Основні положення розташування приміщень на судніСлужбові приміщення

Приміщення суднової енергетичної установки

Суднова енергетична установка розташовується в МВ, яке може бути в середній частині судна, кормі або може займати проміжне положення.

У відповідності з вимогами Регістру [32] кожне МВ повинно мати не менше двох виходів до рятувальних шлюпок та плотів. Кожний з двох виходів повинен находитися якомога далі один від одного та складатися зі стальних трапів, які ведуть до дверей виходу з цих приміщень. Один з виходів може проходити через стальні двері, що керуються з двох сторін, в приміщення, яке має самостійний вихід. Крім вищеназваних виходів, кожне МВ повинно мати аварійний вихід. Його можна не робити, якщо з МВ є вихід у тунель гребного вала, який в свою чергу має аварійний вихід на відкриту палубу.

Приміщення допоміжних механізмів

Суднову електростанцію розташовують, як правило, в межах МВ – по бортам від головного двигуна, або ярусом вище, на платформі. Осі генераторів потрібно розташовувати вздовж судна, а головний розподільний щит – упоперек.

Утилізаційні котли знаходяться або в шахті МВ, або в кожусі димової труби, допоміжні котли – на платформі МВ, іноді в окремому відсіку.

Шахти котельного та машинного відділень часто об'єднують в одну. Розміри шахт повинні бути достатніми для того, щоб можна було вивантажити (завантажити) дизель-генератори та котли, частини головного двигуна.

Розміри та конструкція кожуха димової труби повинні бути такими, щоб не задимлювалось судно.

Запасний пост керування судном призначається для аварійних ситуацій. Часто він розташовується в румпельному відділенні над ахтерпіком і має штурвал та магнітний компас.

Цистерни навігаційних запасів

Розташування цистерн навігаційних запасів палива та мастила, поживної води для котлів виконується у відповідності з попередньою схемою повздовжнього розрізу та епюрою ємності. Найчастіше вони розміщуються в МВ.

Форпік та ахтерпік, як правило, використовуються для розташування водяного баласту.

Приміщення суднових запасів та спорядження розташовують в районі житлових та громадських приміщень (комори інвентарю для прибирання, килимів, килимків, чохлів, культінвентарю та спортінвентарю), та в районі відкритих палуб (комори аварійно-рятувального, водолазного, зварювального майна).

Навігаційні приміщення

Навігаційні приміщення складаються з рульової рубки, штурманської рубки, радіорубки, крил ходового містка та запасного поста керування. Ходовим містком називають всю палубу на рівні рульової рубки. Внутрішнім трапом ходовий місток повинен з'єднуватися як з нижче розташованою палубою, так і з навігаційним містком.

Головний пост керування судна у відповідності з [32] повинен розташовуватися на ходовому містку в закритому приміщенні в рульовій рубці. В ньому зосереджуються усі засоби керування судном, прилади спостереження, засоби зв'язку та сигналізації.

Розташування ходового містка повинно забезпечувати:

– можливість постійного нагляду за рухом судна;

– хорошу видимість з максимальним оглядом поверхні води;

– хорошу чутність звукових сигналів зустрічних суден;

Пост керування судном рекомендується влаштовувати в діаметральній площині. Огляд поверхні води з поста керування судном не повинен бути затінений на відстані більше ніж дві довжини судна, або 500 м, в залежності від того, що менше (при кормовому розташуванні надбудови), а також, у напрямку до носа судна на 10° кожного борту незалежно від палубного вантажу, який перевозиться, осадки судна та диференту.

Розміри рульових рубок (ширина та довжина вздовж судна) змінюються від 3,0х2,5 до 14х4 м; на більшості середньотоннажних суден – приблизно 8х3 м. У кормовій перебірці роблять один або два виходи – в штурманську рубку та інші суднові приміщення. У бокових перебірках влаштовують двері для виходу на крила ходового містка, які знаходяться по бортах рульової рубки.

Конструкція та розташування вікон у рульовій рубці повинні відповідати таким вимогам:

– простір між вікнами повинен бути мінімальним та не розміщуватися безпосередньо перед робочим місцем вахтового;

– для попередження відбиття передні вікна рубки повинні мати нахил від вертикалі, виступаючи в своїй верхній частині назовні на кут не менше 10° та не більше 25°;

– поляризоване та тоноване скло не повинно встановлюватися;

– ясний огляд, у крайньому випадку, через два передніх вікна рубки і, в залежності від її конструкції, через додаткову кількість вікон повинен забезпечуватися завжди, незалежно від умов погоди.

Штурманська рубка повинна бути розміщена в приміщенні, суміжному з рульовою рубкою до корми від неї. Допускається влаштовувати рульову і штурманську рубку в одному приміщенні. Штурманська рубка, як правило, має двоє дверей – у рульову рубку та в коридор. Найбільш характерними є штурманські рубки площею біля 20 м2. Широке застосування знаходять об'єднані рульові та штурманські рубки, розділені тільки невисокою напівперегородкою.

Радіорубка повинна знаходитися на палубі ходового містка або вище, поблизу від місця, з якого здійснюється керування судном, переважно з лівого борту. В окремих випадках, коли розміри ходового містка дозволяють розмістити на ньому тільки штурманську та рульову рубки, допускається розміщення радіорубки на одну палубу нижче від ходового містка. Радіорубка не повинна використовуватися для проходу в приміщення, які не мають відношення до радіоустаткування, а також як каюта для постійного проживання. Каюта начальника радіостанції повинна розташовуватися суміжно з радіорубкою, а якщо це неможливо, то на відстані не більше ніж 20 м (довжина шляху) від радіорубки і не нижче ніж на одну палубу. Каюти радіооператорів також повинні розташовуватися поблизу радіорубки. Площа радіорубки повинна бути не менше ніж у два рази більше площі, яка займається радіоустаткуванням і меблями у плані (в курсовому та дипломному проектуванні площу радіорубки приймати 12-16 м2). Поблизу радіорубки розміщують її підсобні приміщення – акумуляторну та агрегатну. Площа акумуляторної складає 3-4 м2, агрегатної – 4-5 м2. Вихід з акумуляторної влаштовують безпосередньо на відкриту палубу, а з агрегатної – на палубу, або в коридор.

Лоцманська каюта влаштовується на ходовому містку із забезпеченням безперешкодного проходу на навігаційний місток. Площа її дорівнює приблизно 6 м2.

Приміщення лага та ехолота розміщують на подвійному дні.

Гірокомпасні на вітчизняних суднах розташовують на палубі, поблизу вантажної ватерлінії в діаметральній площині, на відміну від іноземних, на яких гірокомпасні розташовують на ходовому містку всередині блока інших приміщень. Гірокомпасна займає площу 6-8 м2.

Радіолокаторна установка розташовується в окремому приміщенні на ходовому містку площею 4-7 м2.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1192; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:


Мы поможем в написании ваших работ!