Тема 3. Етнічні та регіональні релігії



Спільні риси релігійних систем Стародавнього світу. Релігія в Стародавньому Єгипті: пережитки тотемістичних уявлень у релігійних віруваннях єгиптян; номові боги та їхня роль у формуванні загальноєгипетських пантеонів; обоготворення фараона; уявлення стародавніх єгиптян про душу; поховальні звичаї; Книга Мертвих; спроба запровадження монотеїзму Аменхотепом ІV та її поразка; економічна роль давньоєгипетських храмів. Релігії стародавніх іранців: маздеїзм як релігійна система, заснована на дуалізмі добра і зла; реформи Заратуштри й виникнення нового типу релігії на базі священної книги зороастризму — «Авести»; космічний сенс етичних категорій у зороастризмі; мотиви посмертної відплати за земні діла, другого пришестя й Страшного Суду; Мітра як бог злагоди й договору та його культ; поширення ідей мітраїзму в межах Римської імперії. Релігійне життя Стародавніх Греції та Риму; релігія й міфологія; грецький та римський пантеони; поняття нуміна; культи й містерії.

Релігійні уявлення стародавніх слов’ян, пантеони слов’ян­ських богів.

Монотеїзм і монотеїстичні релігійні системи.

Релігійне та загальнокультурне значення Біблії, її структура та зміст. Історія перекладів Біблії. Наукове біблієзнавство про історію виникнення тексту Біблії. Релігії «біблійного кола».

Іудаїзм як історично перша розвинена монотеїстична релігія. Іудейський канон, старозавітна частина Біблії — Танах. Релігіє­творча діяльність пророка Мойсея. Єрусалимський храм та його роль у релігійній консолідації євреїв. Епоха розділених царств та вавилонського полону. Кінець «священної історії» єврейського народу. Діяльність інституту книжників із систематизації основних положень віровчення й культу. Створення Талмуду в Палестині та Вавилонії. Талмуд як основа єврейської суспільності та культури. Дальший розвиток іудаїзму. Віровчення іудаїзму: доктрина Бога; учення про обраність євреїв; уявлення про людину як образ Бога; есхатологічні очікування на прихід месії. Єврейська релігійна практика: відзначення суботи, єврейські релігійні свята, галаха. Каббала — містична течія в іудаїзмі. Хасидизм — містичний рух іудеїв на етнічних землях України.

Форми релігійного життя різних народів. Індуїзм — наймасовіша з-поміж національних релігій. Духовні джерела індуїзму (ведизм, брахманізм). Осягнення внутрішньої сутності буття — критерії праведного життя в індуїзмі. Буденна релігійна практика як основа індуїзму. Доктрина аватар. Рама і Крішна як аватари бога Вішну. Кришнаїзм.

Синтоїзм. Культ природи і культ предків як релігійні джерела синтоїзму. Учення про камі, транспсихізм синтай. Культ імператора, учення про його божественне походження, імператор як верховний жрець синто. Синтоїстське богослужіння. Синтоїзм та буддизм. Роль синтоїзму у формуванні японської національної свідомості.

Конфуціанство. Життя і діяльність Конфуція як засновника нової релігійної системи; ідеал «шляхетної людини»; соціальний порядок; культ предків та норми «сяо». Перетворення конфуціанства на офіційну ідеологію та регулятор життя Китаю. Етикет і церемонії як еквівалент релігійного ритуалу. Конфуціанство як квінтесенція китайської цивілізації.

Даосизм. Лао-цзи та його трактат «Дао-децзин». Історичний розвиток даосизму. Даосизм про безсмертя. Верхній та нижній шари даосизму. Місце даосизму в системі релігійно-ідеологічних цінностей Китаю.

Тема 4. Світові релігії

Буддизм як світова релігія. Історія буддизму. Священні книги буддизму, палійський канон («Трипітака»). Основний зміст буддійського віровчення — доктрина «визволення»; учення про чотири шляхетні істини; буття як страждання; концепція дхарм; ідея особистого спасіння в Тхераваді (ідеал архата) та загального спасіння в Махаяні (ідеал бодхісатви). Пантеон буддійських божеств. Богослужіння в буддизмі. Буддійські монастирі та монахи. Чань- (дзен-) буддизм, його ідейний зміст та вплив на східну (Китай, Японія) та західну культуру. Тибетський ламаїзм як довершена форма буддизму.

Християнство. Історичні, культурні, релігійні та політичні передумови й чинники виникнення християнства. Новий Завіт — основне джерело християнського віровчення. Канонічні та апокрифічні Євангелія. Життєвий шлях і релігійно-етичне вчення Ісуса Христа. Поява перших християнських громад (30—70-ті рр. н. е.), гоніння на ранніх християн. Раннє християнство та іудаїзм. Діяльність апостолів з поширення нового віровчення, роль апостола Павла у створенні Христової церкви. Розвиток церковних інституцій та становлення церковної ієрархії. Перші єретичні рухи — гностики та монофізити. Перетворення християнства на офіційну релігію Римської імперії за часів Константина. Доктринальні суперечки та дальший розвиток християнської теології. Св. Августин і становлення західної традиції. Прийняття Нікейським (325 р.) та Царградським (Константинопольським) (384 р.) Вселенськими соборами християнського «Символу віри». Аріанський опір ухвалам Нікейського та Константинопольського соборів. Роль східних теологічних шкіл. Христологічні суперечки на Ефеському та Халкедонському соборах. Поширення християнства на Заході та постання нових незалежних церков на Сході. Культурні, політичні та економічні причини розбіжностей між Римом і Константинополем. Великий розкол 1054 р.

Загальні риси християнського віровчення: особливість християнського монотеїзму — вчення про триєдність Бога; Біблія як божественне одкровення; учення про кінець світу; духовне й тілесне, їх співвідношення; учення про первородний гріх та очищення від нього через хрещення; Боголюдина Ісус Христос — спаситель і спокутник; християнські таїнства.

Православ’я. Історія православ’я. Доктринальні та культові основи православної релігії: Святе Письмо і Святий Переказ — віросповідна основа православ’я; Нікео-царградський «Символ віри» як виклад основних доктринальних положень та його непорушність; ікона як «теологія православ’я»; особливості православного вчення про Бога, людину та первородний гріх; православне розуміння та відбуття таїнств (хрещення, причастя, миропомазання, сповідь, священство, маслосвяття, шлюб); православні свята; розподіл церкви, ступені священства; літургія як основна форма служіння в православ’ї.

Католицизм. Історія римсько-католицької церкви. Доктринальні особливості католицизму: ставлення до рішень Вселенських соборів, принцип догматичного розвитку; учення про «filiogue»; особливості католицького розуміння первородного гріха; догмат про непогрішимість Папи, роль Папи як намісника Бога на землі; учення про чистилище; требні справи та індульгенції; догмат про непорочне зачаття Діви Марії в католицькому віровченні та культі; католицьке вчення про таїнства; Ватикан.

Протестантизм. Історія протестантизму. Доктринальні засади протестантизму: Біблія як єдине джерело віровчення; заперечення папської влади; протестантські уявлення про церкву; ідея загального священства віруючих; виправдання вірою; принцип «особистого судження» у питаннях тлумачення Святого Письма; ідея «покликання»; протестантський погляд на таїнства. Роль протестантської етики у формуванні капіталістичного суспільства. Основні течії протестантизму.

Іслам. Історія ісламу. Коран — священна книга мусульман. Віросповідальні та культові засади ісламу (аркан аль-іслам): Шахада — мусульманський «Символ віри»; молитва, піст, податок на користь бідних, паломництво до Мекки — «стовпи ісламу». Священна війна проти невірних (джихад, газават) — релігійний обов’язок правовірних мусульман. Шаріат. Настанови та заборони ісламу. Мусульманські свята та обряди.

Тема 5. Історія та сучасний стан релігійних
вірувань та конфесій в Україні

Дохристиянські вірування та культи в Україні. Міфологічний світогляд і специфіка давньоукраїнської міфології. Криза язичництва та спроби його реформування в Київській Русі ІХ—Х ст.

Проникнення світових релігій на територію України, їх розвиток до 988 року.

Прийняття християнства в 988 р. — причини й наслідки. Загальна характеристика Києво-руського християнства. Боротьба за незалежність Київської митрополії в Х—ХІІІ ст. Двовір’я як релігійний феномен Київської Русі.

Політична боротьба довкола Київської митрополії в ХІІІ—ХV ст. Становище православної церкви в складі Польської та Литовської держав. Єресі та передреформаційні рухи на території України ХІІІ—ХV ст. Протестантизм і католицизм в Україні в ХVІ—ХVІІ ст. Православні братства як політичний та релігійний феномен.

Причини й наслідки Берестейської унії 1696 р. Церковні реформи Петра Могили. Підпорядкування українського правосла­в’я Москві в 1686 р.

Православ’я в Україні в ХVІІ—ХІХ ст. Відновлення автокефалії української церкви у ХХ ст. Сучасний стан православ’я в Україні.

Українська греко-католицька церква в ХVІІ—ХVІІІ ст. Відродження УГКЦ у ХХ ст. та її роль в українському визвольному русі. Діяльність митрополита Андрія Шептицького. УГКЦ в СРСР. Сучасний стан УГКЦ. Римсько-католицька церква в Україні.

Протестантизм в Україні в ХVІІ—ХVІІІ ст. Проникнення нових протестантських течій у ХVІІІ—ХХ ст. Сучасний стан протестантизму. Іудаїзм, іслам, вірмено-григоріанська церква в Україні.

Нетрадиційні неорелігії в Україні. Спроба їх класифікації, вивчення, легалізації.

Тема 6. Конституційно-правові основи
забезпечення свободи совісті в Україні

Поняття «свобода совісті» — його філософський і конституційно-правовий аспекти. Конституція та закони України про свободу совісті. Правове регулювання стосунків держави та релігійних об’єднань.

Конституційно-правовий зміст свободи совісті. Свобода совісті як право сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної. Принцип відокремлення церкви від держави. Конституційні норми свободи совісті та реальні можливості її забезпечення в Україні. Необхідність законодавчого регулювання релігійних стосунків між людьми.

Українське законодавство про свободу совісті та міжнародні правові документи про права людини (Загальна декларація прав людини (1948 р.), Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини (1950 р.)).

ЗАВДАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

Контрольна робота виконується за зазначеними варіантами, номер яких відповідає номеру студента у списку групи. Варіант містить два питання, які мають бути докладно розкриті.

Варіант № 1.

1. Проблема місця релігії в системі духовної культури. Міфологічна, антропологічна, прамонотеїстична, психоаналітична теорії релігії.

2. Вплив буддизму на культури Далекого Сходу, на європейську та американську культури ХХ ст.

 

Варіант № 2.

1. Класифікація та основні функції релігії (соціальна, гносеологічна, онтологічна, компенсаторна, психологічна).

2. Християнство: соціально-економічні умови та духовні джерела.

 

Варіант № 3.

1. Структура релігії: релігійна свідомість, діяльність, відносини та організації.

2. Раннє християнство. Союз християнство з державою. Становлення церковної догматики, культу, календарю. Вселенські собори.

 

Варіант № 4.

1. Релігієзнавство як наука: історія виникнення та розвитку, предмет дослідження, розділи та функції. Методи, принципи, категорії релігієзнавства.

2. Біблія – священна книга християн: походження, структура, зміст.

 

Варіант № 5.

1. Архаїчні релігійні вірування: анімізм, фетишизм, тотемізм, магія, шаманізм.

2. Поділ християнської церкви на православну (Східну) та католицьку (Західну): причини та порівняння.

 

Варіант № 6.

1. Релігійний синкретизм античного світу: релігія Стародавньої Греції та Стародавнього Риму.

2. Католицизм: історія виникнення, основні догмати, поширення в світі.

 

Варіант № 7.

1. Релігійна система Стародавнього Єгипту та Дворіччя.

2. Православ’я: історія виникнення, основні догмати, поширення в світі.

 

Варіант № 8.

1. Давньослов’янський політеїзм: система та характеристика.

2. Виникнення та догматика протестантизму. Його вплив на культуру Західної та Східної Європи.

 

Варіант № 9.

1. Ранні національні релігії, їх класифікація, особливості та характеристика.

2. Мартін Лютер – ідеолог Реформації.

 

Варіант № 10.

1. Пізні національні релігії, їх класифікація (іудаїзм, зороастризм, індуїзм, джайнізм, сикхізм, конфуціанство, даосизм, синтоїзм).

2. Напрями у ранньому протестантизмі: лютеранство, кальвінізм, англіканство, анабаптизм.

 

Варіант № 11.

1. Іудаїзм: історії виникнення, особливості віровчення та культу.

2. Пізній протестантизм, віровчення і культова практика баптизму, адвентизму, п’ятидесятництва, мормонів та Свідків Ієгови.

 

Варіант № 12.

1. Хасидизм – найвпливовіша ідейна течія сучасного іудаїзму.

2. Нетрадиційні релігійні течії та рухи (неохристиянство, релігії орієнталістського напрямку, езотеричні об’єднання, церква сайєнтології).

 

 

Варіант № 13.

1. Конфуціанство як соціальне вчення ті релігія Китаю.

2. Запровадження та поширення християнства в Київській Русі.

 

Варіант № 14.

1. Даосизм: релігійно-філософське вчення Стародавнього Китаю.

2. Українське православ’я: історія та сучасність.

 

Варіант № 15.

1. Джайнізм в історії Індії.

2. Український конфесійний плюралізм.

 

Варіант № 16.

1. Індуїзм – національна релігія Індії: релігійно-філософські ідеї та ведичні традиції.

2. Українська греко-католицька церква: історія і сучасність.

 

Варіант № 17.

1. Синтоїзм – Японська національна релігія

2. Сучасний протестантизм в Україні.

 

Варіант № 18.

1. Сикхізм: історії виникнення релігійно-політичного вчення та культу.

2. Іслам: історія виникнення та основні віросповідні принципи.

 

Варіант № 19.

1. Зороастризм – давньоіранська релігія: основи віровчення, культу та етичної системи.

2. Коран – священна книга мусульман: історія виникнення та структура.

 

Варіант № 20.

1. Світові релігії (буддизм, християнство, іслам): загальна характеристика та райони їх поширення.

2. Релігія і мистецтво.

 

Варіант № 21.

1. Буддизм: походження, ідейні джерела, основи віровчення, напрямки, поширення.

2. Атеїзм як форма вільнодумства.

 

Варіант № 22.

1. Трипітака – священна книга буддистів: історія виникнення та структура.

2. Історія розвитку вільнодумства. Розвиток українського вільнодумства.

 

Варіант № 23.

1. Ламаїзм. Чан- та дзен-буддизм.

2. Державно-церковні відносини в історико-філософському вимірі.

 

Варіант № 24.

1. УАПЦ та її iсторiя. Сучасний стан православ’я в Українi (УАПЦ, УПЦ КП, УПЦ МП).

2. Міжнародні правові гарантії свободи совісті.

 

Варіант № 25.

1. Ісус Христос як історична постать і релігійний діяч.

2. Свобода совісті та її правове регулювання в Україні.

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 364; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!