Підготовка до об’єднання радянських республік



Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Черкаський Національний університет

Імені Богдана Хмельницького

Кафедра державно-правовових дисциплін

Реферат

 

Утворення СРСР та зміни у правовому статусі УСРР

 

 

Виконав:

Студент І- курсу

ПІП

Черкаси – 20
ЗМІСТ

ВСТУП                                                                                                3

РОЗДІЛ І Підготовка до об’єднання радянських республік

 1.1. Ідея федерації в українській суспільно-політичній думці …………. 5

1.2. Дискусія у вищому партійному керівництві з приводу визначення майбутньої форми об’єднання …………………………………………………….9

РОЗДІЛ ІІ Утворення СРСР та зміни у правовому статусі українських земель

Юридичне оформлення утворення Союзу                                  19

2.2. Державно-правовий статус УРСР після прийняття Конституції СРСР 1924 р……………………………………………………………………………. 24

ВИСНОВКИ                                                                                     33

Список використаної літератури                                                            35


ВСТУП

Актуальність теми дослідження.

У сучасному світі досить наглядно простежується тенденція до об’єднання незалежних держав у політичні, економічні та військові союзи, які за відповідних умов можуть перерости в складні державні утворення – федерації та конфедерації. Подібні приклади ми спостерігаємо як на теренах Європи (Багато дослідників висловлюють думку, що ЄС вже сьогодні має типові ознаки конфедерації), так і на пострадянському просторі (СНД). У тому, що такі процеси відбуваються немає нічого дивного – сильні політичні, економічні, культурні зв’язки між державами, існування проблем, які не в змозі розв’язати одна країна та інші чинники спонукають держави до більш тісної співпраці. Проте, тут постає важливе питання – яких форм набуде ця співпраця і чи не загрожуватиме вона втратою суверенітету окремих держав, які увійдуть до складу подібних об’єднань. Відповідь на це питання неможливо дати без врахування накопиченого за попередні століття історичного досвіду, що робить надзвичайно актуальним дослідження проблеми утворення у 20-х рр. ХХ ст. величезної союзної держави, до складу якої входила і наша Україна. Мова йде про Союз Радянських Соціалістичних Республік.  

Стан наукової розробки теми.

Активне дослідження історії створення СРСР розпочалось після ХХ з’їзду КПРС, коли стали відомі замовчувані раніше документи, що стосувались цієї проблеми. На їх основі склалася певна схема, яка раз у раз відтворювалась під час відзначення чергового ювілею. За цією схемою, утворення СРСР відбулось шляхом добровільного укладання союзного договору. Засуджувалися позиції Х.Раховського та І.Сталіна, які спотворили ленінський план, за яким незалежні та рівні республіки об’єднувалися в єдину багатонаціональну державу. Зокрема подібної схеми викладу дотримувались – Б.М. Бабій в своїй монографії „Союз РСР і роль України в його утворенні”, В.М.Куріцин „Государственное сотрудничество между Украинской ССР и РФСР в 1917 – 1922 гг.”, О.І. Чистяков „Взаимоотношение Советских республик до образования СРСР” і т. ін.

Після розвалу СРСР ця схема була відкинута. Натомість, до наукового обігу надійшли нові документи, що розкривали невідомі раніше сторінки історії створення СРСР. Так, важливий джерельний матеріал у якому висвітлюється хід обговорення керівництвом РКП(б) питання про взаємовідносини РСФСР та незалежних республік, був опублікований в журналах „Известия ЦК КПСС” (1989, №9) та „Отечественная история” (1992, №4). Аналіз нових матеріалів дав дослідникам по новому поглянути на суть проблеми, що знайшло своє відображення у статтях та монографіях С.Кульчицького, Л.Нагорної, В.Чеховича та ін.

 Слід зазначити, що не всім авторам вдається в процесі дослідження такого складного питання, як утворення СРСР та ролі у цьому процесові України, вдавалось дотриматись принципів об’єктивності. Один з нових історичних міфів звучав наступним чином: якби радянська Україна не увійшла 1922 року до складу Союзу РСР, вона могла б зберегти суверенітет й уникнути жахливих трагедій у своїй недавній історії. Зокрема, про це говориться в книзі Г.Костюка „Сталінізм в Україні (генеза і наслідки)”

Об’єкт дослідження –процес об’єднаня радянських республік та утворення СРСР.

Предмет дослідження –  правове оформлення утворення СРСР

Мета дослідження –проаналізувати юридичні аспекти утворення СРСР та визначити державно-правовий статус УСРР після прийняття Конституції 1924 р..

Поставлена мета передбачає вирішення ряду дослідницьких завдань

– проаналізувати погляди представників української політичної та культурної еліти на ідею утворення федерації та місця в ній України;

– розкрити суть дискусії у вищому партійному керівництві з приводу майбутньої форми об’єднань, визначивши основні погляди на майбутній державний устрій, що склались серед партійно-радянського керівництва;

– проаналізувати зміст та головні положення Декларації про утворення СРСР та Союзного Договору;

– охарактеризувати державно-правовий статус УРСР у складі Союзу.

Структура роботи повністю відповідає поставленим завданням і складається з вступу, чотирьох розділів, висновків, та списку використаної літератури.           


 

РОЗДІЛ І

Підготовка до об’єднання радянських республік


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 302; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!