Тема 9. Віртуальні організації



План лекцій

9.1. Сутність е- бізнесу

9.2. Види виртуальних підприємств

9.1. Сутність е- бізнесу

Різноманітні процеси і види діяльності у світі комп'ютерних мереж відобразилися (крім терміна "Інтернет") у таких поняттях (термінах), як е-бізнес, інтранет, екстранет, е-комерція та ін. [20].

Е-бізнесом називають діяльність, яку організація здій­снює за допомогою електронних каналів зв'язку (включаючи Інтернет) зі споживачами, партнерами, постачальниками, пра­цівниками та іншими своїми елементами.

Інтранет — внутрішня комунікативна система, що ґрун­тується на технологіях і стандартах Інтернету, яку може ство­рити організація. Ця система відкрита виключно для співро­бітників компанії.

Екстранет — результат модифікації інтернету, внаслідок чого деякі організації розширюють можливості своєї комуніка­тивної системи, перетворюючи її на систему, доступ до якої ма­ють постачальники, партнери, покупці та інші сторонні особи.

Е-комерція — вужчий термін, яким називають електронні процеси обміну, або трансакції. Е-комерція переводить процеси купівлі і продажу у інтернет.

Таким чином, е-економіка стає ідеальним місцем для ве­дення бізнесу. Однак для реалізації та розвитку е-бізнесу по­трібне використання дуже важливого, ключового ресурсу — організаційного.

9.2. Види виртуальних підприємств

У такому новому середовищі необхідною новою формою ор­ганізації стала віртуальна організація. Залежно від завдань, що вирішуються, таке об'єднання партнерів по бізнесу отримало назву "віртуального", сформо­вані структури — "віртуальна команда", "віртуальне підпри­ємство", "віртуальна корпорація" тощо.

Віртуальна організація — це організація, яка створюється для виконання якої-небудь роботи або реалізації потреби, що виникає. Є п'ять типів мереж, що утворюються на міжорганізацій-ному рівні, відповідно до яких сформована більшість міжфір-мових мереж у глобальній економіці. До них належать: мережі інтернет постачальників, мережі інтернет виробників, мережі інтернет споживачів, об'єд­нання за стандартами і технологічна кооперація.

Однією із форм віртуальної організації є віртуальні команди.

Віртуальні команди складаються з людей і організацій із різних географічних регіонів, які об'єднуються за допомогою су­часних інформаційних і телекомунікаційних технологій. Віртуальні команди характеризуються дуже високою гнуч­кістю і динамізмом.

Глобальні команди — це віртуальні команди, які об'єднують людей із різних країн, різних національностей. їхня діяльність може охоплювати декілька держав. Глобальні команди поді­ляються на дві категорії: інтеркультурні (складаються з пред­ставників країн і культур, які зустрічаються особисто) і вірту­альні глобальні (їх учасники розкидані у світі й спілкуються за допомогою електронних засобів комунікації) команди.

Висновки

Характерною рисою сучасної епохи в історії людства є ін­тенсивна інтеграція різних країн у світове інформаційне спів­товариство. І значну роль у цьому продовжує відігравати все­світня мережа інтернет. Нині Інтернет став не просто інструментом бізнесу, а й новим середовищем його ведення.

Новою організаційною якістю, необхідною для нових бізнес-утворень, є віртуальність. її існування забезпечується різними засобами електронного зв'язку. Суттєва особливість електро­нних зв'язків у тому, що вони дають змогу не тільки об'єднува­ти працівників, а й формувати електронні організаційні мережі інтернет. І чим більше трансакцій (угод, контрактів, банківських операцій, які укладаються і проводяться між двома або біль­шою кількістю партнерів у глобальній мережі інтернет та мають закон­ні зобов'язання) здійснюються в комп'ютерних мережах інтернет, а не в реальному просторі, чим активнішим стає е-бізнес, тим склад­нішими стають такі зв'язки.

Завдання для самостійної роботи

1. Сутність е- бізнесу

2. Віртуальні команди у сучасному бізнесі

Рекомендована література:[1, 2, 3, 5, 6, 9, 16, 18].


Дата добавления: 2015-12-20; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!