діагностувався гіпертимний тип характеру - 14%, нестійкий - 13% і конформний тип - 10%; безпосередній вплив ровесників чи дорослих людей, референтних груп; соціальна неконтрольованість.

До шостого питання. Групові злочини, як показують дослідження, складають більше 20 відсотків всіх злочинів. Суспільна небезпека організованої злочинності більш висока в порівнянні з індивідуальними злочинами, що зумовлюється кількома психологічними і соціально-психологічними факторами: здійснення злочину в умовах групи психологічно полегшується, відбивається вплив інших членів групи; організована злочинність відрізняється просторовим розмахом (нерідко охоплює цілі регіони, галузі господарства) і масштабом злочинного діяння (розкрадання в особливо крупних розмірах, контрабанда і т.п.); є можливість залучення в злочинну діяльність нових осіб, в тому числі державних службовців та неповнолітніх; чинить певний вплив на діяльність злочинної групи і психічне антисоціальне зараження.

 

Література

1. Аминов И.И. Юридическая психология: учеб. пособие для студентов вузов обучающихся по специальности«Юриспруденция» / И.И. Аминов. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2007. - 415 с.

2. Бандурка А.М., Бочарова С.П., Землянская Е.В. Юридическая психология: Учебник. – Харьков: Изд-во Нац. ун-та внутр. дел, 2002. – 596 с.

3. Бедь В. В.Юридична психологія: Навч. посіб. – 2-ге вид., доп. і переробл. – К.: МАУП, 2004. – 436 с.

4. Бочелюк В. Й. Юридична психологія. Навч. нос. - К.: Центр учбової літератури, 2010. - 336 с.

5. Еникеев М. И. Юридическая психология. – М.: Издательство НОРМА, 2003. – 256 с.

6. Коновалова В. О., Шепітько В. Ю. Юридична психологія: Академічний курс: Підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. – К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. – 424 с.

7. Коновалова В.Е., Шепитько В.Ю. Основы юридической психологии: Учебник. – X.: Одиссей, 2005. – 352 с.

8. Мариновская И.Д., Тихомиров С.Н. Юридическая психология: Учеб. пособие. – М.: Дело, 2005. -384 с.

9. Орбан-Лембрик Л.Е., Кошинець В.В. Юридична психологія: Навчальний посібник. – Чернівці: Книги - XXI, 2007. - 448 с.

10. Чуфаровский Ю.В. Юридическая психология. Учебное пособие. - М.: Право и Закон, 1997. – 320 с.

11.

МОДУЛЬ 2

Тема 5. Психологія злочинної поведінки(2 години)

Мета заняття. Ознайомити студентів з можливими причинами злочинної поведінки, психологічна структурою злочинного діяння та психологічними наслідками здійсненого злочину.

 

План

1. Психологічні причини злочинної поведінки

2. Психологічна структура злочинного діяння

3. Психологічні наслідки здійсненого злочину

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 157; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!