Тема 4. Діагностичне забезпечення педагогічного супроводу навчально-виховного процесу



(лекція – 2 години; практичні заняття – 2 години)

 

Мета: сформувати у студентів знання щодо сутності педагогічної діагностики, її об’єкти, суб’єкти та функції; ознайомити з класифікацією методів педагогічної діагностики, а також розглянути технологію проведення дослідження методом експертних оцінок.

План лекційного заняття:

1. Сутність педагогічної діагностики, об’єкти і суб’єкти діагностування.

2. Функції педагогічної діагностики.

3. Класифікація методів педагогічної діагностики.

4. Технологія проведення дослідження з використання методу експертної оцінки.

 

1. Сутність діагностики, об'єкти і суб'єкти діагностування.

       Педагогічна діагностика – це педагогічна діяльність, спрямована на вивчення і пізнання стану об’єктів (суб’єктів) освітнього процесу з метою співробітництва з ними і управління навчально-виховним процесом.

       Зміст педагогічної діагностики полягає у спостереженні якісних змін, які відбуваються в суб’єкті діагностики, крім того важливий аналіз зібраної інформації з метою визначення успіху і неуспіху в розвитку, становленні професійної позиції вчителя, в розкритті якості змін, які спостерігаються в його діяльності, в розвитку школярів.

       Процедура діагностування полягає в тому, щоб виявити зміни ознак об’єктів, які вивчаються і причини, які викликають ці зміни, проаналізувати спостережувані явища, встановити закономірні зв’язки, розкрити їх прояви в конкретних умовах педагогічної діяльності.       Таким чином, педагогічна діагностика пов’язана зі збиранням, збереженням, опрацюванням інформації і використанням її для управління навчально-виховним процесом.

Основні об’єкти педагогічної діагностики: учні, учитель, педагогічний колектив, цілісний педагогічний процес, батьківський корпус і соціальна середа.

Суб'єкти процесу діагностики: спеціальні діагности-фахівці: соціологи, лікарі, психологи; учасники навчально-виховного взаємодії: вчителі, вихователі, керівники гуртків.

2. Функції педагогічної діагностики:

- стратегічно-інформаційна;

- тактично-корекційна;

- прогностична.

Діагностична діяльність передбачає здійснення наступних операцій: порівняння, аналіз, прогнозування, інтерпретація, інформування, контроль.

3. Класифікація методів діагностування (див табл. 4.1).

Таблиця 4.1

Методи діагностування

За характером участі у проведенні дослідження

ПАСИВНІ

АКТИВНІ

- спостереження,

- якісний і кількісний аналіз діяльності

- анкетування,

-  тестування,

- соціометричні методи,

- проективні методи,

- апаратурно-технічні методи

За часом спостереження

ОДНОМАНІТНІ

ДОВГОТРИВАЛІ

- анкетування,

- тестування

- цілеспрямоване спостереження,

- біографічний метод

За метою вивчення особистості

НЕЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДІАГНОСТИЧНІ ПОЯСНЕННЯ ЯВИЩ ВИЗНАЧЕННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ РОЗВИТКУ
- спостереження, - анкетування, - бесіда, - аналіз результатів діяльності - тестування, - метод шкал, - консиліуми - природній, - моделюючий - лабораторний експеримент - формуючий експеримент

Отже, як бачимо з приведеної класифікації методами педагогічної діагностики слід вважати: спостереження, якісній та кількісний аналіз результатів діяльності; анкетування, тестування, соціометричні методи, проективні і апаратурно-технічні методи; бесіда, метод шкал, консиліуми, природний, моделюючий, лабораторний, формуючий експеримент.

      4. Технологія проведення дослідження з використання методу експертної оцінки.

Окремі автори вважають, що тестування замінює психолого-педагогічний аналіз математичною обробкою результатів. Участь у тестуванні спеціалістів-експертів дає можливість вивчити об’єкт з позиції «стороннього спостерігача», не коректуючи жодних змін, що робить такий метод найбільш об’єктивним і точним. Використовувати експертні методи як основні в педагогічній діагностиці рекомендують практично всі автори, які працюють в даній галузі досліджень.

Тому рекомендується залучати до експертної оцінки якомога більшу кількість людей - адміністрацію, колег вчителів, учнів, батьків, охоплюючи таким чином всіх учасників навчально-виховного процесу.

Отже, методи експертних оцінок базуються на збиранні та систематизації як індивідуальних, так і колективних оцінок експертів — провідних спеціалістів у даній галузі. Тут не просто враховується опосередкована думка експертів, а й аналізуються та «об’єктивізуються» їхні суб’єктивні оцінки за допомогою спеціальних процедур. Це істотно підвищує надійність і достовірність прогнозів.

Експертні методи поділяються на дві групи: індивідуальні: інтерв'ю та аналітичні експертні оцінки; колективні: метод комісії (у тому числі проведення виробничих нарад, конференцій, семінарів, дискусій за "круглим столом"), методи Дельфі, відстороненого оцінювання, конференція ідей та ін.

Таким чином, педагогічна діагностика розглядається як спосіб і процес отримання стратегічної та оперативно-тактичної інформації про цілісні становлення особистості в цілому педагогічному процесі. Вчасно проведена педагогічна діагностика забезпечує свідоме, цілеспрямоване керівництво навчально-виховною роботою, і в результаті - коригування процесу розвитку, виховання і навчання.

 

Питання для самоконтролю

1. В чому полягає сутність педагогічної діагностики?

2. Які виділяють об’єкти та суб’єкти педагогічної діагностики?

3. Які функції реалізує педагогічна діяльність?

4. Які операції передбачає здійснення педагогічної діагностики?

5. Які методи слід вважати методами педагогічної діагностики?

6. Яке значення має технологія експертних оцінок в педагогічній діагностиці?

 

Завдання для самостійної роботи студентів


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!