Етапи психологічного дослідження



1. Підготовчий етап (вивчення стану, визначення задач питання і робочої гіпотези дослідження, розробка методики).

2. Дослідницький етап (збирання фактичних даних за допомогою різних методів. Що забезпечують достовірність висновків, перевірка гіпотези).

3. Інтерпретаційний етап (кількісна обробка даних дослідження, визначення середніх величин, побудова графіків тощо. Інтерпретація даних і формування висновків).

 

Метод спостереження.

Спостереження – цілеспрямоване вивчення особистості на основі сприйняття її дій у різних природних умовах.

Види:

· Зовнішнє (зі сторони за досліджуваним)

· Внутрішнє (самоспостереження)

· Вільне спостереження (не має чітких рамок)

· Стандартизоване (має чіткий план, програму)

 

Експеримент, види та їх характеристика.

Експеримент – збір фактів у спеціально створених умовах, які забезпечують активний прояв психологічних явищ.

Види:

· Лабораторний (лабораторні умови, використання. тех. приладів, не звичайна поведінка)

· Природний ( природні умови, не використовується техніка, типова поведінка)

 

Психологічні тести.

Психологічні тести – це спеціалізовані методи психічної діагностики за допомогою яких можна отримати точну, кількісну характеристику явища.

Види:

· Досягнень (спрямовані на визначення рівня оволодіння людиною знанням, умінням, навичками)

· Інтелекту (виявлення інтелект потенціалу)

· Креативності (вивчення творчих здібностей)

· Особистості ……….

 

Метод опитування.

Опитування – метод при використанні якого людина відповідає на ряд запитань.

· Усне (бесіда) - збір даних в процесі особистого спілкування за спеціально складеною програмою. + контакт, можна змінити запитання; - великі затрати часу.

· Письмове (Анкета) – система питань, адресована великій кількості людей.

Види анкет:

1. Відкриті – дослідник сам формує відповідь.(вимоги: питання чіткі, зрозумілі, не повинні містити в собі відповідь).; +не стандартні відповіді, більш повні дані, велика кількість людей; --важка обробка, не можливо спів віднести відповідь з реальністю і поведінкою.

2. Закриті –необхідно вибирати відповідь.

3. Метод вивчення продуктів діяльності – цінна інформація про внутрішній світ людини, її ставлення до оточуючих, особливості психічних якостей, рівень її розвитку. +зафіксовані матеріально результати діяльності, що дозволять неодноразово повертатися до них, порівнювати результати.( малюнки, твори…)

13.Спостереження – це метод тривалого, планомірного, цілеспрямованого дослідження та опису психічних явищ, які проявляються в діяльності та поведінці людей, на основі їх безпосереднього сприймання;(природність умов, не використовуються технічні прилади, дослідник пасивний, дані можуть бути не точні, перевірити не можливо)

Експеримент - дослідник штучно викликає і планомірно змінює умови дослідження, а потім фіксує ті прояви психічних явищ, які він досліджує.

(дослідник активний, створені умови, зміна напрямку дослідження, можливість повторного досліду)

 

14.Особистість – це свідомий індивід, який займає певне положення в суспільстві і виконує певну соціальну роль ( з 3 років).

Структура:

1) внутрішньоіндивідна - підсистема, що представлена темпераментом, характером, здібностями людини та всіма характеристиками її індивідуальності;

2) інтраіндивідна - підсистема, яка виявляється у спілкуванні з іншими людьми і в якій особистісне виступає як прояв групових взаємовідносин, а групове — у конкретній формі проявів особистості;

3) над індивідна - підсистема, у якій особистість виноситься як за межі органічного тіла індивіда, так і поза зв’язки «тут і тепер» з іншими індивідами. Цей вимір особистості визначається «внесками», що їх робить особистість в інших людей. Оскільки діяльність кожного індивіда та його участь у спільній діяльності зумовлює зміни в інших особистостях.

 

Співвідношення понять особистість, індивід, індивідуальність.

· Особистість – це свідомий індивід, який займає певне положення в суспільстві і виконує певну соціальну роль ( з 3 років).

· Індивід – це дана, конкретна людина з усіма притаманними їй особливостями, факт приналежності до людського роду.(дитина, новонароджений, дорослий, люди з особливими потребами)

· Індивідуальність – це особистість в її своєрідності.( неймовірне поєднання своєрідних психологічних особливостей, які відрізняють дану людину від інших людей: характер, темперамент, здібності.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!