Тема 1. Юридична клініка – поняття, історія



 Всього годин 8, у тому числі лекції 2, практичне заняття 2, самостійна робота 4.

Контрольні питання

1. Юридична клініка – поняття, історія.

2. Етичний кодекс юридичної клініки.

3. Правопросвітня робота як напрям діяльності юридичної клініки. Правопросвітня сутність практичного права. Правопросвітні заходи, що здійснюються в межах програм юридичної клінічної освіти.

Література: 1, 2, 3, 6, 8, 9 – 14, 20, 21, 26

Загальні рекомендації з вивчення теми:

1. Поняття«юридична клініка»походить з дослівного перекладу англійського «law clinic». Використання в цій конструкції слова «клініка»обумовлено тим, що ідея клінічної юридичної освіти передбачає ряд запозичень освітньо-направленого характеру з клініки медичної. Крім того, англійське «clinic» має істотно відмінне від українського «клініка» лексичне значення і далеко не завжди ототожнюється з власне медичним закладом. Практика свідчить, що вживання саме цього терміну виявилося найдоцільнішим. Саме така назва найбільш лаконічна і влучно характеризує сутність поняття юридичної клініки.

У теперішній час найбільш коректним прийнято вважати визначення юридичної клініки, наведене в Національній програмі розвитку юридичної клінічної програми в Україні від 22 січня 2007 р «Юридична клініка – це формування у вигляді навчально-практичного центру, який створюється і функціонує на базі вищого навчального закладу (ІІІ та ІV рівня акредитації, що здійснює підготовку спеціалістів за напрямками «Правознавство», «Право і правоохоронна діяльність») за ініціативою ВНЗ чи громадської організації у спільній діяльності з ВНЗ, до складу якого входять викладачі та студенти старших курсів (3-5 року навчання), а метою його діяльності є здійснення науково-дослідницької і навчально-методичної діяльності щодо розширення правосвідомості й вдосконалення механізмів отримання навичок правозастосування студентами-правниками при їх підготовці та правозахисної і правопросвітницької діяльності для соціально-вразливих, соціально-незахищених верств населення, шляхом налагодження механізму навчально-практичної роботи студентів-правників, залучених до діяльності центру за окресленими напрямами»

2.Етичний кодекс юридичної клініки. Положення цього кодексу є, як правило, частиною Правил роботи в юридичній клініці. Головна мета «Етичного кодексу» – привернути особливу увагу працівників клініки до моральної, психологічної сторони роботи юриста.

Права та обов’язки члена юридичної клініки можна умовно поділити на загальні та спеціальні.

Загальні права та обов’язки членів юридичної клініки найкраще характеризують принцип рівності її членів.

Предметом професійної етики працівника юридичної клініки, стає поведінка представника юридичної професії, члена відповідної організації, переважно, в обставинах, де він діє саме як професіонал, або представляє свою організацію, або сприймається оточуючими саме як представник юридичної клініки.

3. Одним з основних завдань юридичної клініки є розвиток правової культури в Україні. Правова культура як суспільний феномен є неодмінною умовою динамізації трансформаційних процесів в напрямі формування в Україні правової держави і громадянського суспільства. Цілісність правової культури є важливою складовою здійснення суспільно-правової реформи в країні, утвердження верховенства права в усіх сферах соціального буття, свободи, різноманітних способів і форм реалізації правового статусу особи, її прав. Зрілий рівень правової культури в суспільстві, де функціонують її ефективні механізми, є умовою формування демократичних засад життєдіяльності. Правова культура є основою відтворення правового досвіду, розвитку інтелектуального, духовного потенціалу народу, утвердження цілісної системи світоглядно-ціннісних орієнтацій, насамперед сучасного юридичного світогляду, конструктивних правових ідеалів. У широкому розумінні правова культура — це суспільно-правовий феномен, який включає в себе найсуттєвіші результати сукупного правового досвіду суспільства, насамперед право і правосвідомість, правову діяльність і правовідносини, законність і правопорядок та відображає якісний рівень розвитку правового буття. У вузькому розумінні правова культура є системою духовно-правових цінностей — правових знань, переконань, уявлень, світоглядно-правових орієнтацій, що відбиваються у правовій свідомості людей і органічно поєднані з їх соціально-правовою активністю в напрямі освоєння і творення суспільно-правового буття.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 271; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!