Методичні рекомендації до виконання завдань. Ціна на ліцензію повинна забезпечувати покупцеві досить стабільний протягом тривалого періоду прибуток



Ціна на ліцензію повинна забезпечувати покупцеві досить стабільний протягом тривалого періоду прибуток, що перевищує прибуток від реалізації на ринку продукції, виготовленої за аналогічними технологіями. Ціна ліцензіїл) розраховується за формулою:

                           Цл = Вл × Т × П × Д,                               (6.1)

де Вл – середньорічний випуск продукції за ліцензією, грн.;

Т – термін договору, років;

П – додатковий прибуток, що одержується за ліцензією, грн.;

Д – доля ліцензіару в прибутку.

Найбільш розповсюдженими формами виплати ліцензійної угоди є роялті і паушальні платежі.

Роялті – це ліцензійна винагорода у формі періодичних відрахувань (частки від прибутку або суми продажів продукції), що виплачується наприкінці кожного року дії угоди починаючи з моменту випуску готової продукції.

Ціна ліцензії на основі роялті розраховується за формулою:

                                                        (6.2)

де Ві – середньорічний обсяг продукції за ліцензією в і-му році (в натуральному виразі);

Ці – продажна ціна продукції в і-му році, грн.;

Rі – розмір роялті в і-му році, %;

і – розрахунковий рік дії ліцензійного договору;

Т – термін дії ліцензійного договору.

Якщо виробничі потужності за ліцензією дають змогу виробити певний обсяг продукції (V) за ціною за одиницю (Ц) і розрахунковим рівнем рентабельності (Р), а ліцензія є винятковою, то частка ліцензіара в прибутку ліцензіата становитиме (Ч). Визначити ціну ліцензії у формі щорічних відрахувань (роялті, R) від вартості виробленої продукції по ліцензії із застосуванням ноу-хау – нової незапатентованої технології, можна за формулою:

                        R = (Р × Ч/1 + Р) × 100                           (6.3)

Звідси розмір щорічних відрахувань роялті на користь ліцензіара (МR) становитиме:

                              МR = V × Ц × R                                   (6.4)

У випадку, коли підприємству необхідно прийняти рішення про доцільність купівлі ліцензії за умовною ціною необмеженого строку її використання та фіксованими відрахуваннями платежів роялті ліцензіару, необхідно врахувати, що воно раніше вже отримало право на тимчасове використання даної ліцензії – нової технології, а її впровадження дало змогу підприємству підвищити рівень рентабельності порівняно з її базовим рівнем. За таких умов розрахункову ставку роялті можна визначити за формулою:

                     R = (Рп×Ч/1 + Рп + Рб) × 100                        (6.5)

де Рп – перевищення рівня рентабельності над базовим, процентних пунктів;

Рб – базовий рівень рентабельності, %.

Паушальний платіж – одноразовий платіж, що є фіксованою сумою і не залежить від обсягів виробництва (продажу) продукції (товарів, робіт, послуг) з використанням об'єкта права інтелектуальної власності. Паушальний платіж – винагорода за право користування об'єктом ліцензійного договору до одержання прибутку (доходів) від його використання. Фактично є ціною ліцензії (фактичною ціною купівлі ліцензії), що встановлюється, виходячи з оцінок очікуваної економічної ефективності та майбутніх прибутків покупця ліцензії. Фіксується у договорі між ліцензіаром і ліцензіатом у розмірі чітко обумовленої суми та може здійснюватися одноразово або певними частинами.

Завдання 1

Визначити розрахункову ціну ліцензії, якщо середньорічний випуск продукції за ліцензією складає 360 тис. т., термін дії договору 3 роки. Прибуток від продажу одиниці продукції з використанням ліцензії складає 30 грн., а прибуток від реалізації одиниці продукції за діючою технологією у ліцензіаті – 20 грн. Доля ліцензіару в прибутку становить 30%.

Завдання 2

Обсяг планового випуску продукції за ліцензією в перший рік складатиме 250 тис. шт., який на другий рік планується збільшити на 2%. Строк дії ліцензійного договору – 2 роки. Продажна ціна продукції в перший рік становитиме 100 грн./од., на другий – 120 грн./од. Розмір роялті залишиться на одному рівні і складатиме 5%. Визначити ціну ліцензії на базі роялті.

Завдання 3

Українське підприємство з виробництва меблів хоче придбати у німецької компанії ліцензії на виготовлення певних зразків меблів, які користуються попитом на ринку даної країни. Визначити ціну ліцензії на базі роялті за даними, наведеними у табл. 1.

Таблиця 1 – Розрахунок ціни ліцензії на базі роялті

Рік Обсяг випуску в рік, шт. Ріст цін (інфл.) Ціна за од. продукції, дол. США Обсяг продажу ліцензіата в рік, дол. США Ліцензійні відрахування (1,3%), дол.
1 500 1,0000 770 ? ?
2 1500 1,0110 778 ? ?
3 2500 1,0221 787 ? ?
4 7500 1,0334 796 ? ?
5 10000 1,0447 804 ? ?
6 10000 1,0562 813 ? ?
Разом 32000     ? ?

Завдання 4

Виробничі потужності по ліцензії дають змогу виробити 5000 ц продукції (V) за ціною центнера 60 грн. (Ц) і розрахунковим рівнем рентабельності 0,4, або 40 % (Р). Оскільки ця технологія не може бути використана іншими суб’єктами господарювання, бо ліцензія є виключною, то частка ліцензіара в прибутку ліцензіата (Ч) становитиме 0,16, або 16 %. Необхідно визначити ціну ліцензії у формі щорічних відрахувань (роялті) від вартості виробленої продукції по ліцензії із застосуванням ноу-хау – нової незапатентованої технології.

Також підприємству необхідно прийняти рішення про доцільність купівлі ліцензії за ціною 100 тис. грн. за необмеженого строку її використання та фіксованими відрахуваннями платежів роялті ліцензіару. При цьому потрібно врахувати, що підприємство ще раніше отримало право на тимчасове використання даної ліцензії – нової технології. Її впровадження дало змогу підприємству виробляти продукцію обсягом 500 тис. грн. і підвищити рівень рентабельності на 30 процентних пунктів порівняно з її базовим рівнем, який становив 14%. Відомо також, що «стандартна» частка відрахувань ліцензіару від додаткового прибутку ліцензіата, як правило, становить 15%, а найбільш реальна ставка капіталізації альтернативних напрямків інвестування – 16% річних (процентна ставка по депозитах у банку).

Завдання 5

Українське підприємство з виробництва меблів хоче придбати у німецької компанії ліцензії на виготовлення певних зразків меблів, які користуються попитом на ринку даної країни. Визначити ціну ліцензії за паушальною оплатою за даними, наведеними у табл. 2.

Таблиця 2 – Розрахунок ціни ліцензії за паушальною формою оплати


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 1376; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!