ДЖЕРЕЛА ГАЛУЗІ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА



 

Кожна галузь має свої джерела. ДЖЕРЕЛО ПРАВАце форма (спосіб) існування правових норм, яка перетворює право (як волю) в об’єктивовану реальність. Система правових актів, які представляють джерела конституційного права України, є досить широка.

КЛАСИФІКАЦІЯ джерел конституційного права – це їх систематизація за певними критеріями.

За ЮРИДИЧНОЮ СИЛОЮ джерела конституційного права поділяються на конституційні, законодавчі, підзаконні, локальні.

КОНСТИТУЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА. 1) Конституція Україниєдиний нормативно-правовий акт в Україні, який має найвищий рівень юридичної сили, є головним законом держави і суспільства, регламентує найважливіші і найзагальніші суспільні відносини,приймається і доповнюється за спеціально визначеною законодавством процедурою, має особливу систему державних гарантій. Конституція України – це основне джерело не лише конституційного права, але й вітчизняного права загалом. 2) Акти Всеукраїнського Референдуму з питань щодо внесення змін і доповнень до чинної Конституції України мають найвищу юридичну силу, оскільки є волевиявленням Українського народу. 3) Закони України: конституційні, органічні, звичайні (поточні). А) конституційні закони – це нормативно-правові акти, якими вносяться зміни і доповнення у текст діючої конституції, тому приймаються кваліфікованою більшістю голосів народних депутатів (300) Верховної Ради України від конституційного складу парламенту. Б ) органічні закони – це ті закони, прийняття яких прямо передбачено в Конституції України, наприклад, закон про прокуратуру. В) звичайні (поточні) закони – це нормативно-правові акти з конституційних питань, які приймаються громадянами на всеукраїнському референдумі або простою більшістю голосів народних депутатів (226) Верховної Ради України, наприклад, Закон України «Про політичні партії в Україні» (2001 р.).

ЗАКОНОДАВЧІ ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА. 1) Декларація – це політико-правовий акт, який, зазвичай, приймається парламентом держави, проголошує основні засади і принципи державного та суспільного ладу. Декларація має підкреслено урочистий характер, а її положення потребують додаткового законодавчого врегулювання. Наприклад, Декларація «Про державний суверенітет України», прийнята Верховною Радою України 16 липня 1990 р. 2) Конституційний Договір – це політико-правовий акт поведінки загального характеру, який встановлюється за домовленістю і згодою двох і більше осіб, забезпечується і гарантується державним примусом. Наприклад, Договір «Про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України», який був підписаний Президентом України Л.Д. Кучмою і Головою Верховної Ради України О.О. Морозом 8 червня 1995 р. 3) Міжнародні Договори – це угода між державами або іншими суб’єктами міжнародного права, що встановлює для її учасників відповідні права і обов’язки. Джерелами конституційного права є лише ті міжнародні договори, які стосуються предмета правового регулювання даної галузі права. Ратифікація (від лат. ratification, ratus – затверджений, fatio – роблю) – затвердження акту парламентом. Ця процедура є важливою умовою набрання чинності міжнародним договором в Україні. Чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (ч. 1 ст. 9 Конституції України).

ПІДЗАКОННІ ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВАце нормативно-правовіабо індивідуально-владні акти, які приймаються спеціально уповноваженими суб’єктами на основі, в межах і у відповідністю з Конституцією і законами України з метою регулювання відносин, що становлять предмет галузі конституційного права. 1) Укази і розпорядження ПрезидентаУкраїни.

2) Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, які, згідно із ст. 117 Конституції України, є обов’язковими до виконання. 3) Накази, положення, інструкції міністерств, державних комітетів – підзаконні нормативно-правові акти відомчого характеру, які приймаються на виконання вищезазначених правових актів. 4) Рішення і висновки конституційного суду України з питань відповідності Конституції України інших нормативно-правових актів.

ЛОКАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА – це ті правові акти, які поширюються у межах певної адміністративно-територіальної одиниці. 1) Акти органів місцевого самоврядування з питань, що відносяться до предмета правового регулювання конституційного права. 2) Акти місцевих референдумів з питань, що належать до предмета конституційного права України, наприклад, встановлення місцевих символів, земельне впорядкування, охорона громадського порядку та ін.

Таким чином, система джерел конституційного права досить розгалужена, що практично унеможливлює здійснення їх кодифікації.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 252; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!