Моделі документування в комп’ютерних програмах.           



         Важливим компонентом системи моделей подання та інтерпретації облікових даних, які використовуються у створенні комп’ютерних систем бухгалтерського обліку (КСБО), є модель документування, що в них використовується. Вона визначає правила формування, зберігання, інтерпретації й обробки документів.

 

Тема 4. Характеристика технологічних процесів автоматизованої обробки економічної інформації

     Технологічний процес обробки інформації – це сукупність взаємопов’язаних технологічних операцій, які виконуються над інформацією та її носіями у певній послідовності.

   Технологічні операції в технологічному процесі можуть поєднуватися по-різному. Варіант поєднання зумовлює тип технологічного процесу:

- операційний

- предметний

- змішаний..

 В операційному технологічному процесі за окремими працівниками закріплюються одна або кілька споріднених операцій (частіше одна) з обробки будь-яких видів інформації. Наприклад, за працівником закріплюються операція перенесення інформації на “вінчестер” ПЕОМ та операція контролю такого перенесення. Цей працівник вводитиме до ПЕОМ інформацію з усіх використовуваних документів. Наприклад, він працюватиме з прибутковими та видатковими касовими й складськими ордерами, нарядами на відрядну роботу, табелями обліку відпрацьованого часу тощо.

У предметному технологічному процесі за окремими працівниками закріплюється одна або кілька (частіше кілька) операцій з обробки інформації одного виду або з одного документа. Наприклад, за працівником закріплюються операції з уводу інформації до ПЕОМ, контролю вводу, обробки та видання результату щодо обліку виданих зі складу матеріалів. Такий тип технологічного процесу притаманний АРМ. Економіст самостійно обробляє інформацію, пов’язану з його професійними обов’язками, за всіма операціями.

При змішаному типі побудови технологічного процесучастина операцій виконується за операційним типом, а частина - за предметним. Наприклад, на АРМ бухгалтера введення інформації про рух матеріалів на складі виконує один працівник, про нарахування заробітної плати – другий, а обробку інформації і видавання результатів по всіх ділянках бухгалтерського обліку – третій.

   Кожний з цих типів організації технологічного процесу має свої недоліки і свої переваги. Операційний тип дає змогу підвищити продуктивність праці завдяки тому, що працівник виконує однакові дії і не відвертає свою увагу на інше. Предметний тип дає змогу підвищити достовірність даних, оскільки людина, яка обробляє інформацію, обізнана з предметною областю і може самостійно виявити помилки. Змішаний тип має недоліки та переваги обох типів. Які з них переважатимуть, залежить від обсягів інформації, яка переробляється, кваліфікації працівників і т. ін.   

   Операції у технологічному процесі можуть виконуватися послідовно та паралельно. При послідовному виконанні операцій наступна не почнеться доти, доки не закінчиться попередня. При паралельному виконанні операцій кілька з них можуть виконуватись одночасно. Наприклад, не можна перевірити, як була введена інформація до ЕОМ раніше, ніж цю інформацію набрано на клавіатурі ЕОМ. Але можна набирати на клавіатурі інформацію і приймати машинні носії та копіювати з них на ЕОМ інформацію.

   Одну й ту саму операцію можуть одночасно виконувати кілька операторів, якщо це дозволяють технічні пристрої. Наприклад, на підприємстві є кілька ПЕОМ. З їх допомогою відомості з документів, на підставі яких нараховується заробітна плата, заносяться на жорстокий магнітний диск кількома операторами одночасно. Так може бути, коли набирання інформації на клавіатурі вельми трудомістке, а інформацію потрібно обробити в найстисліші строки (останні документи надходять на обробку в перших числах кожного місяця, а платіжні відомості на видавання заробітної плати з каси необхідно мати, скажімо, 5 числа).

   Типовий технологічний процес має три етапи :

- первинний

- підготовчий

- основний..

На первинному етапі виконуються збір, реєстрація інформації та передавання її на обробку. На підготовчому етапі інформація записується на машинні носії і виконується відповідний контроль. На основному етапі інформація обробляється на ЕОМ і видаються результатні зведення. Статистика показує, що коли трудомісткість усього технологічного процесу взяти за 100%, то на первинний етап припадає 50%, на підготовчий – 35%, а на основний – 15%. 

   При розгляді технології складання бухгалтерського балансу можна виявити відсутність первинного та підготовчого етапів технологічного процесу. Це пояснюються тим, що бухгалтерський баланс складається за результатами обробки інформації на ЕОМ, які вже були записані на машинні носії.

   Операції кожного етапу технологічного процесу можуть розглядатися як окремий технологічний процес. Традиційно відрізняють два технологічні процеси – технологічний процес збору, реєстрації та передавання даних на обробку і технологічний процес обробки даних. Це пояснюється тим, що здебільшого інформація обробляється не в місцях її виникнення. Такі технологічні процеси відокремлені один від одного територіально і в часі.

   Для обробки інформації конкретного виду можуть одночасно розглядатися кілька технологічних процесів, операції яких іноді виконуються одночасно. Це пов’язано з розподільною обробкою інформації на різних робочих місцях та в різних підрозділах.

   Найчастіше розглядають технологічний процес на конкретному робочому місці і технологічний процес, який дає змогу адміністраторові системи підтримувати її в роботоздатному стані. Наприклад, бухгалтер на своєму робочому місці обробляє інформацію про наявність та рух інформації на складі, комірник у цей час за допомогою ЕОМ вводить додаткові документи, а адміністратор системи виконує дії зі страхового копіювання масивів інформації тощо.

Операції збору та реєстрації інформації.

   Технологічний процес обробки інформації починається з її збирання та реєстрації. Збирання інформації – це підрахування, зважування, вимірювання або інші варіанти визначення обсягів тієї чи іншої господарської операції. Реєстрація – це занесення зібраних відомостей на носій інформації. Практично завжди, збирання та реєстрація пов’язані між собою. Немає сенсу збирати інформацію, не реєструючи її.    


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!