Загальносуднові господарчі приміщенняШкіперську комору розміщують окремо в носовій частині судна. Вхід в шкіперську може виконуватися або через двері в перебірці, які відкриваються назовні, або через люк, встановлений на палубі. Трап повинен бути нахиленим.

Ліхтарна та малярна розташовується на верхній палубі окремо від житлових та громадських приміщень і мають виходи на відкриту палубу.

Основний комплекс майстерень розташовують в межах МВ під верхньою палубою. Тільки теслярна майстерня влаштовується на верхній палубі, серед приміщень бака. Мінімальні площі різноманітних комор наведено в табл.10.2.

Розміри тунелю гребного вала повинні бути достатніми для проходу, огляду та ремонту підшипників, а також монтажних робіт при заміні окремих секцій валопроводу. Ширина тунелю 1,5-1,8 м, висота приблизно 2 м. На великих суднах висота тунелю може бути більшою.

Для зручності робіт при розбиранні валопроводу кормову частину тунелю розширюють, доводячи її до бортів. Довжина рецеса залежить від розмірів гребного вала і дорівнює 3…8 м. Висота рецесу дорівнює висоті тунелю, але при низькому тунелі може підніматися над його склепінням на 0,3-0,6 м. Довжина носового рецесу 2-3 м, ширина дорівнює подвоєній ширині тунелю.

Виходи з тунелів, призначених для валопроводів та трубопроводів, повинні бути в водонепроникних шахтах, виведені вище граничної лінії занурення. Один з виходів може вести в машинне відділення. Аварійний вихід із тунелю гребного вала влаштовують в районі кормового рецесу, по перебірці ахтерпіка. На великих сучасних суднах, при значній кількості палуб, в МВ передбачають ліфт, який забезпечує можливість підйому до верхнього ярусу надбудови. Ліфт не повинен розглядатися як вихідний шлях.

Приміщення для екіпажу

Житлові приміщення.

Для розміщення екіпажу та пасажирів можна використовувати будь-які приміщення на судні, за виключенням:

- приміщень без природного освітлення та вентиляції;

- приміщень за перебірками форпіка до носа та ахтерпіка до корми над або під верхньою палубою;

- приміщень, розташованих безпосередньо над цистернами з паливом та котельними приміщеннями або сумісно з ними;

- приміщень, які мають безпосередній вихід в інші приміщення, де розташовані котли, механізми, запаси палива, а також малярну та ліхтарну.

Приміщення командного складу розташовують на верхніх ярусах надбудови (блок-каюта капітана по правому борту на ярус нижче рульової рубки), а суднової команди – ближче до верхньої палуби та МВ. Житлові приміщення екіпажу поділяються на каюти, які складаються з одного приміщення з умивальником або санітарною кабіною, та блок-каюти з двох та більше приміщень. Мінімально допустима площа житлових приміщень команди на всіх (крім риболовецьких) суднах валовою місткістю від 1000 до 10000 складає 3,72 м2 на одну особу. На суднах місткістю більше 10000 площа житлових приміщень команди повинна бути не менше 4,65 м2 на одну особу, а площа кают командного складу – не менше 7,43 м2.

На суднах валовою місткістю більше 3000 рекомендується влаштування блок-каюти капітана, яка складається з кабінету, спальні та санвузла, теж саме відноситься до старшого командного складу суден з валовою місткістю більше 8000, на яких до блок-каюти капітана бажано включити ще й салон.

Команда на суднах розміщується в одномісних або двомісних каютах. Практично на більшості морських вантажних суден дедвейтом від 2000 до 10000 використовуються такі норми площ в житлових приміщеннях (табл.10.3).

Громадські приміщення

До громадських приміщень відносяться: їдальня та салон команди, кают-компанія та салон командного складу, курильна, бібліотека та приміщення для занять, спорткаюта та спортплощадка на відкритій палубі, закритий та відкритий плавбасейн, бар, кафетерій. На суднах з багаточисельним екіпажем (промислові бази) влаштовується кінозал.

Більшість громадських приміщень потребує значних площ та хорошого природного освітлення, тому вони розташовуються на верхніх ярусах надбудови, де можна використовувати значні за розмірами ілюмінатори. Деякі громадські приміщення – споркаюти, закриті басейни, кінозали, ресторани, бари можна розташовувати в приміщеннях без денного світла.

Громадські приміщення не повинні розташовуватися поряд з санітарно-гігієнічними, і в будь якому випадку відокремлюються від них коридорами або тамбурами.

Номенклатура громадських приміщень залежить від величини судна та чисельності екіпажу. Наприклад, на малих суднах допускається влаштування сумісної їдальні для команди та командного складу, яка може навіть виконувати і функції салону відпочинку. Спортзал, закритий басейн, бар тощо можна влаштовувати лише на великих суднах з порівняно невеликою командою.

На всіх середньо– та великотоннажних суднах обладнуються їдальні для команди та кают-компанія для командного складу, які необхідно розташовувати суміжно з камбузом або на одній палубі, або на різних, і тоді їжа з розташованого нижче камбуза подається в буфетну їдальні або кают-компанії спеціальним ліфтом. Буфетна, в будь-якому випадку необхідна, і служить проміжним ланцюгом між камбузом та приміщенням для прийняття їжі.

Площі їдальні та кают-компанії визначаються виходячи з кількості посадочних місць та норм площі на одне посадочне місце. У їдальні передбачається 70 % місць від кількості членів команди, які користуються цими приміщеннями. У кают-компанії необхідно обладнувати місця для всіх членів командного складу, які користуються нею. Рекомендовані площі приміщень для прийняття їжі наведено в табл.10.4.

Салон команди розташовується суміжно з їдальнею. Між ними вста­новлюється легка розсувна напівперебірка, прибравши яку, можна об'єднати приміщення для проведення лекцій, співбесід або перегляду кінофільму.

Салон командного складу розташовується аналогічним чином поряд з кают-компанією. Кількість місць у салонах відпочинку повинна бути не менше 1/3 від кількості членів екіпажу. Площа на одне місце в салонах може бути прийнята 1,8-2,5 м2 у відповідності з величиною судна.

Кімната для паління для команди та салон для паління командного складу обов'язково влаштовується на нафтоналивних суднах. На невеликих суднах допускається сумісна кімната для паління. Ця кімната обладнується меблями для сидіння, урнами та попільничками.

Бібліотека на судні займає площу від 6 до 12 м2, а читальний зал або каюта для занять 8-22 м2 в залежності від величини судна.

Каюта для індивідуальної творчості може мати площу 6-16 м2. Кафетерій або бар – 10-22 м2.

Спорткаюта (спортплощадка) та басейни бувають різних типів, застосування яких обумовлено як величиною судна, так і районом плавання. На сучасних великотоннажних суднах площа спорткают досягає 50 м2 та займає два яруси надбудови.

Для покращення умов життєпридатності рекомендується:

– збільшення площі кают команди до 14…18 м2;

– стабілізацію площі кают командного складу в межах 18…20 м2;

– забезпечення всіх членів команди одномісними каютами;

– обладнання кают індивідуальними санвузлами;

– вирівнювання стандарту кают команди та командного складу;

– виділення окремої зони громадських приміщень;

– розширення номенклатури громадських приміщень, в яку бажано ввести: бібліотеку, приміщення для занять, майстерню, спорткаюту, критий басейн, каюту для ігор (теніс, морський більярд), спортплощадку на відкритій палубі, фотокаюту, кафетерій або бар;

– обов'язковий розподіл функцій приміщень для прийняття їжі та приміщень для відпочинку.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 891; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:


Мы поможем в написании ваших работ!