Тема 8. Фінансова діагностика в системі контролінгу. Зміст, цілі і завдання експертної діагностики фінансово — господарського стану підприємства



Зміст, цілі і завдання експертної діагностики фінансово — господарського стану підприємства. Джерела інформації для експертної діагностики фінансово-господарського стану підприємства. Методи стратегічної діагностики і їх характеристика. Методи діагностики ефективності стратегій підприємства. Методи діагностики стратегічної позиції підприємства. Методи оперативної діагностики. Аналіз фінансового стану. Оцінка стану динаміки економічного потенціалу підприємства. Аналіз фінансової стійкості підприємства. Аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості. Оцінка кредито- і платоспроможності. Аналіз оборотності засобів.

Тема 9. Контролінг витрат

Сутність контролінгу витрат та його роль у прийнятті фінансових рішень. Управлінський облік та контролінг витрат. Класифікація витрат та системи калькуляції. Вибір бази розподілу витрат. Система директ-костинг в управлінні витратами. Простий і багатоступінчастий директ-костинг. Метод АВС. CVP-аналіз: аналіз «витрати – обсяг реалізації – прибуток». Аналіз чутливості та операційний важіль.Розрахунок життєвого циклу продукту як інструмент стратегічного управління витратами. Управління витратами на основі розрахунку їх цільових значень (таргет-костинг).

Тема 10. Внутрішній фінансовий контроль на підприємстві

Сутність та принципи організації внутрішнього фінансового контролю на підприємстві. Суб’єкти та об’єкти контролю. Напрями реалізації внутрішнього контролю. Етапи побудови внутрішнього фінансового контролю. Побудова системи моніторингу контрольованих фінансових показників. Форма стандартного контрольного звіту (рапорту) виконавця.

Особливості здійснення державного внутрішнього фінансового контролю.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО САМОСТІЙНОГО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 

 

Тема 1. Основи фінансового контролінгу

1. Поняття, предмет, об’єкт фінансового контролінгу.

2. Розмежування понять контроль і контролінг.

3. Мета, завдання, призначення і функції фінансового контролінгу.

4. Види фінансового контролінгу.

5. Методи фінансового контролінгу: загальнонаукові, загальноекономічні, специфічні.

6. Елементи забезпечення фінансового контролінгу.

7. Сучасні концепції контролінгу.

 

Основні терміни і поняття:контролінг, контроль, стратегічний контролінг, оперативний контролінг, методи контролінгу, реінжиніринг, АВМ-аналіз, СVР-аналіз, метод EVA, стратегічні карти, концепції контролінгу.

Поняття, предмет, об’єкт фінансового контролінгу

 

Для забезпечення повноцінного функціонування підприємства в сучасних ринкових умовах необхідним є впровадження такої системи прийняття управлінських рішень, як контролінг. Очевидно, що без фінансового контролінгу налагодити чітку систему передачі фінансової інформації, виявити відхи­лення фактичних показників від запланованих та прийняти швидкі управлінських рішення просто не можливо.

На під­ставі фінансових критеріїв успішності, фінансовий контролінг забезпечує підприємство інструментами, за допомогою яких вдосконалюють облікову політику та забезпечують процес швидкого прийняття управлінських рішень.

Контролінг визначають як технологію управління різними сферами фінансово-господарської діяльності підпри­ємства, що включає в себе певні цілі, показники діяльності і визначення планових значень останніх, регулярний контроль, аналіз і визначення причин появи відхилень фактичних зна­чень від планових, прийняття управлінських рішень для мінімізації таких відхилень.

Оскільки є розбіжності в інтерпретації поняття "контро­лінг" як серед українських дослідників, так і серед науковців "німецької" та "американської" шкіл, доцільним буде розгля­нути різні підходи щодо поняття контролінгу та виділити один, який максимально відображатиме сутність всієї підсис­теми прийняття управлінських рішень на підприємстві (табл. 1.1).

 Таблиця 1.1

Інтерпретація поняття контролінгу двома наукови­ми школами

Школа Основні представники Інтерпретація поняття контролінгу
    «Американ­ська» (систе­ма інформу­вання)   А. Аткінсон Інтегральна система інформації щодо організації та використання ресурсів, моніторингу і вимірювання їх доско­налості та введення заходів для по­кращення діяльності так, щоб повер­нути активи в русло їх оптимального застосування
  Д. Хан Автоматизована система управління менеджментом

Продовження табл. 1.1

«Німецька» (інтеграція всіх видів діяльності)

Д. Шопнер Зорієнтовані на майбутнє бачення і поведінка контролерів та менеджерів, які виконують подвійні функції: пла­нування та консультування, конт­роль та аналіз, інформування та зві­тування, управління та обміркову­вання дій
Е. Майєр, Р. Манн Спеціально сконструйована система на основі інтеграції методів плану­вання, обліку, аналізу, нормування, контролю та управління, яка забезпе­чує отримання інформації про діяль­ність підприємства
X. Вольмут Ланка оптимального сполучення стратегічного й оперативного плану­вання, а також конкретизація цих напрямків стосовно центрів відпові­дальності, сфер продажів (клієнтів), груп товарів
В. Беренс Приготування, обробка та аналіз да­них для прийняття рішень

 

Підсумовуючи наведені американськими науковцями ін­терпретації поняття контролінгу, можна зробити висновок, що у цій школі під контролінгом розуміють інтегровану під­систему менеджменту організації та використання ресурсів, яка базується на методах планування, обліку, аналізу та управління.

У трактуванні "німецької" школи, навпаки, контролінг — це орієнтоване на майбутнє економічне вчення, що поєднує в собі стратегічне та оперативне планування стосовно центрів відповідальності, аналізує дані та вносить пропозиції щодо управління компанією. У німецькій інтерпретації контролінг також стосується інформації, наданої різними підрозділами: відділом маркетингу, фінансового та стратегічного менедж­менту, бухгалтерії тощо. Тобто таке трактування є точнішим та ширшим.

Вітчизняні науковці також займаються дослідженням сутності поняття «контролінг». Зокрема, О.О. Терещенко дає наступне визначення поняття «фінансовий контролінг» - це функціональна система планування, контролю, аналізу відхилень, координації, внутрішнього консалтингу та загального інформаційного забезпечення керівництва підприємством.

Отже,  контролінг є не лише комп­лексним аналізом господарської діяльності підприємства та методикою узгодження комунікації між підрозділами підпри­ємства, але й системою, яка займається передбаченням май­бутнього, спираючись на поточний аналіз фінансових даних, аналіз ситуації на ринку та підготовку відповідної конкурент­ної позиції суб'єкта господарювання.

Фінансовий контролінг допо­магає визначити фінансовий стан підприємства, нові напрям­ки його розвитку та рівень пристосування до ринкових умов. Необхідність проведення фінансового контролінгу на підпри­ємстві полягає у потребі постійного моніторингу максимізації результатів господарської діяльності і порівнянні їх з планом; в оцінці платоспроможності; спостереженні за ліквідністю; в збільшенні вартості підприємства та забезпеченні довгостро­кового розвитку останнього.

Предметом фінансового контролін­гу є усі мікроекономічні процеси підприємства, які прямо чи опосередковано впливають на фі­нансові ресурси, а також набір координуючих завдань, які пов'язані з внесками та платежами, наприклад, фінансові витрати бюджету.

До окремих об'єктів фінансового контролінгу відносять: фактори виробництва, фінансові процеси, по­казники ефективності їх виконання та організації, а також по­казники фінансового стану підприємства.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 740; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!