Загальні властивості відчуттів. Пороги відчуттів і чутливість аналізаторів



Загальними властивостями відчуттів є якість, інтенсивність, тривалість, локалізація.

Якість – властивість яка відрізняє його від інших. Наприклад різні кольорові тони і відтінки, звуки різної висоти.

Інтенсивність – кількісна характеристика. Вона визначається силою подразника. Кількісна і якісна хар-ка тісно пов’язані між собою .

Тривалість – часова характеристика(тривалість дії подразника).

Локалізованість – будь-який образ відчуття має елементи просторового розташування подразника. Локалізація больових відчуттів буває більш розмитою і менш точною.

Поріг чутливості – це така найменша або найбільша сила подразника яку ми відчуваємо. Існують абсолютний верхній та абсолютний нижній поріг чутливості. У кожної людини він свій. Мінімальне збільшення сили діючого подразника називається порогом чутливості до розрізнення.

Адаптація – це зміна чутливості під впливом постійно діючого подразника , що проявляється у зниженні або підвищенні порогів. Наприклад адаптація до холодної води, пахучих речовин, світла та інші. Вона може виникати і умовно-рефлекторним шляхом. Перебування в абсолютній темряві підвищує чутливість до світла у 200 тисяч разів.

Види здібностей. Зв’язок здібностей з інтересами особистості.

Розрізняють загальні і спеціальні здібності.

Загальні – виявляються в усіх видах діяльності(навчання, загальні розумові здібності, здібності до праці). Вони спираються на загальні вміння необхідні в кожній галузі діяльності(оволодіння новими прийомами роботи, переборювати труднощі на шляху до мети).

Спеціальні – виявляються в окремих спеціальних галузях(сценічній, музичній, спортивній). Загальні здібності виявляються в спеціальних. У процесі розвитку здібностей можна виділити ряд етапів. На одних відбувається підготовка анатомо-фізіологічної основи майбутніх здібностей, на інших - йде становлення задатків небіологічного плану, на третіх - складається і досягає відповідного рівня потрібна здібність. Становлення спеціальних здібностей активно починається вже в дошкільному дитинстві і прискореними темпами продовжується в школі, особливо в молодших і середніх класах. Спочатку розвитку здібностей допомагають різного роду ігри, потім істотний вплив на них починає справляти навчальна і трудова діяльність. В іграх дітей початковий поштовх до розвитку одержують багато рухових, конструкторських, організаторських, художньо-образотворчих, інших творчих здібностей. Різноманітні види творчих ігор у дошкільному дитинстві набувають особливого значення для формування спеціальних здібностей у дітей. Якщо виконувана діяльність знаходиться взоні оптимальної трудності, тобто на межі можливостей дитини, то вона спричинює розвиток її здібностей, реалізуючи те, що Л.С. Виготський називав зоною потенційного розвитку. Діяльність, що не знаходиться в межах цієї зони, набагато меншою мірою призводить до розвитку здібностей. Якщо вона занадто проста, то забезпечує лише реалізацію вже існуючих здібностей, якщо ж вона надмірно складна, то стає нездійсненною і, відповідно, також призводить до формування нових умінь і навичок.

 

56.Особливості спілкування, дружби і товаришування в підлітковому віці. Дружба підлітків ґрунтується на спільних інтересах та вподобаннях. Важливе значення для підлітка має оцінка друзями його особистісних якостей, знань і вмінь, здібностей і можливостей. У товаришів він знаходить співчуття, адекватне сприйняття своїх радощів і негараздів, які дорослим часто здаються незначущими.

Групі підлітків-ровесників характерні непостійність, змінюваність стосунків та інтересів. Зміна симпатій, авторитетів, посилення і послаблення впливу однолітків у групі є свідченням постійного внутрішнього осмислення і переосмислення, переживання, приміряння вчинків і стосунків друзів до вимог моралі.Спілкування з однолітками стає для підлітка провідним мотивом діяльності, так що на другий план можуть відсуватися і спілкування з дорослими, і навіть навчання. У групі можна порівняти себе з іншими, оцінити свої успіхи та невдачі, зайняти належне положення, одержати визнання, повагу серед однолітків; своїми діями (не тільки соціально - позитивними) затвердитися в їхніх очах.Тому підліток прагне до виховання таких якостей, що найбільше цінуються однолітками в цей період: знання, кмітливість, сміливість, уміння володіти собою, фізична сила, і усунення негативних властивостей жадібності, егоїзму. У підліткових групах сформується більш диференційована соціальна орієнтація і соціальне сприйняття. Старші підлітки частіше перебільшують свої якості і більш адекватно оцінюють оточуючих, їхній внутрішній світ. У групі відбувається пізнання одного, вибір товариша й особистого друга. Дружні відносини в підлітків виникають звичайно на основі їхньої взаємної привабливості, психологічної сумісності чи загальних інтересів. У дружніх відносинах формуються чуйність, співпереживання, співчуття один до одного (емпатія).


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 432; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!