МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ДО ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ ТА ЇХ ОФОРМЛЕННЯ



ДРОГОБИЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ІВАНА ФРАНКА

Ярослава Павлишак, Віра Кавчак

 

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

 

До лабораторних робіт

(для студентів напряму підготовки

Початкова освіта»)

 

 

 

Дрогобич, 2011


УДК

ББК

Рекомендовано до друку Вченою радою Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка

(протокол № від 2011 р.)

 

Рецензенти:

Даньків Вікторія Ярославівна,

кандидат сільськогосподарських наук,

науковий співробітник лабораторії

тваринництва Передкарпатської дослідної станції.

Монастирська Світлана Семенівна,

кандидат біологічних наук,

доцент кафедри біології Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Відповідальний за випуск: Стахів В.І. кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

 

Павлишак Я., Кавчак В. Основи природознавства. Методичні вказівки до лабораторних робіт для студентів напряму підготовки “Початкова освіта”. Вид. 2-ге, випр. і доп. /  Павлишак Я., Кавчак В.– Дрогобич: Редакційно-видавничий відділ Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. – Дрогобич, 2011. – 87 ст.

 

     Методичні вказівки написані відповідно до програми навчальної дисципліни “Основи природознавства” для підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “Бакалавр” напрямку підготовки “ Початкова освіта”, затвердженої Вченою радою Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Вказівки містять лабораторні роботи, теоретичні відомості та інструкції до їх проведення, додатки. Бібліографія містить 17 назв.

 


 

ЗМІСТ

 

ВСТУП МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ ТА ЇХ ОФОРМЛЕННЯ ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1.  Лабораторні оптичні прилади (лупи, мікроскопи), їх будова і правила роботи з ними. Техніка виготовлення тимчасових мікропрепаратів. Будова і різноманітність рослинних клітин. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2.  Вивчення різноманітності нижчих рослин на прикладі зелених водоростей, плісеневих, шапкових грибів та лишайників. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3.  Вивчення кореневих систем однодольних і дводольних рослин та видозмін коренів. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №4.  Вивчення зовнішньої та внутрішньої будови пагона, стебла та листка на прикладі однодольних і дводольних рослин. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №5.  Вивчення будови квітки, суцвіття, насіння і плоду на прикладі вишні, картоплі, гороху та жита. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №6.  Вивчення різноманітності вищих спорових рослин. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №7.  Вивчення життєвого циклу голонасінних на прикладі сосни звичайної. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №8.  Вивчення представників родин класу Однодольних на прикладі родин Лілійні та Злакові. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №9.  Вивчення представників родин класу Дводольних на прикладі родин Зонтичні, Розоцвіті, Пасльонові, Хрестоцвіті, Складноцвіті. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №10.Вивчення різноманітності одноклітинних організмів на прикладі амеби звичайної, євглени звичайної та інфузорії туфельки. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №11.Вивчення різноманітності червів. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №12.Вивчення різноманітності представників типу Молюски на прикладі беззубки та виноградного слимака. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №13.Вивчення різноманітності типу Членистоногі на прикладі річкового ріка, павука-хрестовика та травневого хруща. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №14.Вивчення особливостей зовнішньої і внутрішньої будови хрящових та кісткових риб. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №15.Вивчення особливостей зовнішньої і внутрішньої будови земноводних на прикладі жаби озерної. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №16.Вивчення особливостей зовнішньої і внутрішньої будови плазунів на прикладі ящірки прудкої. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №17.Вивчення особливостей зовнішньої і внутрішньої будови птахів на прикладі голуба сизого. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №18.Вивчення будови та різноманітності представників              класу Ссавці. 4 5 6 10 16 20 24 29 34 38 41 46 50 55 60 64 68 72 75 79

ВСТУП

 

 

Сучасна природнича освіта повинна формувати особистість, яка розуміє життя, як найвищу цінність, може свідомо оцінити і розв’язати екологічні проблеми, що постають нині перед кожним і людством взагалі. Курс «Основи природознавства», є однією із складових частин природничої підготовки майбутніх вчителів початкових класів.

Завдання цього курсу полягають у тому, щоб ознайомити студентів із різноманітністю об’єктів і явищ живої природи рослинного і тваринного світу, розкрити екологічні зв’язки між ними, вивчити процеси, які проходять в рослинних і тваринних організмах, показати їхнє багатогранне значення у біосфері, житті людини, необхідність раціонального використання й охорони. Поряд з теоретичним засвоєнням цих питань важливе місце має практичне застосування набутих знань, цьому сприяють лабораторні роботи.

У даному методичному посібнику наведено 18 лабораторних робіт, які стосуються вивчення різноманітності рослинного і тваринного світу (модуль 1, 2). Кожна лабораторна робота побудована за певною логічною схемою: тема, мета, матеріали та обладнання, теоретичні відомості, хід виконання конкретних завдань та запитання для самоконтролю. Після кожної лабораторної роботи є тестові завдання.

Матеріал посібника відповідає навчальній програмі курсу «Основи природознавства» (Модуль 1, 2) для підготовки фахівців ОКР «Бакалавр» напряму підготовки «Початкове навчання».

Методичні вказівки мають на меті допомогти студентам успішно оволодіти знаннями як теоретично, так і практично, сприятимуть самостійності роботи студентів, а також допоможуть майбутнім учителям володіти навичками організації лабораторних занять.

 


МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ДО ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ ТА ЇХ ОФОРМЛЕННЯ

                                                                          

     Для виконання лабораторних робіт необхідно мати альбом (оптимальний формат 30×21см) або папку із аркушами паперу формату А4 та олівці: простий і кольорові.

     Перед кожною лабораторною роботою вдома, за поставленими запитаннями для самопідготовки, студент повинен підготувати навчальний матеріал для усних відповідей та тестового письмового опитування. До початку заняття в альбомі слід вказати номер за порядком лабораторної роботи, тему, мету, матеріали і обладнання, завдання.

     Під час лабораторного заняття студенти виконують усі завдання, передбачені пунктом „Аудиторна робота”: вивчають ботанічні об’єкти (натуральні та гербарні зразки або їх зображення на навчальній таблиці), змальовують їх. Мета процесу малювання – навчити студента осмислювати своєрідність показаних рослин, складових їх зовнішньої і внутрішньої будови. Завдяки співставленню натурального рослинного об’єкта із загербаризованим або із зображенням на таблиці і роботі над малюванням об’єкта, він краще запам’ятовується, закріплюється його зорове уявлення.

Рисунки і малюнки повинні бути чіткими і мати відповідні позначення. Їх потрібно виконувати простим або кольоровими олівцями і розміщувати раціонально. Зображення, виконане точно і акуратно, дає наочне уявлення про те, наскільки правильно і повно досліджено об’єкт. Довкола малюнка не слід малювати контурів поля зору мікроскопа чи будь-яких інших контурів. Надписи до малюнків виконуються ручкою. Позначення можна робити двома способами: до окремих частин об’єкта ставлять стрілочку з певною цифрою і навпроти неї пишуть назву, або до окремих частин об’єкта ставиться стрілочка з певною цифрою, потім збоку від малюнка, або під ним у стовпчик по вертикалі пишуть цифру, а навпроти цифри – назву.

У кінці роботи робляться висновок, в якому вказують результати проведених досліджень.

 

 

Примітка. Дивись додаток про зразок звіту щодо виконання лабораторної роботи.

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1

 

ТЕМА: Лабораторні оптичні прилади (лупи, мікроскопи), їх будова і правила роботи з ними. Техніка виготовлення тимчасових мікропрепаратів. Будова і різноманітність рослинних клітин.

 

МЕТА: Ознайомити студентів з будовою лабораторних оптичних приладів (мікроскоп, лупа) та засвоїти навики роботи з ними. Навчити виготовляти тимчасові препарати, більш детально ознайомити з будовою рослинних клітин та їх різноманітністю.

 

МАТЕРІАЛИ ТА ОБЛАДНАННЯ. Мікроскопи, препарувальні голки, лупи (ручні), набір предметних і покривних скелець, леза, скальпелі, скляні палички, пінцети, фільтрувальний папір, спиртовий розчин йоду, цибуля, елодея, плоди помідора, листки традесканції.

 

ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ

Для проведення лабораторних робіт з ботаніки потрібні різноманітні прилади та інструменти. Найважливішим з них є мікроскоп. Мікроскоп складається з трьох основних частин: механічної, оптичної, освітлювальної.

Механічна система: підковоподібна основа, тубусотримач або ручка, тубус і, в біологічних мікроскопах, револьвер, предметний столик з затискачами (клемами), макрометричний гвинт або кремальєра, мікрометричний гвинт і гвинт конденсора.

Оптична система окуляри: 7х,10х,15х, об’єктиви 8х, 20х, 40х (сухі) і 60х , 90х (імерсійні)

Освітлювальна система: одно- або двохстороннє дзеркальце, конденсор (концентрує світлові промені в пучок), діафрагма, світлофільтр.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 436; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!