Тема 2. Організація фінансового контролінгу на підприємстві



Місце контролінгу в системі управління підприємством. Варіанти організації служби контролінгу. Необхідність застосування контролінгу у діяльності вітчизняних підприємств та передумови його запровадження Мета створення відділу фінансового контролінгу. Історія впровадження відділу контролінгу та посади контролера.Структура, завдання та функції відділу фінансового контролінгу. Положення про відділ контролінгу на підприємстві. Завдання та функції фінансового контролера (працівника відділу контролінгу). Посадова інструкція працівника відділу контролінгу.

 

Тема 3. Бюджетування як інструмент оперативного фінансового контролінгу

Сутність бюджетування. Загальна схема та етапи бюджетування. Функції, принципи та завдання бюджетування.  Система бюджетів на підприємстві. Способи бюджетування. Нуль-базис бюджетування. Традиційне бюджетування. Аналіз виконання бюджету. Бюджетний контроль та аналіз відхилень. Бюджетування як інструмент випереджаючого контролю. Планування прибутків і збитків. Планування ліквідності. Прогноз руху грошових коштів (Cash-flow). Планування показників балансу.

 

Тема 4. Внутрішнє (трансфертне) ціноутворення

Сутність та цілі трансфертного ціноутворення. Фактори, що впливають на систему трансфертного ціноутворення. Принципи встановлення внутрішньо-господарських цін. Загальні та специфічні принципи. Функції трансфертних цін. Центри відповідальності. Типи центрів відповідальності. Центр доходів. Центр витрат. Центр прибутку. Центр інвестицій. Методичні підходи до розроблення та використання внутрішніх цін: трансфертне ціноутворення на базі ринкових цін, на базі витрат, на договірній базі. Конфлікт інтересів під час трансфертного ціноутворення.

 

Тема 5. Оцінка ефективності діяльності та системи мотивації

Зіставлення запланованих показників з фактичними. Вплив результатів діяльності на рентабельність і платоспроможність. Визначення ціни пропозиції і нижніх границь цін. Аналіз відхилень, пошук їх причин. Здійснення зустрічних заходів з регулювання і нагромадження досвіду для майбутнього планування. Взаємозв’язок основної мети підприємства та мотивації персоналу. Завдання менеджменту на підприємстві щодо мотивації. Інструменти управління (фактори мотивації і стимулювання). Система матеріального стимулювання як інтегральна частина фінансового контролінгу. Моральне мотивування. Принципи системи стимулювання. Причини невиконання бюджетів.

Тема 6. Система вартісно-орієнтованого управління підприємством

Концепція вартісно-орієнтованого менеджменту. Система факторів (драйверів) створення вартості підприємства. Визначення важелів вартості бізнесу. Класифікація вартісних показників. Вартісно-орієнтовані концепції контролінгу: концепція Раппапорта; концепція Коупленда/ Коллера/ Мурина; концепція Стерна-Стюарта; концепція Левиса. Принципи забезпечення зростання вартості підприємства А.Раппапорта. Оцінка вартості підприємства. Дохідний підхід: пряма, непряма капіталізація доходу, дисконтування економічної доданої вартості. Майновий (витратний) підхід: метод прямого відтворення, метод заміщення. Ринковий (порівняльний) підхід в оцінці вартості підприємства: зіставлення мультиплікаторів і порівняння продажів. Дью діліженс як інструмент зменшення інформаційних ризиків.

 

Тема 7. Стратегічний фінансовий контролінг та система збалансованих показників

Сутність і складові стратегічного фінансового контролінгу. Завдання стратегічного фінансового контролінгу. Класифікація фінансово-економічних цілей підприємства. Система стратегічного планування.  Інструменти стратегічного контролінгу: аналіз сильних і слабких сторін, побудова стратегічного балансу, портфельний аналіз, організаційний аналіз, функціонально-вартісний аналіз, модель життєвого циклу, система раннього попередження та реагування, дискримінантний аналіз, аналіз shareholder-value, Balanced-Scorecard, бенчмаркінг та ряд інших. Система збалансованих показників. Стратегічні карти. Історія BSC. Сфери оперування системи збалансованих показників. Побудова BSC. SWOT-аналіз BSC. Альтернативні системи до системи збалансованих показників. BEM, Tableau De Bord та піраміда результативності.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 651; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!