Політехнічний принцип навчання



Дидактичні принципи - це вихідні положення теорії навчання, якими керується учитель при організації і проведенні занять. Принципи виплива­ють із завдань виховання, закономірностей процесу навчання і визначають його зміст, організаційні форми і методи.

У дидактиці розглядають принципи, які є спільними для викладання всіх предметів: це - науковість, зв'язок теорії з практикою, систематичність і послідовність, доступність навчання, свідомість і активність, наочність, виховний характер навчання. Але кожний навчальний предмет має свої осо­бливості. Для трудового навчання такою особливістю є принцип політехні­чного навчання.

Політехнічний принцип - один із найважливіших принципів педагогіки, згідно з яким у процесі навчання в учнів повинні формуватися знання, умін­ня, навички і якості особистості, які допомагають орієнтуватись у всій сис­темі суспільного виробництва, а саме: знання і основ сучасног о виробницт­ва; уміння і навички, необхідні для походження зі знаряддями праці, най­більш розповсюдженими у різних виробничих роботах.

Уміння і навички, необхідні для поводження із знаряддями праці, поді­ляються на загальнотрудові і загальновиробничі. До перших відносяться уміння і навички з планування трудової діяльності, організації робочого місця, самоконтролю, а до других обчислювальні, графічні, вимірні, мон­тажні та інші. В цілому, такі уміння і навички можна назвати політехнічни­ми, так як вони необхідні для найрізноманітніших професій і застосовують­ся при виконанні різноманітних виробничих робіт.

Політехнічне навчання в школі здійснюється на уроках ручної праці в молодших класах, у навчальних майстернях, у процесі суспільно корисної праці, в позакласній роботі, а також при вивченні основ наук. У сучасній школі існує система політехнічного навчання, яка складається з окремих рівноцінних елементів. Створити в учнів уявлення про основи сучасного виробництва можна лише в тому випадку, коли відбувається дидактичний зв'язок між знаннями та вміннями, яких учні набувають у кожниму з елементів системи політехнічного навчання.

Політехнічний принцип навчання в початковій школі має на увазі озна­йомлення учнів із предметами, знаряддями праці, діяльністю людини в пра­ці, продуктами праці.

На уроках трудового навчання учитель розширює політехнічний круго­зір учнів про предмети праці: папір, картон, тканину, деревину, метал, плас­тмаси, а також матеріали, взяті безпосередньо з живої природи (шишки, жолуді, листя, горіхи, солому, глину). При цьому вчитель знайомить учнів з деякими фізичними і технологічними властивостями цих матеріалів.

Важливим завданням є ознайомлення учнів молодших класів і і шарни дями праці. Учні оволодівають прийомами роботи з такими інструментами, як ножиці, шило, ніж, голка, лобзик, викрутка, плоскогубці і круглогубці, гайковий ключ. Вивчення прийомів роботи ручними інструментами слід розглядати як базу для вивчення машинних знарядь праці. Учитель звертає увагу учнів на те, що в основі машинних і ручних знарядь праці закладені одні і ті ж принципи. Розглядаючи ручні знаряддя праці, учитель знайомить із сучасною технологією і переконує учнів у тому, що в основі найскладні­ших маїїніп іаміадепі принципи ручної праці.

Не менш важливе завдання - ознайомлення учнів із діяльністю людини в праці. Учитель показує учням, що виробництво будь-якого виробу вимагає декількох етапів: конструювання; розробку послідовності (технології) виго­товлення предмета; підготовку до роботи матеріалів, інструментів, облад­нання; виконання технологічних операцій. Внаслідок цієї діяльності одер­жується готовий виріб. Оскільки процес, що розглядається перетворює предмет праці в продукті є спільним для більшості виробництва, то знання учнями молодших класів про ці процеси набувають політехнічного характеру. Ці знання є фундаментом для формування політехнічних умінь і служать базою для продовження політехнічного навчання в середніх класах.


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 22; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!