Тема 1. Педагогічний супровід як складова організації



Навчально-виховного процесу

(лекція – 2 години; практичні заняття – 2 години)

Мета: сформувати у студентів уявлення про сутність поняття «педагогічного супроводу», знання щодо мети, функцій, видів супроводу, відстежити міжпредметні зв'язки, а також ознайомити з алгоритмом здійснення супроводу освітнього процесу.

План лекційного заняття:

1. Сутність поняття «педагогічний супровід».

2. Зв'язок педагогіки, психології та соціальної педагогіки у супроводі освітнього процесу.

3. Мета і завдання педагогічного супроводу.

4. Алгоритм здійснення педагогічного супроводу освітнього процесу.

 

1. Сутність поняття «педагогічний супровід»

В освітньо-виховній системі набуває розповсюдження особлива культура підтримки шляхом педагогічного супроводу, що розглядається як особливий вид допомоги супроводжуваному та забезпечує особистісний розвиток і виховання в умовах освітнього процесу, сприяє цілеспрямованому розкриттю здібностей людини, зростанню її професіоналізму, працездатності, збереженню здоров'я та життя.

Сутність педагогічного супроводу освітнього процесу визначають автори по-різному. З метою розкриття сутності супроводу використовують поняття «супроводження», «підтримка», «взаємодія», «створення умов», «допомога», «спрямованість на діяльність» (див. табл. 1.1).

Таблиця 1.1

Поняття Автор Сутність
Педагогічна підтримка О.С.Газман Це процес спільної роботи учня з викладачем для визначення власних інтересів, цілей, можливостей і шляхів вирішення проблем (подолання перешкод), що заважають учневі на шляху його розвитку при збереженні людської гідності та при самостійному досягненні бажаних результатів у навчанні, самовихованні, спілкуванні, образі життя.
Підтримка Н.Б.Крилова «педагогічну підтримку» характеризує як метод і форму виховання, технологію освіти, позицію педагога, як «вільне спілкування», «товариські відносини дорослого і дитини», їх «внутрішній настрій».
Супровід О. І. Казакова це складний процес взаємодії супроводжувача і супровідного, результатом якого є рішення й дія, що веде до прогресу в розвитку супроводжуваного.
Супровід Н.С.Пряжников, С.М.Чистякова особливу форму діяльності викладача, спрямовану на взаємодію з надання допомоги супроводжуваному в процесі його особистісного зростання, виборі способів поведінки, прийнятті рішень.
Супровід О. Козирєва Система професійної діяльності педагога-психолога, яка спрямована на створення умов для позитивного розвитку стосунків дітей і дорослих в освітній ситуації.
Педагогічний супровід М.І. Губанова Пов'язане з такими поняттями як педагогічна допомога, психолого-педагогічна підтримка, співробітництво, соціальна фасилітація, що поєднується спрямованістю на створення сприятливих умов, безпечного середовища, необхідної для розвитку та саморозвитку учнів, що сприяють досягненню й продуктивності сумісної діяльності та прискорюють процеси розкриття та реалізації особистісного потенціалу учасників взаємодії.

Також, науковці говорять про супровід як про мультидисциплінарний метод, який забезпечується єдністю зусиль педагогів, психологів, соціальних та медичних працівників і полягає у формуванні ними орієнтаційного поля розвитку, у якому відповідальність за дії несе сам суб’єкт розвитку.

2. Зв'язок педагогіки, психології та соціальної педагогіки у супроводі освітнього процесу.

В понятті педагогічного супроводу виділяються ознаки, що відносяться до різних областей наукового знання: педагогіці, соціальної педагогіки, психології, соціології.

Отже, супровід полягає у поєднанні зусиль професіоналів:

- педагоги -допомагають створити умови для успішного навчання та розвитку особистості;

- психологи – допомагають налагодити взаємодію молодої людини, що має проблеми розвитку, з усіма учасниками навчально-виховного процесу;

- соціальні педагоги – допомагають сформувати соціальну компетентність молодих людей (див. табл. 1.2).

Таблиця 1.2

Напрям Сутність напряму
психологічний супровід система професійної діяльності психолога, спрямована на створення соціально-психологічних умов щодо успішного навчання та психологічного розвитку учня в ситуаціях навчально-виховної взаємодії.
психолого-педагогічним супроводом система професійної діяльності педагога та психолога, спрямована на створення умов для позитивного розвитку стосунків дітей і дорослих в освітній ситуації. При цьому завдання психолога – виявити проблему, а педагога – допомогти налагодити взаємодію дитини, що має проблеми розвитку, з усіма учасниками навчально-виховного процесу.
соціальний супровід вид соціальної роботи, спрямованої на здійснення соціальної опіки, допомоги та патронажу соціально незахищених категорій дітей та молоді з метою подолання життєвих труднощів, збереження, підвищення їх соціального статусу.
соціально-психологічний супровід система професійної роботи соціального робітника та психолога, спрямована на підвищення ефективності навчально-виховного процесу шляхом його індивідуалізації та захист соціального і психічного здоров’я всіх його учасників шляхом застосування методів і технологій практичної психології і соціальної педагогіки.
соціально-педагогічний супровід це процес, що містить комплекс цілеспрямованих послідовних соціально-педагогічних дій, що допомагають учню зрозуміти виникаючу життєву ситуацію і забезпечують його саморозвиток на основі рефлексії того, що відбувається.

Таким чином, супровід – це різноманітна система, в якій можна виділити форми роботи, спрямованість, предмет та об’єкт.

Педагогічний супровід як складової організації освітнього середовища – це система професійної комплексної допомоги, яку потребують учасники освітнього процесу (учні, батьки, педагогічні працівники адміністрація освітніх установ) у створенні умов для повноцінного і гармонійного розвитку особистості з урахуванням сучасних підходів до розвитку, навчання та виховання. Педагогічний супровід – це, власне, педагогічна майстерність викладача, у тому числі й володіння ним новітніми інформаційними технологіями навчально-виховного процесу.

Особливі характеристики педагогічного супроводу:

- об’єднання мети психологічної та педагогічної допомоги;

- фокусування на особистості учня (реалізації потенційних можливостей, розкритті індивідуальних особливостей особистості);

- підтримка оптимально значущих якостей особистості;

- корекція вад розвитку особистості;

- надання суб’єкту навчально-виховної діяльності права самостійно здійснювати свій вибір і нести за нього відповідальність.

3. Мета педагогічного супроводу – підвищення психолого-педагогічної компетентності всіх учасників освітнього процесу.

Результатом педагогічного супроводу є рішення й дія, що веде до прогресу в розвитку супроводжуваного.

Зазначимо, що супровід розглядається як цілісна діяльність, командна взаємодія викладачів, майстрів виробничого навчання, вихователів, батьків, практичних психологів, соціальних педагогів, медпрацівників.

Досягнення мети в процесі супроводу можливе через наступні аспекти – педагогічні, психологічні, організаційні, дидактичні, технолого-методичні, соціальні. Завдання, що є змістовною основою реалізації педагогічного супроводу (див. табл. 1.3).

Таблиця 1.3.

Завдання супроводу

Соціальні Педагогічні Психологічні
– вчити усвідомленню соціальної значущості роботи супроводжуваного;   - допомагати засвоєнню інноваційних норм і зразків соціального досвіду (спілкування, способів дії, поведінки і т.д.);   - допомагати засвоєнню способів і механізмів соціальної адаптації. – вчити оптимістичному подоланню бар’єрів, стереотипів, оману у навчально-виховному процесі (НВП); - закріплювати у супроводжуваних переважання прагнення до успіху над прагненням уникати неуспіху в НВП; - націлювати всіх учасників супроводу на професійну самоосвіту і самовиховання не тільки в навчальному закладі, але і в процесі всього життя; - забезпечувати емоційну насиченість та мажорний стиль НВП супроводжуваних, колективу. - формувати позитивну навчальну мотивацію, пізнавальний інтерес; - попереджувати виникнення проблем у навчально-виховному процесі; - вчити всім видам рефлексії; - орієнтувати в реальному навчальному процесі на перспективу з позиції самореалізації; - формувати емоційно-вольову сферу, налагоджувати взаємини між всіма учасниками супроводу.
Організаційні Дидактичні Технолого-методичні
- створювати умови для фасилітаційної взаємодії; - створення сприятливих умов для здійснення різнобічного розвитку супроводжуваних та надання їм можливості для самореалізації; - розвивати технологічні уміння і навички супроводжувача.   - розвивати загально-навчальні вміння та навички, що сприяють усвідомленню технологічних процедур інтелектуальної праці всіх учасників супроводу; - забезпечити наукові передумови організації НВП; - шукати нові технології НВП, що спрямовані на розвиток інтелектуальних здібностей супроводжуваних; - допомагати в придбанні практико-орієнтованого досвіду, в розширенні сфери професійної компетентності. - відбирати методи та форми взаємодії; - відбирати інструментарії та засоби підготовки; - навчати прийомам і технікам самозбереження. - відпрацьовувати навички кооперації співробітництва; - створювати атмосферу доброзичливої взаємодії.

5. Алгоритм здійснення педагогічного супроводу освітнього процесу.

1. Ознайомлення з ключовими положеннями національної системи освіти, вивчення фундаментальних психолого-педагогічних досліджень вітчизняних та закордонних учених.

2. Консультації з науковцями.

3. Визначення стратегічних задач педагогічного супроводу освітнього процесу.

4. Проведення соціально-психологічних, психолого-педагогічних, соціально-комунікативних досліджень з питань організації освітнього процесу та здійснення навчально-виховної діяльності.

5. Аналіз результатів дослідження та постановка тактичних задач педагогічного супроводу освітнього процесу.

6. Удосконалення функціональної моделі супроводу освітнім процесом.

7. Розробка програми педагогічного супроводу освітнім процесом.

8. Реалізація програми педагогічного супроводу освітнім процесом.

9. Проведення моніторингу результативності навчально-виховної роботи в освітніх установах.

10. Аналіз результатів та внесення відповідних змін до цілей та завдань педагогічного супроводу освітнього процесу.

Отже, педагогічний супровід є важливим і невід’ємним складником освітнього процесу. Реалізація педагогічного супроводу сприяє:

- освітньо-культурному розвитку країни, гуманізації відносин;

- інноваційній освітній діяльності педагогів, пов`язаній з упровадженням соціально-орієнтовних технологій навчання та виховання;

- підготовці проектних педагогічних технологій у навчально-виховний процес навчальних закладів;

- застосуванню ефективних педагогічних технологій у практику освіти;

- побудові гармонійних відносин між учнями, педагогами, батьками в освітній ситуації розвитку;

- розробці, апробації діагностичних методик;

- запровадженню корекційних методик; прогнозування майбутніх навчальних досягнень тощо.

Питання для самоконтролю:

1. В чому полягає сутність педагогічного супроводу?

2. Як пов’язані між собою педагогічний, психологічний та соціальний супроводи освітнього процесу?

3. Яка мета педагогічного супроводу?

4. Які основні завдання педагогічного супроводу?

5. Які складові алгоритму проведення педагогічного супроводу освітнього процесу?

6. Яким суттєвим змінам в освітньому процесі сприяє реалізація педагогічного супроводу?

 

Завдання для самостійної роботи студентів


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 22; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!