Питання для самостійної роботи



МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Дніпропетровський державний університет

Внутрішніх справ

ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

 

 

Кафедра соціально-гуманітарних дисциплін

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

для підготовки до семінарських занять з дисципліни

ЮРИДИЧНА ПСИХОЛОГІЯ

для студентів 5 курсу

 

Дніпропетровськ – 2014

Методичні рекомендації для самостійної підготовки з дисципліни „Юридична психологія” для студентів юридичного факультету / Укладач: Диса О.В. кандидат психологічних наук, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін - Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2014. – 29 с.

 

Рецензенти:    Кириченко О.В., кандидат юридичних наук, доцент.

                  Спіцина Л.В., кандидат психологічних наук, доцент.

 

 

Обговорено на засіданні кафедри соціально-гуманітарних дисциплін, протокол №2 від ______________2014 р.

 

ЗМІСТ

 

 

Вступ  
Тематичний план  
Модуль № 1. Загальні питання юридичної психології  
Тема 1. Предмет, завдання і система юридичної психології  
Тема 2. Психологічна характеристика юридичної діяльності  
Тема 3. Правова психологія  
Модуль № 2. Особлива частина юридичної психології  
Тема 4. Кримінальна психологія  
Тема 5. Психологія злочинної поведінки  
Тема 6. Психологія слідчих дій  
Тема 7. Психологія судової діяльності  
Тема 8. Психологія діяльності прокурора й адвоката (захисника) з кримінальних справ  
Тема 9. Виправна (пенітенціарна) психологія  

 

ВСТУП

 

Методичні рекомендації для підготовки до семінарських занять з дисципліни «Юридична психологія» для студентів 5-ого курсу денної форми навчання  ДДУВС підготовлені відповідно до навчальної програми та тематичного плану.

На стику психології і юриспруденції виникла навчальна дисципліна «Юридична психологія», головне завдання якої - сприяти вирішенню складних психолого-правових проблем, посиленню боротьби з правопорушеннями і злочинами.

Психологічні знання потрібні кожному юристу. Вони дозволяють глибше пізнати психічні особливості особистості, властивості й спе­цифіку її поведінки, діяльності, спілкування тощо. Знання психоло­гічних закономірностей, застосування в юридичній діяльності психо­логічних методів і прийомів підвищує ефективність праці юриста, до­помагає глибше зрозуміти мотиви вчинків людей, регулювати відносини з ними, виявити неординарні риси індивідуальності особи­стості.

За специфікою досліджуваних проблем і практичної спрямованості юридична психологія невіддільна від юридичної науки і практики.

Пропоновані методичні рекомендації з дисципліни "Юридична психологія" відповідають загальним вимогам, які висуваються до такого роду документів, але водночас має свої особливості, зумовлені специфікою організації навчального процесу у зв’язку з приєднанням у 2005 році України до Болонської конвенції.

Структурно методичні рекомендації побудовані з урахуванням вимог кредитно-модульної системи. Суть такої побудови полягає в тому, що весь навчальний курс, програмний матеріал розподілено на окремі блоки - модулі та змістовні модулі. Модуль розглядає один фундаментальний напрямок логічно й функціонально пов’язаних між собою питань (тем), висвітлення котрих дозволяє вивчати весь навчальний матеріал окремими частинами.

Методичні рекомендації для підготовки до семінарських занять з дисципліни «Юридична психологія» зорієнтовані на поглиблене вивчення питань юридичної психології та їх практичного опрацювання з метою формування знань, умінь та навичок майбутньої професійної діяльності.

За результатами вивчення навчальної дисципліни «Юридична психологія» у студентів п’ятого курсу повинні бути сформовані такі знання, вміння та навички:

    Знання:

1. теоретико-методологічних засад юридичної психології;

2. категорійно-понятійного апарату науки, її специфіку та закономірності функціонування в сфері суспільно-правових відносин та правової поведінки;

3. психологічних особливостей особистості правопорушника та злочинних груп;

4. закономірностей психології професійного спілкування юристів;

5. психологічного аналізу діяльності слідчого, психології окремих слідчих дій, методи та прийоми психологічного впливу на об’єкти професійної діяльності;

6. особливостей призначення судово-психологічної експертизи

Вміння:

1. аналізу психологічного стану об’єкта, методів і прийомів професійного впливу на нього;

2.  формулювати запитання до психолога-експерта.

3. аналізувати чинники та динаміку розвитку натовпу; урахування психологічних аспектів при розробці системи профілактичних заходів;

4. визначати психологічні особливості слідчих дій;

Навички:

1. складання психологічного портрету правопорушників з різною антисуспільною спрямованістю;

2. аналізу практичних ситуацій професійної діяльності та визначення їх психологічних чинників;

3. розпізнавання жаргону злочинців;

4. розпізнання нанесених на тіло татуювань.

Професійно значущі якості:

1.комунікативні;

2.мотиваційні;

3.вольові;

4.емоційні;

5.моральні.

Пізнавальні психічні процеси:

1.мислення;

2. увага;

3.пам'ять;

4.сприйняття;

5.уява;

6. відчуття.

 

СЕМІНАРСЬКІ ЗАНЯТТЯ

 

Саме слово «семінар» походить від латинського «seminarium» - розсадник і пов'язано з функціями «посіву» знань, які передаються від вчителя до учнів і «проростаючих» в свідомості учнів, здібних до самостійних думок, до відтворення і поглиблення одержаних знань. Семінари проводилися в старогрецьких і римських школах як поєднання диспутів, повідомлень, коментарів і висновків вчителів. З XVII століття ця форма навчання використовується в Західній Європі, а з XIX століття - в російських університетах. Семінарські заняття носили практичний характер і були школою того або іншого ученого, під керівництвом якого студенти практично освоювали теоретичний курс дисципліни, методику наукового дослідження. Семінарська форма навчання постійно розвивалася, все більш чітко реагуючи на задачі вищої школи.

У сучасних ВНЗ семінар є одним з основних видів практичних занять по гуманітарних і технічних науках. Він є засобом розвитку у студентів культури наукового мислення. Семінар призначений для поглибленого вивчення дисципліни, оволодіння методологією наукового пізнання. Головна мета семінарських занять - забезпечити студентам можливість оволодіти навиками і уміннями використовування теоретичного знання стосовно особливостей галузі, що вивчається.

Основними завданнями семінарських занять є:

• закріплення у студентів теоретичних знань;

• оволодіння студентами науковим апаратом, навичками усного і письмового викладання навчального матеріалу;

• залучення студентів до науки, наукових досліджень;

• прищеплення студентам навичок творчого мислення, самостійного формулювання та висловлювання власних думок, а також захисту висунутих наукових положень і висновків;

• формування у студентів психологічного світогляду, здатності пов’язувати загальнотеоретичні положення з практичною діяльністю людини.

Найбільш поширеними видами занять на семінарі є: розгорнута бесіда; виступи з рефератами, доповідями; диспут у формі діалогу; круглий стіл тощо.

Слід пам’ятати, що якість семінару перш за все залежить від підготовки студентів до нього, тому при підготовці до семінару кожен студент повинен уважно ознайомитися з планом, який відображає зміст чергової теми заняття; прочитати і продумати свої лекційні записи, які відносяться до теми семінару; вивчити чи законспектувати рекомендовану літературу; скористатися при потребі консультацією викладача; скласти розгорнутий план, тези чи конспект виступу з усіх питань теми заняття.

Студентам необхідно відвідувати кожне семінарське заняття. Пропуск семінару позбавляє їх можливості усвідомити, закріпити та отримати цілісне уявлення з тієї чи іншої теми. Крім того, це створює значні труднощі при підготовці до іспиту.

МОДУЛЬ 1.

 

Тема 1.

Предмет, завдання і система юридичної психології(2 години)

 

Мета заняття. Ознайомлення студентів з основними поняттями та категоріями навчальної дисципліни та практичним значенням цього курсу у їхній професійній діяльності.

 

План

1. Дайте визначення поняттю дисципліни «Юридична психологія»?

2. Чи є різниця між предметом та об’єктом психології та юридичної психології?

3. В чому відмінність між завданнями юридичної психології та загальною психологією?

4. В чому проявляється зв'язок юридичної психології з криміналістикою, кримінальним правом та цивільним процесом?

5. Розкрийте зміст методу спостереження та тестування і яким чином вони застосовуються у юридичній діяльності?

6. Охарактеризуйте сучасний стан розвитку юридичної психології?

 

Питання для самостійної роботи

1. Основні категорії юридичної психології.

2. Принципи юридичної психології.

3. Структура сучасної юридичної психології.

4. Становлення і розвиток зарубіжної юридичної психології.

5. Російська і радянська юридична психологія.

6. Юридична психологія в дослідженнях українських вчених.

 

Рекомендації з підготовки до питань теми:

До першого питання. Слід звернути увагу на те, що юридична психологія – це самостійна галузь знань на межі психології та юриспруденції. Вона вивчає психологічні явища, механізми та закономірності, пов’язані з правом, його виникненням, застосуванням і впливом у цілісній системі “людина – суспільство - право”.

Предметом юридичної психології є дослідження і виявлення психологічних фактів, закономірностей і механізмів реалізації людьми активності у області правотворчості і правореалізації, а також психологічне забезпечення праці юристів і розвиток психопрактики в різних сферах правової діяльності.

До другого питання. Завдання юридичної психології:

1) вивчення психології особистості юриста (слідчого, прокурора, судді, адвоката й ін.) і його діяльності, психо­логічних особливостей юридичної процедури;

2) розгляд психологічної ефективності дії норм пра­ва, правотворчого процесу;

3) дослідження психологічної структури злочину й особи правопорушника, формування антисоціальної настанови і методів попереджувальної діяльності;

4) вивчення шляхів формування психічної діяльності учасників судочинства з метою найбільш оптимального виконання завдань правосуддя тощо;

До третього питання. Система юридичної психології, запропонована В.А.Васильєвим, складається з наступних блоків:

- частина загальна включає предмет і завдання юридичної психології, методи, історію розвитку, зв'язок з іншими науками, основи загальної і соціальної психології, правосвідомість, психологію юридичної праці і психологію правовідносин у сфері підприємництва.

- частина особлива містить такі дисципліни як психологія потерпілого, психологія неповнолітнього, кримінальна психологія, слідча психологія, психологія судового розгляду кримінальної справи, виправно-трудова психологія, адаптація особистості звільненого до умов нормального життя, судово-психологічна експертиза.

До четвертого питання. Юридична психологія, як галузь психології, безумовно пов'язана з психологічними науками. Цей зв'язок простежується не тільки із загальною, але і із спеціальними галузями психології (соціальної, вікової, педагогічної, медичної, військової, інженерної, промислової і ін.).

Юридична психологія пов'язана з різними юридич­ними науками. Існує зв'язок юридичної психології з тео­рією держави і права. кримінальне і цивільне право, кримінальний і цивільний процеси, кримінологія і криміналістика тощо.

До п’ятого питання. Методи - це своєрідний інструментарій проведен­ня дослідження, вони визначають розвиток юридичної психології.

До методів юридичної психології належать: спостереження, бесіда, анкетування, тестування, інтерв'ювання, природний і лабораторний експе­рименти, біографічний метод, метод незалежних характеристик тощо.

До шостого питання. Необхідно проаналізувати історичний розвиток і становлення юридичної психології по теперішній час.

 

Література

1. Аминов И.И. Юридическая психология: учеб. пособие для студентов ву­зов обучающихся по специальности«Юриспруден­ция» / И.И. Аминов. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2007. - 415 с.

2. Бандурка А.М., Бочарова С.П., Землянская Е.В. Юридическая психология: Учебник. – Харьков: Изд-во Нац. ун-та внутр. дел, 2002. – 596 с.

3. Бедь В. В.Юридична психологія: Навч. посіб. – 2-ге вид., доп. і переробл. – К.: МАУП, 2004. – 436 с.

4. Бочелюк В. Й. Юридична психологія. Навч. нос. - К.: Центр учбової літератури, 2010. - 336 с.

5. Еникеев М. И. Юридическая психология. – М.: Издательство НОРМА, 2003. – 256 с.

6. Коновалова В. О., Шепітько В. Ю. Юридична психологія: Академічний курс: Підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. – К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. – 424 с.

7. Коновалова В.Е., Шепитько В.Ю. Основы юридической психологии: Учебник. – X.: Одиссей, 2005. – 352 с.

8. Мариновская И.Д., Тихомиров С.Н. Юридическая психология: Учеб. пособие. – М.: Дело, 2005. -384 с.

9. Орбан-Лембрик Л.Е., Кошинець В.В. Юридична психологія: Навчальний посібник. – Чернівці: Книги - XXI, 2007. - 448 с.

10. Чуфаровский Ю.В. Юридическая психология. Учебное пособие. - М.: Право и Закон, 1997. – 320 с.

 

Тема 2.

Психологічна характеристика юридичної діяльності(2 години)

 

Мета заняття: ознайомлення студентів з психологічною характеристикою юридичної діяльності.

 

План

1. Психологічна структура юридичної діяльності (Види юридичної діяльності):

а) пізнавальна діяльність;

б) конструктивна діяльність;

в) комунікативна діяльність;

г) організаторська діяльність.

2. Психологічні особливості юридичної діяльності.

3. Соціально-психологічні аспекти юридичної діяльності.

4. Вивчення і оцінка особистості, яка цікавить юриста.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 178; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!