Предмет і завдання вікової психології



Вікова психологія — галузь психологічної науки, яка вивчає особливості психічного розвитку людини на різних вікових етапах індивідуального розвитку людини .

Предметом дослідження вікової психології є вікова динаміка, закономірності, фактори, умови, механізми становлення, формування та розвитку особистості. ВП вивчає загальні закономірності, особливості виникнення і розвитку психічних процесів і властивостей і зумовлену віком динаміку співвідношень між ними; причини та закономірності переходу від одного вікового періоду до наступного; становлення різних видів діяльності (гри, навчання, праці, спілкування); В її загальній структурі виокремлюють психологію дитинства, до якої входять 1) психологія новонародженого, 2) немовляти, 3) раннього дитинства, 4) дошкільного періоду, 5) молодшого 6) школяра, 7) підлітка, 8) юнака, 9) психологію дорослості — психологію дорослої людини, геронтопсихологію — психологію старості.

Завданнями вікової психології є дослідження особливостей розвитку особистості на кожному її віковому етапі, надання відповідних рекомендацій щодо попередження спричинених віковими кризами психологічних проблем, а також конкретної психологічної допомоги. Не менш важливим є зосередження зусиль вікової психології на розв'язанні таких теоретичних і практичних завдань:-- вивчення особливостей розвитку людини на етапах ранньої та зрілої дорослості (Я-концепції, системи життєдіяльності, особливостей інтересів та інтелекту, проблем і криз розвитку тощо). Розвиток психічно здорової особистості, дослідження психології старих людей та особливостей їхньої життєдіяльності; розвиток обдарованих дітей (їхніх здібностей, особистісних якостей, окремих психічних функцій); з'ясування індивідуальних відмінностей дітей, відкриття їхніх творчих здібностей; дослідження сенситивних періодів у розвитку особистості та окремих психічних функцій; створення психологічних умов для забезпечення саморозвитку; вивчення відхилень у психічному та особистісному розвитку; дослідження взаємин дітей і дорослих; з'ясування особливостей впливу масової культури та засобів масової інформації на психічний та особистісний розвиток дітей; забезпечення психологічних умов розвитку цілісної та гармонійної особистості дитини, підлітка та юнака.

 

Розвиток волі і характеру підлітка. Інтереси і здібності підлітка.

У цьому віці відбувається докорінна перебудова структури вольової активності. На відміну від школярів молодших класів підлітки значно частіше регулюють свою поведінку на основі внутрішньої стимуляції (самостимуляції). У той же час вольова сфера підлітків дуже суперечлива. Це пов'язано з тим, що при значно зрослої загальної активності підлітка механізми його вольової активності ще недостатньо сформовані. Зовнішні ж стимулятори силу критичності підлітків, їх прагнення до незалежності сприймаються інакше, ніж у молодшому шкільному віці, і тому не завжди викликають відповідну вольову активність. Знижується дисциплінованість, посилюється прояв упертості, почасти це пов'язано з тим, що внаслідок затвердження свого «Я», права на власну думку, на свою точку зору поради дорослих сприймаються критично. Наполегливість виявляється тільки у цікавій роботі.Припадає на цей вік процес статевого дозрівання істотно змінює нейродинаміку (збільшує рухливість нервових процесів, зрушує баланс у бік збудження), що теж призводить до зміни вольової сфери. Переважання збудження над гальмуванням ускладнює застосування забороняють санкцій, заснованих на міркуваннях моралі, знижується витримка, самовладання. Підлітки 12-14 років переоцінюють рівень розвитку у себе вольових якостей, особливо терплячості та енергійності. У школярів 12 років спостерігається дисгармонія у розвитку основних вольових якостей, але вже в 13 років з'являється деяка гармонія. П'ятнадцятирічні підлітки в цілому адекватно оцінюють розвиток усебе основних вольових якостей самооцінка та оцінка з боку групи збігаються. Але ці підлітки схильні до переоцінки наполегливості, самостійності, целеустремленності1.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 434; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!