Розкрити еволюцію теоретичних концепцій організації



Теоретичні концепції організації, які визначають її сутність, роль та основні критерії, що використовуються для оцінювання ефективності діяльность різноманітних орг. структур, постійно еволюціонують. Основою відповідних орг. теорій є моделі організацій.

Механічна (Тейлор, Файоль, Вебер) - організацію розглядали як механізм, який дає змогу об'єднати основні виробничі чинники з метою збільшення прибутку. Розробка універсальних принципів орг.. праці та управління.

Природна організація (Парсонс, Метрон, Етціоні) - функціональні орг.. орозглядаються як обєктивній процес самовдосконалення,в якому присутній,але не домінує суб’єктивний початок. Мета є тільки однією з підстав функціонування організації.

Організація-община (Мейо) - в її основу закладена система підтримання стосунків між людьми всередині організації.

Соціотехнічна (Райс, Трісті) - грунтується на залежності внутрішньо групових зв’язків від технології виробництва.

Інтеракціоністична (Бернард) – Організація - це система тривалих взаємодій між її членами, які вносять в орг. власні очікування і цінності.

Кібернитична (Бір, Янг, Форрестер) - побудова повної математичної моделі структури орг. з урахуванням безлічі зворотних зв’язків.

Інституціональна (Норт) - форми і поведінка орг. визначається зазвичай традиціями, нормами.

Конфліктна (Холл) орг. має безліч суперечливих цілей і діє в умовах суперечливих інтересів різних членів орг. або її груп.

Процесна (Богданов) – суспільство розглядається як безперервний процес поєднань (асоціацій) та роз’єднань (дисоціацій). Суспільство не має сталої структури.

Органічна (Бернс, Сталкєр) - сусп. порівнюється з живим організмом, у якому всі частини взаємозалежні. Виникла як протилежність бюрократичній, що перестала відповідати гнучким умовам ринку.

Проблемна (Франчук) - проблеми організації розгляд не як перешкоди або вади в її розвитку, а як виявлення природних потреб і можливостей їх реалізації.

 

Охарактеризувати теорію О. Богданова

Одним з найяскравіших представників вітчизняної школи теорії організації є Олександр Олександрович Богданов (справжнє прізвище Малиновський). Його заслугою є розробка фундаментальних методологічних проблем теорії організації. Виходячи з аналізу сутності організації, Богдановим була висунута ідея про необхідність системного підходу до її вивчення. Сформована і розроблена Богдановим «Тектологія» стала однією з перших концепцій загального вчення про організацію. У ній автор дав загальний опис процесів виникнення і розпаду організацій. На відміну від Ф. Тейлора і його послідовників, які розглядали організацію саме як замкнуту систему, яка перебувала в незмінному оточенні, Богданов відзначав взаємозв'язок організації із зовнішнім середовищем. У своїй фундаментальній праці Богданов по суті сформував цілісне уявлення про організаційну науку, сформулював її основні принципи і закономірності й пояснив механізм їх прояву, показав її роль і значення у світобудові і шляхи розвитку. Він диференціював науку і мистецтво організації, вважаючи, що організаційне мистецтво існувало завжди. Предметом цієї науки є, на думку його, загальні організаційні принципи і закони, за якими протікають процеси організації у всіх сферах органічного та неорганічного світу: в ​​психічних і фізичних комплексах, в природі, в роботі стихійних сил і в свідомій діяльності людей. Ці процеси діють в техніці (організація речей), в економіці (організація людей), в ідеології (організація ідей). Богданов висловив ідею про необхідність системного підходу до вивчення організаційної науки, дав характеристику системи та її елементів, показавши, що організаційне ціле виявляється більше простої суми його частин. Богданов вважав за необхідне розгляд всякого цілого, всякої системи елементів в її відношенні до середовища і кожної частини в її відношенні до цілого. Основними в тектології є поняття про елементи та їх поєднання. Модель організаційного устрою Богданова носить універсальний характер і застосовується ним для пізнання безмежного діапазону процесів та явищ, що відбуваються як у природі, так і в суспільстві. Богданов висунув наступні науково-організаційні засади тектології:

1. Будь-яке організаційне ціле - це система активностей, що розгортаються в певному середовищі в безперервній взаємодії з нею. Звідси і суспільство являє систему «людських активностей» в природному середовищі в боротьбі з її опорами.

2. Кожна частина організаційної системи знаходиться в певному функціональному відношенні до цілого. Так, у суспільстві кожна галузь його господарства, кожне підприємство, кожен працівник виконують свою певну функцію.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 329; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!