Характеристика процесів підготовлення води. Класифікація процесів підготовлення води



Технологія підготовки води для будь-яких потреб залежить від якості вихідної води та вимог, які ставляться до підготовленої води. Процеси підготовлення поділяються на такі основні групи:- поліпшення органолептичних властивостей води (прояснення, знебарвлення, дезодорацію тощо);- забезпечення епідоміологічної безпеки (хлорування, озонування, ультрафіолетове, радіаційне та інші способи знезараження тощо);- кондиціонування мінерального складу (фторування, знефторення, знезалізнення, деманганація, зм’якшення, знесолення, опріснення тощо).

Основними процесами поліпшення якості води для господарсько-питних потреб прояснення, знебарвлення та знезараження.

Для доведення якості води до питних кондицій крім вище перелічених заходів деколи використовують такі процеси: дезодорацію (усунення небажаних запахів і присмаків застосуванням аерації, окисників і сорбентів), введення у воду лужних реагентіві осадження солей твердості, опріснення(зменшення загальної мінералізації води електродіалізом, зворотним осмосом, дистиляцією, іонним обміном).

Характеристика основних технологічних схем підготовлення води. Основні критерії для вибору технологічних процесів і компонування технологічних схем.

Технологічна схема підготовки води – це розміщення технологічних процесів і споруд у певній послідовності. Здійснення окремих технологічних процесів за певних умов для отримання найбільшого виходу продукту за мінімальних витрат сировини, енергії та інших допоміжних матеріалів і реагентів є параметрами технології (тривалість процесів, температура, інтенсивність перемішування, доза реагента і його концентрація).

Технологічні схеми, які використовують у практиці підготовки води можна класифікувати за такими основними ознаками: за участю реагентів (реагентні чи безреагентні), ефектом прояснення (глибоке і неповне); кількістю технологічних процесів (одно-, дво- і багатопроцесні) і числом ступенів кожного з них (напірні чи безнапірні).

Вибір технологічної схеми залежить від якості природної води в джерелі, вимог споживача та кількості води для споживання. Для вибору технологічної схеми, її конструктивного оформлення та визначення оптимального складу реагентів і їх дози, потрібно мати хімічний і технологічний аналіз природної води для кожного джерела водозабору

Сучасні технологічні схеми підготовлення води.

Останнім часом розроблено і впроваджено у практику водо підготовлення нові технологічні схеми у яких використовують електрокоагулятори, гідро циклони, тонкошарові відстійники, напірну флотацію, акустичні фільтри, контактні прояснювачі КП – 3 (КО – 3) та контактні фільтри КФ – 5, повільні фільтри з механічним розпушуванням піску і гідрозмиванням забруднень після промивання. Технологічна схема з флотатором і швидким фільтром передбачає підготовку мало каламутних і дуже забарвлених природних вод. Останнім часом дедалі більше застосовують технологічну схему з контактними прояснювачами. Із природної води на мікрофільтрах видаляють планктон й обробляють її реагентами, які подають у контактний прояснював, де завершується прояснення і знебарвлення. У схемі передбачається також знезараження і фторування води за допомогою спеціальних установок. Очищена кондиційна вода надходить у резервуар чистої води і під тиском насосів другого підйому - в мережу споживача.

Механічні методи очищення води від грубо дисперсних завислих речовин: відстоювання, фільтрування, флотація, центрифугування.

Відстоювання – розділення рідкої грубодисперсної системи (гідросуміші, суспензії, емульсії) на фази під дією сили тяжіння (за умов спокою або повільного руху потоку рідини).

Відстійники –для осадження завислих у воді частинок: горизонтальні; вертикальні; радіальні.

Фільтрування - один з найпоширеніших методів відділення твердих частинок від рідини. Суть методу полягає в пропущенні рідини, що містить домішки, через фільтруючий матеріал, проникний для рідини і непроникний для твердих частинок. Водоочисні споруди, на яких здійснюється процес фільтрування, називають фільтрами. По виду фільтруючої основи їх ділять на сітчасті (мікрофільтри, мікросита тощо); каркасні або намивні (діатомітові); зернисті (піщані, антрацитові, керамзитові і т.п.).

Флотація грунтується на різній змочуваності мінералів водою. Суть процесу полягає у специфічній взаємодії завислих речовин з бульбашками тонкодис-пергованого у воді повітря з подальшим утворенням на поверхні води шару піни з речовинами, які вилучають.

Центрифугування застосовують для відокремлення тонкодисперсних забруднень, якщо для їх виділення не можуть бути застосовані реагенти, а також у разі локального очищення промислових стічних вод, коли виділюваний осад може бути використаний. Зазвичай використовують осаджувальні центрифуги безперервної і періодичної дії


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 350; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!