Критерії ефективності діяльності вчителя



Можна визначити основні критерії ефективної діяльності педагога:

- “упевненість” (знання своїх прав і прав дитини,здатність захистити її. Педагог гаронт прав дитини); - “успішність“ (беручись за будь-яку справу, педагог повинен передбачити позитивний результат, тобто бути впевненний , що воно під силу, і учням, і йому);

- “дивовижність” (треба розвивати в собі незвичайність, діти не люблять “пиріжки ні з чим”);

- “переконливість” (уміти запалити дитячі серця, переконати їх у важливості справи);

- “поважність” (необхідна взаємна повага; поважаєш думку дітей, вони поважають твою.Виховання без поваги – придушення);

- “урівноваженність” (треба бути готовим до всьго, не зомлувати, а аналізувати і працювати);

- “усмішливість” (без почуття гумору в школі жити неможливо. Посмішка – це й оцінка, і схвалення, і підбадьорення).

Найважливішою педагогічною проблемою в сучасних умовах стає проблема найефективнішого використання потенціалу національних цінностей. Домінантою виховного процесу має стати формуванняв учнів патріотизму з повним змістовим наповненням. З одного боку, це виховання любові до рідного краю, свого народу, держави, відповідальності за їх майбутнє, а з іншого – відкритість до сприйняття різноманітних культур світу, освоєння фундаментальних духовних цінностей людства – гуманізму, свободи, справедливості, толерантності, культури, миру, національного примирення, збереження природи.

Криза 3-ох років: суть, особливості, симптоматика.

Криза 3-х років – межа між раннім і дошкільним дитинством – один із найбільш важких моментів у житті дитини. Це руйнування, перегляд старої системи соціальних відносин, криза виділення свого « Я»,за Д.Б.Ельконіним. Дитина, відділяючись від дорослих, намагається встановити з ними нові, більш глибокі стосунки.

Зміна позиції дитини, зростання її самостійності та активності, вимагають від дорослих своєчасної перебудови. Якщо ж нові стосунки з дитиною не складаються, її ініціатива не заохочується, самостійність постійно обмежується, у дитини виникають власне кризові явища, як проявляються у взаєминах із дорослими.

основні симптоми:

Негативізм — на будь-яку вашу пропозицію дитина намагається відповісти словом «ні». Ви кличете їсти – вона відповідає «ні», через півгодини вона вже приходить на кухню, всім своїм видом показуючи, що от зараз вона зголодніла. Це реакція не на зміст пропозиції дорослих, а на те, що вона йде від дорослих. Прагнення зробити навпаки, навіть всупереч власному бажанню.

Упертість — кожен із нас часто зустрічає в магазині дітей, що розриваються від плачу через те, що батьки відмовляються їм купити щось. Ви відразу подумаєте – «яка невихована дитина», а скоріш за все дитині близько 3-х років. Вона наполягає на чомусь не тому, що хоче, а тому, що вона цього зажадала та не відступить від свого початкового рішення.

Норовливість — вона безособова, спрямована проти норм виховання, способу життя, що склався до трьох років. Дитина починає вередувати, крутитися, коли ви дивитеся телевізор або готуєте вечерю, або ще гірше, коли до вас приходять гості.

Свавілля – прагне все робити сама. Вона сама мастить бутерброд, зав’язує шнурки, заправляє постіль. Це пов’язане з першими проявами дорослості дитини. Вона починає розуміти різницю між дітьми та дорослими, та прагне до подібності.

Протест-бунт — дитина в стані війни та конфлікту з навколишніми. Вона грубить бабусі, сперечається з мамою, навіть однолітки не обходять цей протест стороною. Група маленьких «кризовиків» у пісочниці часто сваряться. Не дають грати у свої іграшки та б’ються, агресивно розмахуючи лопатками.

Симптом знецінювання — виявляється в тому, що дитина починає лаятися, дражнити й обзивати батьків. Відмовляється визнати свою неправоту та попросити пробачення за брутальність навіть під загрозою позбавлення шоколаду.

Деспотизм — дитина змушує батьків робити все, що вимагає. Нестримними риданнями, зухвалою поведінкою, примхливістю. Стосовно молодших сестер і братів деспотизм виявляється у формі ревнощів.

Всі ці явища свідчать про те, що у дитини змінюється ставлення до інших людей і до самої себе. При правильному вихованні, коли своєчасно помічаються зростаючі можливості дитини і задовольняється потреба у нових формах діяльності та взаєминах з дорослими, період важковиховуваності, безумовно, скорочується.

Криза 3-х років – явище минуще. Але пов’язані з нею новоутворення відокремлення себе від оточуючих, порівняння себе з іншими людьми, поява особистих дій і усвідомлення « Я сам» - важливий крок у психічному розвитку дитини.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 742; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!