Вимоги до програмного забезпечення ЕНВ



Вимоги до програмного забезпечення електронних навчальних засобів такі: можливість застосування на різних платформах; забезпечення навчання у режимі on-line; простота використання у поєднанні з потужними функціями; інтерактивна допомога у навчанні; оперативність переключення з одного розділу на інший; підтримка індивідуальної та колективної форм навчання; зручний перегляд ієрархії об’єктів, які вивчаються; можливість вибору довільної (крім тієї, що рекомендується) послідовності вивчення розділів; доведення учням необхідної інформації у процесі занять з подальшим її поновленням; моніторинг результативності виконання учнями індивідуальних завдань; друк файлів, графіків, великих діаграм на стандартних сторінках; гнучкість зображення діаграм, графіків із вибором учнями їхніх окремих фрагментів, даних, формул; анімація процесів функціонування систем, які вивчаються; наявність засобів контролю помилок студентів при виконанні індивідуальних завдань; підтримка стандартів графічних інтерфейсів; підтримка відображення GIF- та JPEG-зображень; можливість роботи з глосарієм; застосування систем пошуку розділів, заголовків, рисунків, формул, посилань; підтримка можливості створення і використання закладок; варіація шрифтів; масштабування формул; можливість нумерації розділів, формул, графіків, рисунків; наявність посилань на розділи, формули, джерела і роботу з ними; можливість протоколювання дій студентів, аудіо- і відеосупроводу; можливість контролю цілісності програмного забезпечення комп’ютерного підручника; наявність простору для приміток, організація у зазначених місцях вільних зон для коментарів.

Розробка і впровадження електронних підручників значною мірою гальмується тим, що у цьому процесі недостатньо використовується науковий потенціал педагогіки і, зокрема, дидактики, ще повільно адаптуються дидактичні закони та закономірності до сучасного процесу навчання, який неможливо уявити без використання інформаційних технологій. Тому необхідно більше уваги приділяти науково обґрунтованим аспектам педагогічних і ергономічних передумов створення та використання програмно-педагогічного забезпечення, розробки методики комплексного застосування електронних навчальних засобів, створення програмно-педагогічного забезпечення,  яке  відповідає  за  структурою,  змістом,  методикою  подачі  та


пояснення навчальної інформації діючим навчальним програмам, передбачає практичну реалізацію основних ергономічних і дидактичних принципів навчання, сприяє інтенсифікації роботи учасників навчально-виховного процесу. Тобто інформатизація освіти повинна здійснюватися не за принципом: навчально-виховний процес для використання нових інформаційних технологій, а навпаки – сучасні інформаційні технології повинні використовуватися педагогічно з метою підвищення ефективності навчально-виховного процесу.

Навчально-методичне забезпечення на основі електронних медіа

 

Серйозна проблема, з якою стикається викладач при використанні комп’ютера у викладанні традиційних навчальних дисциплін, полягає у тому, що і з методичної, і з організаційної точки зору готові програмні пакети зазвичай не вписуються у реальний навчальний процес. Методичні прийоми у різних педагогів та у розробників програм різні, тому закладена у програмному пакеті методика не може однаково задовольняти всіх педагогів і всі аудиторії студентів. Будь-яка методика повинна бути здатною варіювати. Не можна в програму закладати готовий програмний пакет. Тим більше не можна вкласти у нього методику на всі часи. Він повинен бути придатний для зміни користувачем, а не програмістом. Методика не закладається розробником, а вноситься викладачем. Для комп’ютерної підтримки навчання навчальними дисциплінами має використовуватись предметно-орієнтовані середовища користувача (ПОСК), які надають користувачу свободу дій, забезпечують гнучкість, варіативність змісту і форм подачі матеріалу, підтримку ініціативи викладача і студента.

Предметно-орієнтоване середовище користувача у медіапросторі повинне складатися з моделей різного типу задач, тренажерів, тестів, відео-, навчального та інформаційно-довідкового компонентів, які певним чином упорядковані.

ПОСК – це своєрідна картотека знань, яка подана у різних формах. Вона повинна міститися у знаряддьовому середовищі-оболонці, за допомогою якої викладач зможе комбінувати елементи картотеки згідно зі своїм уявленням про те, у якій послідовності, причинно-наслідкових взаємозв’язках, з якою мірою деталізації викладати тим чи іншим учням. Тобто зможе конструювати свій сценарій.

Розробка електронних навчальних комплексів потребує значних зусиль, а саме: конкретних знань і вмінь з педагогіки; професійної освіти; загальноосвітніх, технічних, спеціальних дисциплін; виробничого навчання; міждисциплінарних зв’язків між ними. Дослідження з педагогіки (зокрема, дидактики) і педагогічної психології свідчать про те, що доцільно надати розробці педагогічних програмних засобів трьохетапного характеру. На першому етапі створюється головний педагогічний робочий документ – сценарій для комп’ютерного навчання. На другому етапі складання програми слід повною мірою враховувати дидактичні принципи навчання. На третьому – рекомендовано вивчити нормативну програму з певної дисципліни, комплект навчальної документації з професії, знайти та закласти у сценарій внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки.

Необхідно також, щоб педагог міг змінювати предметні середовища, не лише тексти, але й моделі та задачі. Зробити це дозволяє знаряддьове середовище-оболонка. Поряд із цим бажано, щоб, користуючись можливостями середовища оболонки, викладач міг на базі готового навчального середовища створювати нові «картки». Рівні налаштування предметноорієнтованого середовища на користувача зображено на рис. 2.1.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!