Кейс № 1.Аналіз показників і причин плинності персоналу на ЗАТ ДМК



Закрите Акціонерне товариство «Дніпропетровський меблевий комбінат» (ЗАТ «ДМК») - одне з найстаріших підприємств Дніпропетровської області, яке засноване в 1901 році як «Дніпропетровський меблевий комбінат». Йому 107 років. До 1993 року воно входило до «Спілки державних підприємств деревообробної галузі Дніпропетровського регіону». З 1993 року - це ЗАТ «Дніпропетровський меблевий комбінат». Нині це ще державне підприємство.

Метою діяльності комбінату є задоволення потреби споживачів у якісних меблях і для цього – здійснення виробничо-господарської діяльності та ринкових відносин з метою одержання прибутку, забезпечення і росту добробуту учасників Товариства і членів трудового колективу.

Акціонерне товариство закритого типу - це товариство, акції якого розповсюджуються тільки між його засновниками.

За період свого становлення і розвитку воно пройшло складний і досить тривалий шлях; неодноразово відбувалися реорганізація, скорочення штату, перепрофілювання, модернізація, скорочення виробничих потужностей.

Зараз ЗАТ «ДМК» знаходиться на перехідному етапі свого розвитку. Воно не належить до приватної форми власності, а через відсутність будь-якої державної підтримки, стан невизначеності значно знизилась рентабельність підприємства. Негативні зміни позначились на різних сторонах його діяльності:

- виробничо-господарській;
-фінансовій;

-забезпеченості кадрами необхідної кількості з відповідними якісними показниками;

-конкурентному становищі на ринку.

У зв'язку з цим з'явилася низка проблем, таких як:

- зниження продуктивності праці;

- погіршення якості продукції;

- зниження конкурентоспроможності;

- спад рентабельності;
-зростання плинності кадрів.

Однією з найвагоміших проблем ЗАТ «ДМК» є плинність кадрів, що з роками набуває все більшого розмаху. Плинність персоналу нерозривно пов'язана з проблемами системи управління підприємством, недоліками роботи кадрової служби, системи організації праці.

Високий рівень плинності персоналу призводить до таких негативних явищ, як:

- нестабільність кадрового складу;

- зниження середнього тарифного розряду працівників і робіт;

- недовиконання програм виробництва;

- недоотримання прибутку підприємством;

- зниження конкурентоспроможності підприємства;

- погіршення іміджу підприємства.

Неефективна робота з персоналом, що покладена на відділ кадрів комбінату, неминуче призведе до таких негативних наслідків, як:

- погіршення рівня трудової дисципліни;

- зниження продуктивності праці;

- зростання масового невдоволення працею;

- активізація процесів руху персоналу, серед яких особливо виділяється плинність персоналу.

Всі ці явища, - в більшій чи меншій мірі, вже спостерігаються на підприємстві. Отже, плинність персоналу є «похідною» від загальних проблем системи управління підприємством, і неминуче веде за собою цілу низку інших проблем. Необхідно зробити аналіз стану плинності кадрів та та запропонувати заходи для покращеня ситуації.

Дані для аналізу плинності кадрів на ЗАТ «ДМК» представлено в табл. 1 і табл. 2.

 

Методичні рекомендації щодо розв’язання завдань кейсу.

 

Аналіз основних показників руху робочої сили показав, що:

1) протягом 2001-2005 років проявилась тенденція до зростання кількості звільнень, більшу частину яких становлять звільнення за власним бажанням, що визначають ріст коефіцієнта плинності персоналу;

2) кількість звільнень за порушення трудової дисципліни коливається від 1 до 3,5% від загальної кількості звільнень;

3) з роками зростають значення коефіцієнтів обороту робочої сили, що свідчить про рух робочої сили; значення коефіцієнта приймання за ряд років на порядок нижче, ніж коефіцієнта вибуття, що є свідченням скорочення штату;

4) коефіцієнт плинності персоналу має тенденцію до зростання: з 2001 по 2003 роки відбувалося постійне зростання плинності персоналу; у 2004 році - спад, порівняно з 2003 роком на 4,9%; у 2005 році - ще на 0,1%;

5) значення коефіцієнта плинності кадрів за 2001-2005 роки відхиляється від максимально допустимого нормального рівня (10%) на 15,8 - 27,8%;

6) найвищий рівень плинності персоналу було зареєстровано у 2003 році - 37,8% (пік);

7) додатково проаналізовано скорочення штату працівників; чисельність працівників у 2005 році порівняно з 2001 скоротилася на 273 чол. і становить 204 особи.

Динаміка чисельності персоналу, скорочення штату, звільнення персоналу, коефіцієнту плинності персоналу за 2001-2005 роки наведені відповідно на рис. 1, 2, 3 і 4. Вони наочно ілюструють викладені вище тенденції.


Таблиця 1

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!