Механізми та закономірності формування особистості дитини



В 6-му віці уже починає реально формуватись особистість дитини, причому цей процес тісно пов'язаний з розвитком емоційно-вольової сфери, із формуванням інтересів та мотивів поведінки, що, відповідно, детерміновано соціальним оточенням, передусім типовими для даного етапу розвитку взаєминами з дорослими.Джерелом емоційних переживань дитини є її діяльність. Діяльність – це трудова динамічна система взаємодії людини, як суб’єкта, з оточуючим світом, в процесі якої людина розвиває та реалізує свої потреби.Діяльність породжує передусім позитивні емоції, причому своєю метою, сенсом, якого вона набуває для дитини, та самим процесом їх виконання. Зростає потреба 6-ї дитини в товаристві ровесників, внаслідок чого інтенсивно розвиваються соціальні емоції. Виникають інтелектуальні емоції. У процесі спілкування дитини з дорослими формуються її моральні почуття. Урізноманітнюються прояви почуття власної гідності і розвивається як самолюбство, так і почуття сорому, ніяковості.Таке емоційне передбачення відіграє вирішальну роль у формуванні моральної поведінки дитини. Вирішальну роль у засвоєнні зразків поведінки відіграє оцінка, яку авторитетні для дитини люди дають іншим дорослим чи дітям. З'являється новий тип поведінки, яку можна назвати особистісною Дитина 6-річного віку робить перші кроки у самопізнанні, розвитку самосвідомості. Об’єктами самопізнання стають дії, вчинки, переживання та особистісні якості. З розвитком довільності психічних процесів стає можливими їх усвідомлення, що служить основою саморегуляції.Виконуючи різноманітні завдання, діти порівнюють свої досягнення з досягненнями інших, оцінюють не лише наслідки своєї роботи, але й власні можливості, вчаться контролювати себе та ставити перед собою конкретні вимоги.Характерною є і схильність дитини до самоутвердження спочатку в очах дорослих, потім – однолітків, а згодом – і у власних очах

Процеси памяті

1)Запамятовування- це утримання в памяті, фіксація, закріплення тих образів і вражень які виникають у свідомості людини під діє предметів і явищ дійсності в процесі відчуття і сприймання. Воно буває мимовільне і довільне. При мимовільному людина не ставить за мету запам’ятати і при цьому не затрачає вольових зусиль. Це запам’ятовування не є цілеспрямованою дією, воно є побічним результатом. Умови мимовільного запам’ятовування: наявність інтересу,емоційне ставлення до матеріалу який вона запам’ятовує. Довільне проявляється тоді кои людина ставить за мету щось запам’ятати і вживає спец засобів для досягнення цієї мети. Ще буває механічне і смислове запам’ятання.Механічне- послідовне заучування окремих частин матеріалу без опори на логічні смислові зв’язки між ними. Смислове –розуміння і усвідомлення відносин і внутрішніх зв’язків між частинами матеріалу

2)Збереження- процес що забезпечує утримання матеріалу в мозку впродовж тривалого часу.

3)Відтворення-процес актуалізації ЗУН засвоєних при запам’ятовуванні. Здійснюється у вербальній і руховій формі, є показником міцності запам’ятовування і водночас наслідком цього процесу.

4)Забування – мнемічний процес який призводить до втрати чіткості і зменшення обсягу запамятованого, виникнення помилок у відтворенні і нарешті унеможливлює пізнання. Забування: тривале і тимчасове.

37. Поняття про Емоції та почуття. Функції емоцій та почуттів. Основні особливості емоційПочуття-переживання людиною свого ставлення до того, що вона пізнає, робить до інших людей, до самої себе.Емоції—короткочасні нетривалі прояви ставлення людини до оточуючої дійсності. Вони властиві і людині і тваринам. На відміну від емоцій, почуття глибокі, тривалі і властиві тільки людині.Функції емоцій і почуттів: 1) сигнальна—за допомогою емоцій і почуттів людина виражає значимість пізнаних нею предметів. 2) регулювальна—переживання і почуття певним чином змінюють поведінку людини, направляють її, підтримують. 3) комунікативна — людина під час спілкування використовує і невербальні засоби спілкування-мімка. Фізіологічні основи емоцій і почуттів.Коли людина переживає почуття в корі головного мозку виникає збудження яке розповсюджується і на підкіркові центри, активізуючи і центри емоцій. Видипочуттів: а) інтелектуальні –допитливість, здивування, впевненість або сумнів. Б)пізнавальні почуття—це різновид інтелектуальних: цікавість, цілеспрямованість, стійкий інтерес. В) праксичні почуття: переживання людиною свого ставлення до діяльності. Г) естетичні—почуття краси в явищах природи, праці, музиці і т.п. д) стинічні—позитивно сприяють на виконання діяльності. Е) моральні-почуття кохання, патріотичні почуття.

38. Розвиток дитини в дошкільному віці. Значення гри  для психічного розвитку дитини                     У цьому віці діти вчаться підпорядковувати свої потреби і мотиви . Особисті мотиви проявляються в різних видах діяльності і спрямовані на предмети діяльності.Разом з ними формуються і суспільно значимі мотиви, що проявляються у формі бажання щось зробити для інших людей. У цьому віці формуються моральні якості як почуття сорому, гідності, товариськість, здатність до співчуття, доброзичливість. Провідною діяльністю в цьому віці є сюжетно рольова гра бо саме в ній дитина може реалізувати почуття дорослості, пізнавати навколишній світ а разом з тим в ній здійснюється успішний психічний розвиток і створюються найсприятливіші умови для переходу до шкільного навчання. Гра- соціальна за своїм походженням, вона є історичним утворенням пов’язаним із розвитком суспільства, його культури. Гра- особлива форма життя людини в суспільстві. Вона являє собою діяльність в якій діти виконують ролі дорослих відтворюючи в ігрових умовах їх життя, працю та стосунки між ними. Черех гру дошкільники задовольняють свої потреби у спілкуванні з дорослими, у суспільному житті з ними. Гра- діяльність у якій дитина спочатку емоційно а потім інтелектуально засвоює всю систему людських взаємин. Сутність гри як провідної діяльності полягає в тому що діти відображають у грі різні сторони життя, особливості діяльності дорослих, набувають і уточнюють свої знання про навколишній світ. Психологічними новоутвореннями даного віку є потреба в спілкуванні, почуття дорослості, наявність певних соціальних потреб.

39. Зовнішня і внутрішня активність людини. відмінність активності людини віл активності тварини. Загальне поняття про діяльність.Діяльність – це трудова динамічна система взаємодії людини, як суб’єкта, з оточуючим світом, в процесі якої людина розвиває та реалізує свої потреби.Діяльність породжує передусім позитивні емоції, причому своєю метою, сенсом, якого вона набуває для дитини, та самим процесом їх виконання. Загальною характеристикою живих істот є їхня активність. Саме активність забезпечує підтримку життєво важливих зв'язків усіх істот з навколишнім світом.Джерелом активності живих організмів є потреби, завдяки яким усе живе діє певним чином та в певному напрямі. Потреба - це стан живої істоти, що відображає її залежність від умов існування та спричиняє активність у ставленні до цих умов.Активність людини суттєво відрізняється від активності тварин. Прояви активності в поведінці тварини зумовлені насамперед природною організацією (будова тіла і органів, інстинкти), яка начебто визначає низку предметів, що можуть стати об'єктами потреб. Процес задоволення потреб тварин забезпечує найбільш повне пристосування їх до середовища. Наприклад: вроджена програма поведінки комах (бджіл), птахів (синиця, ремез), ссавців (бобер, білка, ведмідь) передбачає певні будівельні потреби, а також матеріал для їхнього забезпечення: віск, природні матеріали, певні породи дерев.Джерело активності людини - її потреби. Потреби людини формуються в суспільстві в процесі виховання. Природні речі є не тільки предметами, що задовольняють біологічну потребу (наприклад, у їжі). За допомогою знарядь праці людина може видозмінювати предмет відповідно до власних потреб. Тому задоволення потреб у людини - активний, цілеспрямований процес оволодіння певною формою діяльності, яка визначена суспільним розвитком.

 

40.Фактори психічного розвитку                                                                                                           Виокремлюються такі фактори психічного розвитку, як біологічний, соціальний та активність самої особистості.Біологічний фактор психічного розвитку людини формується і вступає в дію ще до народження дитини, тому вважається осно­вою, підґрунтям для розгортання психічного розвитку. Даний фактор включає в себе:1) спадковість (якості, передані індивіду від батьків через ге­нотип), 2)природжені ознаки (особливості внутрішньоутробного роз­витку дитини та процесу її народження),3) результати дозрівання нервової системи (зростання та формування зв'язків аксонів та дендритів, мієлінізація не­йронів).Соціальний фактор Суспільне оточення, в якому народжується індивід, і специфіку якого поступово засвоює, впливає на його розвиток своєрідними, історично закріпленими шляхами. Соціальне середовище, що впливає на дитину, - це передусім люди, їх взаємини, створені ними речі, знаряддя діяльності, мовні засоби, духовні цінності.Згодом основним середовищем стає школа, колектив педагогів і товаришів, шкільні й позашкільні малі групи, широке суспільне оточення. Впливи суспільного оточення здійснюються засобами радіомовлення, телебачення, кіно, газет, Інтернету та інших джерел інформації.Активність особистості як детермінанта розвитку психіки. Особистість, що формується, не є пасивним продуктом взаємодії біологічного та соціального факторів. Взаємодія цих факторів реалізується через активність дитини.Засобом активності дитини, що виявляється в діяльності, відбувається двостороння взаємодія підростаючої особистості з соціумом. Спочатку свою активність діти спрямовують на дорослого, зумовлюючи зворотний вплив з його боку. Згодом, починаючи з перед дошкільного віку, дитина спрямовує свою активність на самопізнання і самовдосконалення.

41.Фактори що забезпечують успіх навчання   Кожен батько бачить в своїй дитині майбутнього лідера, генія. Багато мам починають навчати дитину читати, писати, рахувати, розвивати логічне мислення. Але цього недостатньо, щоб дитина стала успішною у школі.. Одним з чинників успішності є готовність дітей до школи. Це не лише вміння читати, писати, рахувати, а й соціально-психологічна і особистісна готовність, яка виявляється в умінні знайти спільну мову з однолітками, в сформованості навичок самообслуговування. Другим чинником успішності служить вибір програми, за якою буде навчатися дитина. У будь-якому випадку лише співпраця батьків, дитини і вчителі здатне допомогти знайти дитині дорогу до його особистого успіху. На успішність дитини впливає майстерність і професіоналізм вчителя, який любить своїх учнів. Це третій фактор успішності. Від педагога залежить, чи буде в класі організована профілактика простудних захворювань, чи будуть включені в урок фізкультхвилинки для очей. Важливо, як організовано режим дня дитини. У режимі дня повинні бути передбачені: допомога по дому, відвідування музичної школи, спортивної секції. Але слід пам’ятати що вибір додаткової освіти має спиратися на бажання дитини і його здібності.

50. Криза підліткового віку, її суть та ознаки. Стратегія взаємодіїОсновний зміст та специфіку всіх сторін розвитку (фізичного, розумового, морального, соціального та ін.) у підлітковому віці визначає перехід від дитинства до дорослості. У всіх напрямках відбувається становлення якісних новоутворень внаслідок перебудови організму, трансформації взаємин з дорослими та однолітками, освоєння нових способів соціальної взаємодії, змісту морально-етичних норм, розвитку самосвідомості, інтересів, пізнавальної та учбової діяльності. Причини кризи підліткового віку пояснюються психологами по-різному. Криза підліткового віку біологічно зумовлена і тому є неминучою, виявляючись обов'язково в усіх підлітків. Це аргументовано тим, що в організмі підлітка неминуче відбуваються глибокі перетворення, які впливають на його переживання і психічний розвиток. Причина кризи підліткового віку полягає в неузгодженості процесів статевого дозрівання, загальноорганічного розвитку та соціального формування. Нині ця суперечність має особливо гострий характер, проте не має обов'язкового універсального характеру, а залежить від соціальних умов. Наприклад в країнах де суспільство має первинний розвиток не існує підліткової кризи. Він спостерігається в економічно слабо розвинених суспільствах. Тривалість підліткового віку та наявність кризи визначені конкретними соціальними обставинами. Криза підліткового віку не є обов'язковою для нашого суспільства, а залежить від успіху в перебудові системи взаємин підлітка з дорослими. Криза з'являється тоді, коли дорослі не змінюють своєї поведінки у відповідь на появу в підлітків прагнення до нових форм взаємин з батьками та вчителями.- причина кризи підліткового віку полягає в неузгодженості процесів статевого дозрівання, загальноорганічного розвитку та соціального формування;

- криза підліткового віку не має обов'язкового універсального характеру, а залежить від соціальних умов;Компетентні, досвідчені батьки і вчителі знають, що передбачити та попередити конфлікт легше, ніж подолати його наслідки, і відповідно вибудовують свою взаємодію з підлітками. Дорослий, який за будь-яких обставин готовий бути поряд із підлітком, сприйняти його таким, яким він є, вчасно приходити йому на допомогу, турбуватися про гармонійний розвиток його особистості, виховання моральних якостей, спільно з ним аналізувати вчинки і стосунки людей, критично ставитися до себе і своїх дій, виконує неоціненну роль у процесі адаптації підлітка до нової соціальної ролі, в його самопізнанні і пізнанні світу, в соціальному й особистісному самоутвердженні та самовираженні.

51. Структурні компоненти діяльності.Діяльність - це активна взаємодія людини з середовищем, в якій він досягає свідомо поставленої мети, що виникла в результаті появи у нього певної потреби. Головна відмінна риса діяльності - мета - як регулятором активності. Тому треба розрізняти мету як об'єктивний результат і як суб'єктивне передбачуване явище. Цілі, які у своїй діяльності ставить людина, можуть бути віддаленими і близькими.Розрізняють три основні види людської діяльності: гру, навчання та працю. Кожен з них визначається своїми мотивами, цілями й засобами. У грі приваблює сам процес, домінуюче значення має «виконання» певних ігрових ролей. Головна мета навчання – засвоєння знань, навичок, вмінь, підготовка до трудової діяльності. Праця пов’язана із свідомою діяльністю людини, спрямованою на створення матеріальних і духовних цінностей.Основні компоненти структури діяльності:

процеси діяльності;(інтеріоризація – перетворення з зовнішніх, реальних дій на внутрішні, ідеальні. Екстеріоризація – перехід внутрішніх актів у зовнішній план, у конкретні зовнішні реакції, в дії людини. Вона веде до упредметнення образу.)

засоби діяльності; (суб’єкт – особистість, процес – мислення, предмет - матеріальний чи ідеальний, умови – потреби, продукт - матеріальний чи ідеальний.

види діяльності; (ігрова, навчальна, праця)

елементи діяльності; (уміння, навички, звички)

спонукання до діяльності.

Кожна конкретна діяльність має свою індивідуальну структуру, уточнюючу загальну структуру, притаманну будь-якої діяльності. У останню входять: загальна мета діяльності, її мотиви (як спонукання), окремі дії, і, в тому числі, навички (способи досягнення спільної мети), і психічні акти у них включені, і результати діяльності. Мета - це уявний результат діяльності (тобто те, заради чого діє людина), а мотив - це спонукальна сила дії (тобто те, чому діє людина).

Дія - це відносно закінчений елемент діяльності, в процесі якої досягається конкретна, не розкладається на більш прості, усвідомлена мета. Дія має подібну діяльності психологічну структуру: мета - мотив - спосіб - результат. У залежності від психічних актів, що домінують успособах дій, розрізняють дії: сенсорні, моторні, вольові, розумові. Останні два об'єднують терміном «розумові дії».

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 429; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!