Пентилюк М. І. Ділове спілкування та культура мовленн: навч. посіб. / М.І. Пентилюк, І. І. Марунич, І.В. Гайдаєнко. – К.: Центр навчальної літератури, 2010. – 224 с



У посібнику подано основні теоретичні відомості про культуру українського мовлення, з’ясовано поняття мова, мовлення, літературна мова, її усна і писемна форми, норми літературної мови та їх роль у формуванні мовленнєвої культури громадян України.

Окремо виділено культуру ділового мовлення, розкрито особливості спілкування, культури усного і писемного ділового мовлення.У посібнику представлено систему вправ і завдань, спрямованих на вдосконалення комунікативних умінь і навичок мовців.

Посібник розрахований на студентів на студентів нефілологічних вищих і середніх навчальних закладів, працівників державних установ і організацій та усіх, хто бажає краще оволодіти державною мовою.

Дисертація – наукова праця, підготовлення для прилюдного захисту на здобуття вченого ступеня. У дисертаційних дослідженнях відкривають нові напрями в науці, започатковують досі невідомі підходи до розв’язання складної проблеми, вивчають ще невідоме або з’ясовують питання, які забезпечують подальше просування у цій проблемі чи галузі.

Конспект(від лат. conspectus – огляд) – короткий письмовий виклад змісту книги, статті, лекції тощо, тобто скорочений запис певної інформації. Тут знаходять відображення основні положення тексту, які при необхідності доповнюються, аргументуються, ілюструються яскравими прикладами тощо.

Конспект при потребі буває коротким або детальним. Можна зберегти без змін авторські конструкції, цитати. В іншому випадку використовується переказ, інші формулювання, для швидкості та зручності в конспекті можуть подаватися скорочені слова, абревіатури.

Під час конспектування тексту на слух потрібно:

- осмислювати основний зміст тексту;

- виокремлювати смислові частини (інформацію, що стосується однієї мікротеми);

- у кожній смисловій частині виділяти ключові слова;

- фіксувати головну інформацію в контексті (основну думку, стислі докази і приклади);

- залишати поза увагою несуттєву, додаткову інформацію.

Під час конспектування прочитаного треба:

- записати автора й назву статті, розділу монографії, книжки;

- сформулювати тему, основну думку тексту, головну думку кожного абзацу або визначити смислові блоки тексту;

- визначити, яку частину тексту потрібно передавати дослівно;

- записувати тільки основне: спочатку головну думку, потім (стисло) докази, аргументи, приклади;

- записи мають бути змістовними, лаконічними й чіткими, для цього можна скористатися таблицями, схемами.

Тези – послідовно сформульовані основні ідеї, думки та положення доповіді, лекції, статті. Обсяг тез відповідає кількості інформаційних центрів тексту.

Відповідно до мети тези бувають вторинними та оригінальними. Відповідно вторинні тези призначені для виділення основної інформації в тому чи іншому джерелі (наприклад, підручнику, монографії, статті) при прочитанні та реферуванні, їхнє призначення – використання для подальшого наукового дослідження.

Оригінальні тези створюються як первинний текст для подальшого виступу на семінарі, конференції чи іншому науковому зібранні. Такі тези друкуються найчастіше у спеціальних збірниках, матеріалах конференцій тощо. Тези можуть виступати ключовими елементами майбутньої наукової розвідки (як план, начерк основних положень).

План – це заздалегідь передбачений порядок дій чи викладу чого-небудь. План складають з метою впорядкування прочитаного або дослідженого матеріалу для послідовного його викладу в письмовій та усній формі. Види планів: питальний, називний, цитатний, тезовий.

Підручник і посібник як жанри науково-навчального підстилю мають багато спільного і відмінного у текстотворенні. До спільних ознак належать: науковість, об’єктивність викладеного матеріалу, відповідність його навчальній програмі, наступність і перспективність у процесі розгортання навчального курсу, доступність подавання матеріалу.

Відмінність підручника і навчального посібника стосується способів подавання матеріалу і мовного викладу. Підручник містить весь обов’язковий зміст навчального курсу. Навчальний посібник може розглядати не всі розділи, теми, проблеми, а ті, що, на думку автора, потребують особливої уваги, або містить матеріал ширший, ніж передбачає програма.

До студентських наукових жанрів відносять реферат, курсову, дипломну та магістерську роботи.

МОДУЛЬ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!