Правові аспекти Інтернет



У віртуальному середовищі, як і в реальному, діють різні суб'єкти. Виникає проблема правового регулювання суспільних відносин у віртуальному середовищі, або як деякі говорять, право віртуальне середовище. При цьому слід зазначити, що саме інформаційне право складає основу юридичного базису цього середовища.

Сьогодні ведеться багато суперечок із приводу того, що таке Інтернет з правової точки зору. Можна виділити дві груп фахівців, що висловлюють думки з цього приводу.

Одна група фахівців вважає, що Інтернет - таке середовище, у якому право принципове не застосовне.

Друга група думає, що право в Інтернет займе гідне місце, потрібно тільки враховувати особливості і юридичні властивості об'єктів, із приводу яких суб'єкти цього середовища вступають у відносини, що ведуть до юридичних наслідків.

Однак ні перші, ні другі поки не призводили докладного системного аналізу цього віртуального середовища для того, щоб виявити всю сукупність суспільних відносин, що підлягають правовому регулюванню в Інтернет, і, головне, установити особливості такого правового регулювання.

Для того, щоб визначити місце і роль права в цьому середовищі, треба зрозуміти, що воно із себе представляє, які в ньому виникають відносини, що призводять до юридичних наслідків.

Для відповіді на поставлене питання розглянемо, що таке Інтернет з юридичної точки зору.

Насамперед, спробуємо відповісти на запитання, чи є Інтернет у цілому об'єктом права або суб'єктом права.

Чи можна вважати Інтернет у цілому суб'єктом права? Уся сукупність перерахованого устаткування й інформаційних ресурсів представляє певним чином організовану структуру або навіть систему - АІС у вигляді мережі, павутини. Однак уся ця сукупність у цілому не є ні міжнародною організацією, ні державним утворенням, ні суспільним об'єднанням, ні юридичною особою, ні іншою юридично утвореною структурою, що вступала б у правовідносини з якою-небудь іншою структурою. Так просто іншої структури для взаємодії з розглянутою нами немає. А тому Інтернет не є суб'єктом права.

Чи є Інтернет у цілому об'єктом права, тобто тим об'єктом, із приводу якого виникають суспільні відносини? Уся сукупність устаткування, інформаційних ресурсів, засобів зв'язку і телекомунікацій, що складає в цілому Інтернет, ніяк не відособлений, у неї немає одного конкретного власника. Інтернет у цілому нікому не належить і тому об'єктом права також не є.

Однак окремих об'єктів, що входять до складу Інтернету і належать конкретні особи які мають право власності або володіння - безліч.

Таким чином, Інтернет можна порівняти з матеріальним (реальним) середовищем, тобто з нашим реальним життям. У цьому реальному середовищі ми спілкуємося між собою особисто, за допомогою листів, телеграфу і телефону. Направляємося на роботу, виконуємо цю роботу і повертаємося додому. Займаємося літературною, науковою і іншою діяльністю. Вчимося у школі, у вузі, підвищуємо свою кваліфікацію іншим шляхом. Розважаємося. Звертаємося в лікувальні установи. Шукаємо і пропонуємо продукти, товари і послуги, робимо купівлю-продаж і т.д. І, природно, здійснюючи такі дії, ми вступаємо у відносини з відповідними суб'єктами, що входять до складу цього реального середовища.

Те ж саме відбувається й в Інтернеті. Ми робимо в Інтернеті такі ж самі дії, за його допомогою вступаємо у певні відносини. Отже, можна стверджувати, що Інтернет - таке ж середовище нашого існування, але тільки віртуальне.

Оскільки Інтернет - це, насамперед, середовище інформаційне, то для його дослідження повною мірою застосовна модель інформаційної сфери, і тому при дослідженні цього середовища доцільно спиратися на інформаційний підхід, заснований у першу чергу на методах правової інформатики і правової кібернетикі.

Порівняльний аналіз інформаційних відносин, що виявляються в реальному інформаційному середовищі і у віртуальному інформаційному середовищі, показує, що вони мають визначені відмінності. Це зв'язано з тим, що у віртуальному середовищі міняються фізичні властивості інформації і, як наслідок, з'являються нові юридичні особливості і властивості інформації як об'єкта правовідносин.

Особливість регулювання інформаційних відносин в Інтернеті визначається саме особливістю фізичної інформації в цій мережі, у першу чергу представлення її в електронному виді. При передачі інформації з канатів зв'язку, відображення її на екрані комп'ютера немає твердого носія, на якому вона зафіксована, а є віртуальною, тобто на дотик не відчутна. А це ускладнює оформлення документованої інформації у віртуальному середовищі і, у першу чергу, офіційних документів. Імовірно, без застосування нових для права механізмів закріплення правового режиму електронного документа, що забезпечує і підтверджує його вірогідність і оригінальність, не обійтися. Поява механізму електронного цифрового підпису дозволить подолати цю складність. Мало того, це дає можливість створювати документи навіть з більшою гарантією їхньої дійсності і вірогідності, чим, наприклад, традиційні на папері.

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!