Навчально-методичні комплекси та медіатеки



У 90-х роках минулого століття такі дослідники, як В. П. Безпалько, Ю. Г. Тартур акцентували увагу на реалізації змісту дисциплін засобами навчально-методичного комплексу. З розвитком комп’ютерноорієнтованих засобів навчання з’явилась ідея створення навчально-методичних комплексів на інформаційний основі.

Рисунок 2.1 – Рівні налаштування предметноорієнтованого середовища на користувача у медіапросторі

 

У навчально-методичному комплексі виділяють такі ознаки: для викладача – це комплекс засобів навчально-педагогічного процесу, що посилює реалізацію його функцій; для студента – це комплекс засобів навчання для досягнення мети, поставленої викладачем чи ним самим; щодо змісту навчання – це комплекс засобів передачі змісту навчання й організації його засвоєння; щодо методів і форм організації навчання – це комплекс засобів їх урізноманітнення і вдосконалення, створення і застосування нових поєднань компонентів педагогічної комунікації. Мета навчання є загальним орієнтиром під час створення та впровадження навчально-методичного комплексу у навчальний процес.

Разом з тим, у процесі впровадження засобів навчання в освітній процес, необхідно розв’язати проблему перерозподілу інформації, функцій і дидактичних завдань між «паперовою» та комп’ютерноорієнтованою складовими навчально-методичного комплексу.

Головна вимога до комп’ютерноорієнтованої складової навчально-методичного комплексу – бути інформативною, проблемною, спрямованою на розвиток дослідницьких, аналітичних, комунікативних здібностей студентів. Важливим є використання різноманітних дидактичних методів активізації пізнавальної та творчої діяльності студентів, системність і послідовність викладу навчального матеріалу.

Комп’ютерноорієнтована складова навчально-методичного комплексу містить: мультимедійний навчальний курс; автоматизовані тести для модульного контролю знань; електронні довідково-інформаційні засоби навчання; мультимедійні презентації лекційних занять; електронні версії посібників, підручників; ділові комп’ютерні ігри; електронні бібліотеки; електронну пошту; відеоконференції; електронні довідково-інформаційні матеріали.

Комп’ютер і мультимедійний проектор створюють величезні можливості для підвищення ефективності викладання всіх дисциплін. Використання комп’ютерної техніки на заняттях дозволяє візуалізувати навчальний матеріал, полегшуючи сприйняття дисципліни учнями.

Основним базовим матеріалом для розробки лекції-презентації є електронний конспект лекції з дисципліни, що викладається. Цей конспект зручний як для викладача, так і для учня для самостійної роботи, а також для студентів-заочників і може розповсюджуватись на будь-яких електронних носіях. Такий конспект має ряд особливостей, які відрізняють його від звичайного конспекту, головна з яких – це простота систематичного оновлення. При розробці електронного конспекту необхідно враховувати таке:

1. Електронний конспект може вміщувати значно більше текстового та ілюстративного матеріалу, ніж звичайний.

2. Основний текст конспекту повинен набиратись за допомогою програми Microsoft Word, при цьому бажано використовувати шрифт Times New Roman чи Arial розміром 12.

3. Починатись конспект повинен зі змісту, який містить основні теми, розділи і підрозділи, які мають наскрізну нумерацію. При використанні для складання конспекту програми Microsoft Word зміст може бути створено автоматично, для чого кожний розділ (підрозділ) повинен бути набраний у стилі відповідного заголовка.

4. Закінчена тема (група тем) повинна супроводжуватись контрольними питаннями для самоперевірки. Надалі ці питання можуть бути використані при розробці тестів.

5. Формули можна набирати за допомогою Редактора формул чи безпосередньо, використовуючи можливості клавіатури.

6. Рисунки і схеми можуть бути скановані з інших літературних джерел, але краще їх здійснювати у програмі Microsoft Word, яка найбільш сумісна з програмою PowerPoint.

7. За необхідності конспект лекцій може бути ілюстрований фотографіями, які мають бути попередньо відскановані.

Вигляд презентації вибирає викладач, виходячи з методики викладання, матеріалу, який наявний в електронному конспекті, часу на розробку і власного смаку. Це може бути текст (короткий, з основними визначеннями) і формули; рисунки, схеми, графіки, фотографії, навчальні відеофільми; текст з рисунками і схемами.

У межах комп’ютерноорієнтованої складової навчально-методичного комплексу дисципліни доцільно визначити орієнтовні електронні Інтернет-ресурси, якими можуть користуватись учні при вивченні дисципліни.

Для ефективного функціонування комп’ютерноорієнтованої складової навчально-методичного комплексу її створення має відповідати таким принципам: інтерактивність; швидкий зворотний зв’язок; швидкий пошук необхідної інформації та свобода переміщення текстом; можливість організованого доступу зі сторінок електронного підручника до необхідних інформаційних ресурсів Інтернету; наявність ілюстративних прикладів і моделей; організація різнорівневого контролю навчальних досягнень студентів; багаторівневість викладу навчального матеріалу, завдяки чому виникає можливість вивчення дисципліни студентами з різним рівнем початкових знань; відповідність чинній програмі дисципліни; супровід текстового матеріалу аудіо- та відеоінформацією; матеріал підручника має бути доступним для копіювання та виведення на друк; електронний підручник має бути відкритим для розвитку та вдосконалення його авторами; наявність систем захисту від несанкціонованої зміни підручника.

Для досягнення педагогічних цілей використовуються медійні технології як способи побудови діяльності із застосуванням медіа.

Медійними технологіями є технічні засоби створення, запису, копіювання, тиражування, зберігання і розповсюдження інформації для масової аудиторії.

При впровадженні медійних технологій у навчальний процес важливим є створення медіатек – установ чи їх структурних підрозділів, які включають сукупність фонду медіатекстів на будь-яких носіях і різноманітних інформаційних, технічних засобів, мультимедіа; мають комплекс обладнання для зберігання і сприйняття медіатекстів різних видів і на різних носіях, читальною залою, де створені сприятливі умови для індивідуалізації та розвитку дослідницьких, пошукових і творчих здібностей, підвищення професійного рівня користувачів. Аналогічні установи, структурні підрозділи, колекції, які концентруються на окремих медійних носіях – це бібліотеки (медійні носії – книги, преса), відеотеки (медійні носії – відеокасети, диски), фонотеки (медійні носії – звукові касети, диски), фототеки (медійні носії – фотографії, слайди).

Головною особливістю змісту освіти є багаторазове збільшення «підтримуючої інформації», наявність комп’ютерного інформаційного середовища, яке включає на сучасному рівні бази інформації, гіпертекст і мультимедіа, мікросвіти, імітаційне навчання, електронні комунікації, експертні системи.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 256; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!