КОНСТИТУЦІЯ: ПОНЯТТЯ, КЛАСИФІКАЦІЯ, ПОРЯДОК ПРИЙНЯТТЯ



КОНСТИТУЦІЯ (у перекладі з англійської мови слово «конституція» означає «устрій», з латинської - «затверджую, встановлюю») – це основоположний установчий політико-правовий акт, який приймається, змінюється і скасовується в особливому порядку, визначає суспільний і державний устрій, порядок і принципи організації і діяльності органів державної влади, виборчу систему, основні засади місцевого самоврядування, права та обов’язки людини і громадянина.

Він має багатовікову ІСТОРІЮ. Вже в Стародавньому Римі термін «конституція» починають вживати для позначення нормативних актів. Зокрема, свого часу так називали окремі акти римських імператорів. Терміном, словом «конституція» користувалися і в середні віки. Але в сучасному розумінні цього слова, власне у розумінні «Конституції як головного нормативного акту держави (конституція держави)», його починають вживати значно пізніше. Іншими словами, треба розуміти, що поява самого терміну «конституція» і поява конституції як політико-правового акту не співпадають у часі.

Спочатку появився термін (як назва нормативно-правового акту), а вже потім, маже через дві тисячі років, появляється саме явище конституції як політико-правового інституту.

Отже, сучасне розуміння терміну «конституція»(конституція держави) почалося з періоду зміни у Європі феодального ладу на буржуазний (ХVII-XVIII ст.) і остаточно сформувалося на початку ХХ-го століття вже як сутність основного закону демократичної держави.

Відомо, що першими (писаними) конституціями сьогодні вважаються конституція США1787 року, конституції Франції та Польщі1791 року. До останніх (перших писаних конституцій) сьогодні небезпідставно відносять і українську Конституцію 1710 року, більше відому як Конституція Пилипа Орлика.

Конституції з’явилися в державах буржуазного типу у зв’язку з НЕОБХІДНІСТЮ:

а) проголошення й гарантування прав і свобод особи; б) для забезпечення правових засад буржуазного правопорядку; в) закріплення позицій держав у міжнародних відносинах.

Термін «конституція» має матеріальне і формальне значення. У МАТЕРІАЛЬНОМУ сенсі конституція являє собою писаний акт, який встановлюєоснови суспільного ладу, форму правління і територіального устрою, основи організації центральних і місцевих органів влади, їх компетенцію та взаємовідносини, державну символіку, столицю, основні права і свободи людини і громадянина і т. д. У ФОРМАЛЬНОМУ сенсі конституція - це закон, який має вищу юридичну силу порівняно з іншими законами.

В спеціальній юридичній літературі чітко зазначено, що Конституція держави має і чисто юридичні відмінності, які називають ЮРИДИЧНИМИ ВЛАСТИВОСТЯМИ КОНСТИТУЦІЇ. До таких властивостей належать: а) закон, що має вищу юридичну силу; б) основний законом держави (ядром правової системи); в)має підвищену степінь стабільності; г) закон, який має спеціальну систему правової охорони.

Конституції можна КЛАСИФІКУВАТИ за різними ознаками.

1. ЗА ЧАСОМ ДІЇ. А)ТИМЧАСОВІ зазвичай приймаються на певний термін або до настання якогось певного події. Б)ПОСТІЙНІ характеризуються встановленням необмеженого терміну їх дії, що, однак, не гарантує їх вічності, а лише вказує на цілі законодавця на момент їх прийняття. Наприклад, до сьогодні зберігає свою чинність Конституція Норвегії 1814 р., Конституція Люксембурга 1868 р.

2. ЗА ПОЛІТИЧНИМ РЕЖИМОМ. А)ДЕМОКРАТИЧНІ – прийняті у державах з демократичною формою державного режиму, де гарантується здійснення основних прав і свобод, періодичність виборів органів влади, вільне створення і діяльність політичних партій та ін. (Основний закон Фінляндії 1999 р.). Б)ТОТАЛІТАРНІ – прийнятті у тих державах, де існує антидемократична форма державного режиму, держава повністю контролює всі сфери суспільного життя, дозволена цензура, не забезпечуються права і свободи людини та громадянина (Конституції країн Африканського континенту). В)АВТОРИТАРНІ – прийняті у державах, в яких влада знаходиться в руках незначної кількості осіб або певної особи, використовуються авторитарні методи державного управління, влада повністю здійснює контроль у політичній сфері, проте залишається відповідний простір свободи дій в економічній, соціальній, культурній сферах. Зазвичай авторитарні конституції пишуться і приймаються під конкретних публічних осіб. Наприклад, Конституція Франції 1800 р. ввійшла в історію як авторитарна наполеонівська конституція, Конституція Франції 1958 р. – авторитарна деголівська конституція.

3. ЗА ФОРМОЮ ПРАВЛІННЯ. А)МОНАРХІЧНІ – прийняті монархом або парламентом у державах з монархічною формою державного правління (Конституція Князівства Ліхтенштейн 1921 р., Конституція Князівства Монако 1962 р.). Б)РЕСПУБЛІКАНСЬКІ – прийняті у державах, які за формою державного правління є республікою (Конституція Домініканської республіки 1947 р., Конституція Естонської республіки 1992 р.).

4. ЗА ФОРМОЮ ПОЛІТИКО-ТЕРИТОРІАЛЬНОГО УСТРОЮ. А)УНІТАРНІ, або загальнодержавні (Конституція Болгарії 1991 р., Конституція Грузії 1995 р.). Б)ФЕДЕРАТИВНІ (Конституція штату Іллінойс (США) 1970 р., Конституції республік, що входять до складу Російської Федерації).

5. ЗА СПОСОБОМ ПРИЙНЯТТЯ. А) НАРОДНІ – конституції, які приймаються парламентами (Конституція України 1996 р., Конституція Чехії 1992 р.) або установчими зборами (Конституція США 1878 р) або виборцями шляхом голосування на всенародному референдумі (Конституція Сенегалу 1963 р., Конституція Гамбії 1970 р., Конституція Російської Федерації 1993 р.). Б)ПОДАРОВАНІ (ОКТРОЙОВАНІ – від французького слова дарувати) конституції вводилися одностороннім актом голови держави (монархом), який дарував конституцію, як правило, не з доброї волі, а тому, що боявся втратити трон в результаті народних виступів (односторонній акт, внаслідок якого суверен односторонньо установлює або змінює державний лад, умови здійснення політичної влади). Прикладом є Конституція Японії 1889 р., Непал 1990 р., Нігерія 1960 р.

6. ЗА ПОРЯДКОМ ВНЕСЕННЯ ЗМІН. А)ЖОРСТКІзміни до них вносяться в ускладненому порядку, тобто з дотриманням законодавчо визначених спеціальних процедур. Зазвичай такий порядок закріплюється у тексті Конституції, а сама жорсткість покликана забезпечити авторитет та стабільність Основного Закону. До розряду жорстких належать кодифіковані Конституції, наприклад США, 1787 р., Японії, 1947 р.; Є різні способи забезпечення жорсткості конституцій (прийняття кваліфікованою більшістю, затвердження референдумом тощо).

Б) ГНУЧКІ – зміни вносяться в тому ж порядку, що і звичайні закони. У такий спосіб змінюються і доповнюються всі некодифіковані Конституції (Великобританія, Швеція).

В) ЗМІШАНІ – у світі їх дуже мало (Конституція Іспанії, 1978 р., Конституція Казахстану, 1995 р., Конституція Республіки Мальта). Одна частина конституційних норм таких конституцій може бути змінена кваліфікованою більшістю, а інша – простою більшістю.

7. ЗА ЗОВНІШНЬОЮ ФОРМОЮ. А)ПИСАНІ конституції являють собою кодифіковані акти, в яких всі питання конституційного характеру врегульовані в єдиному документі.

Б)НЕПИСАНІ   конституції являють собою ряд окремих, прийнятих у різні часи та в різному порядку законів, що мають самостійне значення, а також правових звичаїв, традицій, судових прецедентів. Вони в своїй сукупності оголошуються конституцією держави. Такі конституції визначають також змішаними, тобто – частково писанимиу формі звичайних законів, частково не писаними – у формі правових звичаїв, судових прецедентів. наприклад, конституція великобританіївбирає низку законів. Сьогодні не мають кодифікованої конституціїАвстралія, Нова Зеландія, Великобританія, Ізраїль та ін. Наприклад, неписана Конституція Великобританії складається з: Великої Хартії вольностей 1215 р., Петиції про права 1628 р., Біля про права 1689 р., Акта про престолонаслідування 1701 р., Законів про парламент 1911, 1949 рр., Закону про расові відносини 1986 р. та ін.

8. ЗА ВІДПОВІДНІСТЮ РЕАЛЬНИМ ВІДНОСИНАМ У СУСПІЛЬСТВІ. А) РЕАЛЬНІ – конституції, які відповідають реальним відносинам у суспільстві і регулює їх своїми нормами.

Б)ФІКТИВНІ, або ФОРМАЛЬНІ – конституції, які містять такі конституційні положення, які не отримують реалізації на практиці.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 206; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!