Види та роль електронних освітніх видань



Аналіз ринку комплексних електронних освітніх видань показав, що вони представлені трьома групами: видання для підтримки і розвитку освітнього процесу; інформаційно-довідникові джерела; видання загальнокультурного характеру. Видання для підтримки і розвитку освітнього процесу спрямовані на підтримку професійної діяльності та можливостей викладача, самостійну навчальну діяльність студентів. Тому вони отримали назву навчальних електронних видань. Інформаційно-довідникові джерела забезпечують загальну інформаційну підтримку освітнього процесу (енциклопедії, словники, довідники, хрестоматії тощо), а також містять матеріали для розв’язування творчих задач, у тому числі й тих, що виходять за межі навчальних програм. Видання загальнокультурного характеру використовуються для створення віртуального виховного середовища, надання рівних можливостей учням для розвитку загальної культури, розширення світогляду. До них можна віднести віртуальні екскурсії, мандрівки, видання, присвячені класикам світової культури, живопису, архітектури, музики.

Комп’ютерні мережі як засіб навчання включають у себе різну інформацію і сукупність комп’ютерів, з’єднаних каналами зв’язку. Глобальна мережа Інтернет є інтегральним засобом навчання, який може широко використовуватися з освітньою метою, зокрема, у дистанційному навчанні. Якщо у традиційному навчальному процесі засобами навчання, як правило, є друковані видання: підручники, навчально-методичні посібники, довідники; дискети з навчальною інформацією; записи на дошці, плакати; кінофільми, відеофільми; слово викладача, то при дистанційному навчанні, наприклад, засоби навчання, окрім традиційних, також включають електронні навчальні видання; навчальні комп’ютерні системи; аудіо, відеонавчальні матеріали тощо. Електронні видання навчального призначення мають певні позитивні переваги над паперовими і, очевидно, відмінності від них, а саме: компактність збереження у пам’яті комп’ютера або на дискеті; гіпертекстові можливості; мобільність; можливість швидкого тиражування; можливість оперативного внесення змін і доповнень; зручність у пересиланні по електронній пошті. Електронне видання як автоматизована система, яка призначена для здійснення процесу навчання, як правило, включає, з одного боку, методичні, інформаційно-довідкові матеріали з навчальної дисципліни, а з іншого – програмне забезпечення, яке дозволяє комплексно використовувати їх для самостійного отримання знань і здійснення контролю та самоконтролю за цим процесом. Аудіо- і відеонавчальні матеріали можуть подаватися учню за допомогою магнітофона, відеомагнітофона або лазерних компакт-дисків.

Комп’ютерні навчальні та контролюючі програми як програмні засоби навчального призначення дозволяють: індивідуалізувати і диференціювати процес навчання; здійснювати контроль та організовувати самоконтроль; налагодити зворотний зв’язок; моделювати процеси та явища; проводити лабораторні та практичні заняття у віртуальній реальності; посилити мотивацію до навчання.

У сучасній психолого-педагогічній науці немає чіткого визначення електронних навчальних засобів, їх класифікації, доцільного дидактичного призначення та особливостей застосування для різних вікових груп учнів.

Електронне навчальне видання розглядається як комп’ютерний засіб отримання знань, до складу якого входять два компоненти: електронна книга і друкована книга, а в основу його побудови покладено принцип взаємного доповнення друкованого та комп’ютерного компонентів.

 Серед переваг такого електронного навчального видання при використанні у системі професійно-технічної освіти автори виділяють можливість комп’ютерних демонстрацій, особливо у тих випадках, коли студент-користувач може повторити весь технологічний шлях створення об’єкта – предмета праці учня.

Електронне видання розглядається і як складний продукт, у якому інтегруються досягнення сучасної техніки, зміст дисципліни і методика навчання, дизайн і художні якості, отже, електронне видання може розглядатися як справжнє мистецтво. Перехід від експертизи книги до експертизи електронного видання можна порівняти з виходом із площини у багатовимірний простір. Доцільною буде технологія комплексної експертизи електронного видання, яка включає: технічну експертизу, змістову експертизу, експертизу дизайн-ергономіки. Електронну книгу можна розглядати ще як автоматизований варіант друкованого видання, який передбачає збереження структури книги і надає широкий спектр додаткових послуг, які реалізуються через застосування обчислювальних засобів.

Таким чином, електронні видання являють собою видання, що створюються на електронних носіях і зберігаються на навчальному сервері або носіях інформації (CD, MO та інші). Електронні видання включають інформаційний, навчально-методичний, дидактичний та інформаційний матеріал з певної навчальної дисципліни, що містяться у певній оболонці - програмному забезпеченні, яка значною мірою визначає педагогічні можливості функціонування змісту навчального матеріалу, а також управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 313; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!