Тема. Вивчення психічних властивостей особистості: темпераменту та характеру



І. Мета:

Зміцнити знання про психічні властивості особистості, як складової психологічної структури особистості; розвинути навички щодо визначення темпераменту та характеру особистості

ІІ. Завдання:

1. Проаналізувати особливості прояву власного характеру.

2. Визначити різновид власного темпераменту

3. Визначити власний стиль спілкування та звичні способи взаємодії людини з оточуючими, задатки організаторських здібностей..

4. Визначити напрямки розвитку найважливіших рис характеру особистості в сучасних умовах.

ІІІ. Короткі відомості з теми:

Знаючи закономірності психічних процесів, можливо більш досконале пізнати різноманітні сторони психіки і поведінки людини. Але цього явно недостатньо для того, щоб скласти повну психологічну характеристику людини. Таку можливість надає знання психічних властивостей особистості. До основних психічних властивостей належать: спрямованість, темперамент, характер і здібності.

Спрямованість – система стійких мотивів, потреб, інтересів, схильностей, переконань та ідеалів, яка визначає поведінку особистості.

Людина вдається до дій тому, що поставила перед собою будь-яку конкретну мету: змінити свій спосіб життя. Досягти успіху в якій-небудь галузі, подолати власні недоліки, забезпечити собі достатній рівень життя тощо.

Основу мотиваційної сфери особистості становлять потреби Потреба – це нестаток суб’єкта в чомусь конкретному. Потреби – рушійна сила розвитку особистості.

Загальновідома піраміда потреб А.Маслоу. Перший рівень, базовий - фізіологічні потреби, другий – потреби у власній безпеці, у спілкуванні,  любові та дружбі, третій – потреби у певних матеріальних умовах і засобах життя, потреба  у професійному визнанні, четвертий, вищий – потреба у самореалізації.

Які фактори мотивують соціальну поведінку особистості?

По-перше, це засвоєні традиції і звичаї.

По-друге, сприйнята і засвоєна особистістю система життєвих цінностей – того, до чого людина прагне. Переймаючи від оточуючих людей систему цінностей та життєвих орієнтирів, людина тим самим закладає в собі основи потреби, якої в неї раніше не було.

Специфіка діяльності накладає визначений відбиток на характер задоволення матеріальних потреб особистості. Особливу увагу слід приділяти задоволенню потреби молодих людей у самоствердженні у колективі . 

Серед індивідуально-психологічних особливостей, що визначають відмінності людей, істотне місце займає темперамент.

 Темперамент — властивість особистості, в якій виявляються динамічні показники її психіки (сила, врівноваженість, рухливість)

Наукове вчення про темпераменти було створено І.П.Павловим як частина його навчання про вищу нервову діяльність. “Темперамент є сама загальна характеристика кожної окремої людини, сама основна

 

 

характеристика його нервової системи, а ця остання надає той або іншій відбиток на всю діяльність кожного індивідуума”.

Сила нервових процесів визначається здатністю нервової системи витримувати найбільші навантаження (вплив подразників) без збитку для нервової діяльності, а врівноваженість нервових процесів означає відповідність стану збудження стану гальмування. Перевага одного з цих процесів над іншим говорить про неврівноваженість вищої нервовий діяльності людини.

Рис.1 Класифікація темпераментів

Особливості нервових процесів

Вид темпераменту

сила врівноваженість рухливість
сильні неврівноважені Рухливі холерик
сильні врівноважені Рухливі   сангвінік
сильні врівноважені Інертні флегматик
слабкі неврівноважені рухливі або інертні меланхолік

Характер – це психічна властивість особистості, яка визначає лінію поведінки людини по відношенню до оточуючих, до діяльності, до себе.

Не можна говорити про фатальну зумовленість характеру. Людина, яка пізнала закони зовнішнього світу і власної особистості, може змінювати обставини життя і свою власну поведінку, здатна подолати негативні впливи середовища.

Всі основні якості характеру знаходяться у складному, іноді суперечливому співвідношенні. Так, можливо спостерігати однобічність й вузькість характеру, які сполучаються з великою силою, або повноту характеру без чіткого визначення основного інтересу до життя. В останньому випадку різнобічність поєднується з поверховістю і розкиданістю.

Характер людини обумовлюється його суспільним буттям, тобто тими соціальними умовами, у яких вона живе і діє. Тому, будь-який характер можна сформувати або розвити шляхом організації відповідних умов життя і діяльності за допомогою різних форм соціального впливу на особистість. Однак, формування характеру – процес складний, трудомісткий, тривалий. Початок цього процесу в зміні відношення людини до навколишнього світу, у власному світогляді. Але, іноді під впливом несприятливих обставин (дурний вплив, ненормальні умови домашнього виховання, помилки і промахи, що допускаються у вихованні) формуються зразки аморальної поведінки.

Високі досягнення здатної людини є результатом відповідності комплексу його нервово-психічних властивостей вимогам діяльності. Всяка діяльність складна і багатогранна. Вона висуває різні вимоги до психічних і фізичних сил людини. Якщо система властивостей особистості відповідає цим вимогам, то людина здатна успішно здійснювати діяльність, а якщо не відповідає, то у людини виявляється нездатність до даного виду діяльності. Ось чому здібність не можна звести до одної будь-якої властивості (почуття пропорції, музичний слух тощо). Вона завжди є синтезом певних якостей особистості. 

Таким чином,здібності визначають якість засвоєння знань і виконання людиною певної діяльності.Виявляються здібності у швидкості, глибині й сталості оволодіння способами і прийомами діяльності.

Здібності є сплавом природного і набутого. Природні засади здібностей (народжені) перероблюються і розвиваються в умовах виховання і в процесі праці. В процесі діяльності формуються і нові властивості, необхідні для успішної діяльності.

Кожна здібність має свою структуру, яка розрізняє опорні і ведучі властивості.

До опорних властивостей відносяться: висока природна чутливість аналізаторів людини (зорові, слухові, смакові і т.п.), які розвиваються в процесі діяльності, а також сенсомоторні якості і пам’ять.

До ведучих властивостей відносяться властивості творчої уяви. Завдяки їй уловлюється істотне і характерне, відбувається узагальнення і типізація.

Існують наступні різновиди здібностей: природні, загальні, спеціальні,  теоретичні, практичні, навчальні, творчі, спортивні та ін. Розвиток здібностей особистості іде одночасно з вихованням його як особистості, тобто, насамперед, з формуванням його потреб, мотивів і характеру.

Для розвитку здібностей, необхідно пам’ятати про наступні основні умови:

Перша умова – процес навчання повинен носити творчий характер. Першочергове значення має пошук та розв’язання проблемних питань, творчих праць, складних завдань, які спочатку можуть вирішуватись за допомогою викладача, досвідченої людини, а потім все більше і більше самостійно. Так поступово навчання збуджує активність думки молодої людини, розвиває їх допитливість і творчу уяву, формує позитивне відношення до навчання, оволодіння знаннями.

 

 

Друга умова – поєднання навчання з практикою. Тільки при цій умові створюються універсальні зв’язки та “вмілість”, яка забезпечує успішне рішення теоретичних і практичних завдань.

Третя умова– розвивати самостійність, працьовитість і організованість, без чого неможлива повна реалізація власних потенційних сил і здібностей і максимальний їх розвиток в діяльності.

Здібності можуть розвиватися нерівномірно. Нерідко тимчасовий застій у розвитку розуміється як досягнення “межі” або як нездатність. Але достатньо з’ясувати причини застою (втома, відсутність умов для освіти і удосконалення необхідних властивостей особистості, втрата інтересу або його переключення, труднощі, що виникають внаслідок прогалин у знаннях тощо) і усунути гальма у розвитку, як здібності підвищуються на більш високий рівень розвитку.

ІV. Хід роботи


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 444; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!