Особливості відбування покарання засудженими в установах різних рівнів безпеки



 Однією з основних вимог режиму позбавлення волі, як уже зазначалось, є створення різних умов відбування покарання для різних категорій засуджених. Конкретні особливості процесу відбування покарання в установах різних видів регламентовано главою 20 КВК України (ст. 138-140), а проявляються вони у порівняно більших чи менших правообмеженнях, які застосо­вуються до засуджених. Так, засуджені в установах мінімального рівня безпеки мають право:

- витрачати на місяць для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби гроші, зароблені у виправній колонії, в сумі до ста відсотків мінімального розміру заробітної плати;

- одержувати щомісяця короткострокове і один раз на три місяці тривале побачення;

- одержувати протягом року сім посилок (передач) і чотири бандеролі.

При сумлінній поведінці і ставленні до праці після відбуття не менше однієї третини строку покарання засуджені, які тримаються в дільниці ресоціалізації виправної колонії, мають право на поліпшення умов тримання і їм може бути дозволено додатково витрачати на місяць гроші в сумі п'ятдесяти відсотків мінімаль­ного розміру заробітної плати [36, с.14].

Установи мінімального рівня безпеки поділяються на два види: виправні колонії мінімального рівня безпеки з загальними умовами тримання та виправні колонії мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання.

За ст. 138 КВК України в колоніях мінімального рівня безпеки із полегшеними умовами тримання створюються найсприятливіші умови відбування покарання, аналогічні тим, що передбачені ч. 1 ст. 99 КВК України для засуджених, які відбувають покарання в дільницях соціальної реабілітації.

У цих установах засуджені:

- тримаються під наглядом, а на території житлової зони - під охороною;

- у вільний від роботи час від підйому до відбою користуються правом вільного пересування в межах території колонії;

- з дозволу адміністрації колонії можуть пересуватися без нагляду поза територією колонії, але в межах населеного пункту, якщо це необхідно за характером виконуваної ними роботи або у зв'язку з навчанням;

- можуть носити цивільний одяг, мати при собі гроші та цінні речі, користуватися грішми без обмеження;

- мають право відправляти листи, отримувати бандеролі, посилки, передачі, одержувати короткострокові побачення без обмеження, а тривалі побачення - до трьох діб один раз на місяць;

після відбуття шести місяців покарання в разі відсутності порушень режиму відбування покарання, наявності житлових умов з дозволу адміністрації колонії можуть проживати в межах населеного пункту, де розташована колонія, із своїми сім'ями, придбавати відповідно до чинного законодавства жилий будинок і заводити особисте господарство [46, с.18].

Засуджені у виправних колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання мають право:

- витрачати на місяць для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби гроші, зароблені у виправній колонії, в сумі до ста відсотків мінімального розміру заробітної плати;

- одержувати щомісяця короткострокове і один раз на три місяці тривале побачення;

- одержувати протягом року сім посилок (передач) і чотири бандеролі.

При сумлінній поведінці і ставленні до праці після відбуття не менше однієї третини строку покарання засуджені, які тримаються в дільниці ресоціалізації виправної колонії, мають право на поліпшення умов тримання і їм може бути дозволено додатково витрачати на місяць гроші в сумі п'ятдесяти відсотків мінімаль­ного розміру заробітної плати [42, с.90].

У виправних колоніях максимального рівня безпеки де створено умови суворої ізоляції, засуджені можуть триматися як у звичайних жилих приміщеннях, так і у приміщеннях камерного типу. У таких виправних колоніях засуджені мають право:

- витрачати на місяць для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби гроші, зароблені у виправній колонії, в сумі до сімдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати;

- одержувати щомісяця короткострокове і один раз на три місяці тривале побачення;

- одержувати протягом року п'ять посилок (передач) і дві бандеролі. Засудженим, які тримаються в приміщеннях камерного типу, надається щоденна прогулянка тривалістю одна година.

При сумлінній поведінці і ставленні до праці після відбуття не менше половини строку покарання засуджені, які тримаються в дільниці ресоціалізації виправної колонії, мають право на поліпшення умов тримання і їм може бути дозволено додатково витрачати на місяць гроші в сумі тридцяти відсотків мінімального розміру заробітної плати [27, с.190].

Ці категорії засуджених можуть бути переведені з приміщень камерного типу у звичайні житлові приміщення після фактичного відбуття не менше однієї четвертої призначеного судом строку покарання за умови, що вони стали на шлях виправлення і ресоціалізації.

У виправних кодоніях середнього рівня безпеки засуджені мають право:

- витрачати на місяць для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби гроші, зароблені у виправній колонії, в сумі до вісімдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати;

- одержувати щомісяця короткострокове і один раз на три місяці тривале побачення;

- одержувати протягом року шість посилок (передач) і чотири бандеролі.

При сумлінній поведінці і ставленні до праці після відбуття не менше половини строку покарання засуджені, які тримаються в дільниці ресоціалізації виправної колонії, мають право на поліпшення умов тримання і їм може бути дозволено додатково витрачати на місяць гроші в сумі сорока відсотків мінімального розміру заробітної плати [35, с.81].

Житлові умови та правила розміщення засуджених в колоніях мінімального та середнього рівнів безпеки, а також звичайних жилих приміщеннях колоній максимального рівня безпеки е однаковими. Засуджені розміщуються в гуртожитках і забезпе­чуються жилою площею за нормами, встановленими КВК України. Кожному засудженому надається індивідуальне спальне місце, яке визначає начальник відділення і на якому прикріплюється табличка із зазначенням прізвища та ініціалів засудженого.

Гуртожитки в установах виконання покарань забезпечуються інвентарем та іншими предметами за нормами, установленими переліком, що визначений у додатку № 4 до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань. У них встановлюються:

- ліжка металеві одноярусні або двоярусні з жорсткою сіткою за чисельністю засуджених;

- при ліжкові тумбочки (одна на двох засуджених);

- стіл на 10-12 посадочних місць;

- табурети на кожного засудженого;

- гучномовець та бак для питної води з кухлем і тазом;

- годинник настінний на кожну житлову секцію;

- фіранки на вікна;

- телевізор чорно-білого або кольорового зображення на кожне відділення;

- холодильники та столові і консервні ножі (два на житлову секцію), ножиці (одні на 50 засуджених);

- вішалка для верхнього одягу.

У приміщеннях гуртожитків, крім спальних кімнат, з розра­хунку на кожне відділення обладнуються кабінети начальників соціальних відділень (вихователів), кімнати виховної роботи, приміщення для зберігання особистих речей засуджених, сушиль­ні для одягу та взуття, приміщення для приймання їжі та збереження продуктів харчування з холодильниками, туалетні кімнати. У виправних колоніях для тримання засуджених жіночої статі - кімнати особистої гігієни [5, с.11].

У виправних колоніях максимального рівня безпеки засуджені тримаються в умовах суворої ізоляції у звичайних жилих приміщеннях та приміщеннях камерного типу. У звичайних жилих приміщеннях тримаються:

- чоловіки, яким покарання у виді смертної кари або довічного позбавлення волі замінено позбавленням волі на певний строк у порядку помилування або амністії;

- чоловіки, засуджені за умисні особливо тяжкі злочини;

чоловіки, які раніше двічі в будь-якій послідовності були засуджені до позбавлення волі за злочини: проти основ національ­ної безпеки України; умисне вбивство; умисне тяжке тілесне ушкодження; захоплення заручників; зґвалтування; розбій, вчинений при обтяжуючих обставинах; вимагання, вчинене при обтяжуючих обставинах; виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї; створення злочинної організації; бандитизм; терористичний акт; створення непередбачених законом воєнізо­ваних або збройних формувань; викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем; незаконне заволодіння транспортним засобом при обтяжуючих обставинах; контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів; незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або аналогів; організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів; посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського форму­вання з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця; посягання на життя судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя; злісна непокора вимогам адміністрації виправної установи; втеча з місця позбавлення волі або з-під варти; посягання на життя представника іноземної держави,і які знову вчинили будь-який з перелічених злочинів, за котрий вони засуджені до покарання у виді позбавлення волі [2, с.65].

У приміщеннях камерного типу тримаються:

- чоловіки, засуджені до покарання у виді довічного позбав­лення волі;

- чоловіки, яким покарання у виді смертної кари замінено довічним позбавленням волі;

-    чоловіки, засуджені за умисні особливо тяжкі злочини;

-   чоловіки, засуджені за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період відбування покарання у виді позбавлення волі;

- чоловіки, які раніше були засуджені до позбавлення волі за будь-який з таких злочинів: проти основ національної безпеки України; умисне вбивство при обтяжуючих обставинах; захоп­лення заручників; зґвалтування, що спричинило особливо тяжкі наслідки, а також зґвалтування неповнолітньої чи неповно­літнього, малолітньої чи малолітнього; розбій, вчинений організо­ваною групою або поєднаний із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень; вимагання, вчинене організованою групою або поєднане із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження; створен­ня злочинної організації; бандитизм; терористичний акт; посяган­ня на життя працівника правоохоронного органу, члена громадсь­кого формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця; посягання на життя судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя; злісна непокора вимогам адміністрації виправної установи; втеча з місця позбавлення волі або з-під варти, і які знову вчинили будь-який з перелічених злочинів, за який вони засуджені до покарання у виді позбавлення волі;

- чоловіки, переведені із колоній середнього рівня безпеки на підставах, передбачених цим Кодексом.

У виправних колоніях максимального рівня безпеки засуджені мають право:

- витрачати на місяць для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби гроші, зароблені у виправній колони, в сумі до сімдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати;

- одержувати щомісяця короткострокове і один раз на три місяці тривале побачення;

- одержувати протягом року п'ять посилок (передач) і дві бандеролі.

Засудженим, які тримаються в приміщеннях камерного типу, надається щоденна прогулянка тривалістю одна година. При сумлінній поведінці і ставленні до праці після відбуття не менше половини строку покарання засуджені, які тримаються в дільниці ресоціалізації виправної колонії, мають право на поліпшення умов тримання і їм може бути дозволено додатково витрачати на місяць гроші в сумі тридцяти відсотків мінімального розміру заробітної плати [10, с.170].

Особливості переобладнання колонії передбачені лише для установ максимального рівня безпеки, але вони стосуються тільки приміщень камерного типу ( далі ПКТ). Так, у виправних колоніях максимального рівня безпеки з триманням засуджених у ПКТ на території, де розташовані ці приміщення, розташовуються ДІЗО, ОК, камери для праці засуджених, карцер. Біля цих приміщень облаштовуються дворики для прогулянки засуджених, в яких розташовуються гімнастична перекладина та паралельні бруси. У ПКТ обладнуються спеціальні ізольовані приміщення для проведення соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими, надання їм телефонні розмови, побачення з адвокатами, іншими особами та здійснення особистого приймання засуджених.

У виправних колоніях максимального рівня безпеки з триман­ням засуджених у звичайних жилих приміщеннях гуртожитки обладнуфються так само, як і в інших установах [7, с.134].

Вищевикладене свідчить про те, що наявні нині обмеження, які випливають з установленого режиму, у колоніях того чи іншого виду відрізняються незначно. За всіма найважли­вішими показниками ці умови є за своєю суттю однаковими. Різницю можна убачити лише у кількості побачень, посилок, передач та сумі грошей, які може витрачати засуджений, а також частині строку покарання, що необхідно відбути засудженому для можливості поліпшення умов тримання.

 

3.4. Загальна характеристика виконання покарань у виді довічного

Позбавлення волі

 

Введення в Україні в 1998 р. мораторію на смертну кару та її подальше скасування цілком відповідає демократичним цін­ностям, які проголошені у Конституції України, та зобов'язанням, що були взяті нашою державою при вступі до Ради Європи.

Відразу ж після відміни смертної кари ДЦУПВПбув постав­лений перед необхідністю організації тримання нової, специфічної категорії - засуджених до довічного позбавлення волі.

Покарання у виді довічного позбавлення волі введене Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінально- процесуального та Виправно-трудового кодексів України» від 22 лютого 2000 р. остаточне нормативне закріплення цей вид покарання отримав у Кримінальному кодексі України 2001 р.

Згаданим вище Законом України передбачалося, що для засуджених до довічного позбавлення волі встановлюються умови тримання, які відповідають суворому режиму тюремного ув'язнен­ня. Чинні на той час норми Виправно-трудового кодексу України передбачали для такого режиму достатньо жорсткі обмеження, зокрема відсутність права на побачення і отримання посилок (передач), обмеження в листуванні та тривалості щоденної прогулянки на свіжому повітрі (лише ЗО хвилин) [5, с.7].

Такий режим певним чином був прийнятний як міра дисциплі­нарного впливу, що встановлюється на нетривалий час, проте подібні жорсткі обмеження не відповідали гуманному характеру рішення про відміну смертної кари.

З огляду на це ДДУПВП було ініційовано внесення до Виправно-трудового кодексу України змін, спрямованих на пом'якшення умов тримання засуджених до довічного позбавлення волі. Такі зміни були прийняті Законом України від 11 січня 2001 р. «Про внесення змін і доповнень до Виправно-трудового кодексу України».

На підставі норм цього Закону було розроблене Положення про організацію виконання покарання у вигляді довічного позбав­лення волі в установах кримінально-виконавчої системи, яким визначено основні права і обов'язки засуджених до довічного позбавлення волі з обмеженнями, передбаченими для цієї категорії засуджених. Це Положення було закріплене наказом ДДУПВП від 14 квітня 2001 р. №65.

З метою приведення умов тримання осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, у відповідність до вимог КВК України, впродовж 2001-2004 рр. введено в дію близько 1000 місць для тримання цих засуджених. У 2005 р. у секторах максимального рівня безпеки для тримання засуджених до довічного позбавлення волі додатково створено понад 200 місць.

ДДУПВП організовано переведення засуджених до довічного позбавлення волі зі слідчих ізоляторів до установ, в яких створені сектори максимального рівня безпеки для тримання вказаної категорії засуджених.

Характер і особливості виконання покарання у виді довічного позбавлення волі в Україні визначаються передбаченим законом режимом утримання і відповідним правовим статусом засудже­ного. Засуджуючи злочинця на життя в умовах ізоляції від суспільства не на один десяток років, держава повинна гаранту­вати, щоб покарання було не катуванням і засуджений не втратив людське обличчя.

Кримінально-виконавчий кодекс України передбачав порядок виконання покарання на принципах диференціації і індивідуаль­ного підходу до перевиховання засуджених. Для цього пере­будовується класифікація засуджених за ступенем безпеки за системою, прийнятою в Європі: мінімального, середнього та максимального рівня безпеки [3, с.37].

Згідно з ч. 1 ст. 150 діючого КВК України, засуджені до довічного позбавлення волі відбувають покарання у кримінально-виконав­чих колоніях максимального рівня безпеки. Термін тримання засуджених до довічного позбавлення волі у вказаних колоніях законом не обмежується. Це дозволяє дійти висновку, що єдиним місцем відбування покарання для вказаних осіб є тільки колонії максимального рівня безпеки і що чинним законодавством не передбачає можливості переведення засуджених навіть у колонії середнього рівня безпеки як заохочення з метою здійснення виховного впливу.

Необхідно погодитись з Л.О. Мостепанюк, що відбування довічного позбавлення волімає складатися з декількох стадій. Напершій стадія засуджена до довічного позбавлення волі особа направлятися до кримінально-виконавчої установи максималь­ного рівня безпеки. В установахданого типу розпочинається перший етап відбуваннядовічного позбавлення волі, який полягає в оцінці ступеня суспільноїнебезпечності засуджених, вивченні їхнього стану здоров'я освітніх та професійних потреби, трудовим навичок, здійсненні початкової оцінки особи та розробка плану відбування першої стадії довічногопозбавлення волі.

Персонал кримінально-виконавчої установи максимального рівня безпеки повинен допомагати засудженим у пристосуванні до відбування покарання на його першій стадії. Я вважаю, що ця стадія є початком складання на засудженого до довічного позбавлення волі кримінально-виконавчої характеристики.

Друга стадія наступає через рік відбування покарання у виді довічного позбавлення волі. Персонал кримінально-виконавчої установи максимального рівня безпеки повинен зробити контроль­ний зріз стосовно кожного засудженого: як він влаштувався у відділенні, які у нього є скарги, побажання, прояви інтересів, чи розуміє шкідливість вчиненого злочину та зміст довічного позбавлення волі і як ставиться до його відбування, стосунки з адміністрацією та іншими засудженими.

Подальший моніторинг поведінки засудженого до довічного позбавлення волі має відбуватися щороку, а наприкінці п'яти­річного періоду - проводитися детальне, поглиблене оцінювання ступеня небезпеки кожного засудженого, на основі чого підво­диться підсумок, в якому відзначаються прогресивні зміни у стані та поведінці особи, фактори ризику та можливі подальші перспек­тиви. Вся отримана інформація переноситься у кримінально- виконавчу характеристику [14, с.65].

Третя стадія передбачає відбуття засудженим не менше 15 років позбавлення волі в приміщеннях камерного типу. Засуджені, які виконували розроблений для них індивідуальний план відбування довічного позбавлення волі та мали позитивні перспективи, можуть бути переведені до звичайних жилих приміщень колонії максимального рівня безпеки.

Ті особи, які характеризуються негативно і продовжують становити небезпеку для суспільства, залишаються відбувати покарання у кримінально-виконавчій установі максимального рівня безпеки.

Четверта стадія визначає, що при сумлінній поведінці та ставленні до праці особи, засуджені до довічного позбавлення волі, після відбуття не менше 20 років позбавлення волі, мають право на поліпшення умов тримання і можуть бути переведені до установ середнього рівня безпеки, допоможе персоналу установи. Застосу­вати четверту стадію допоможе персоналу установи інформація з кримінально-виконавчої характеристики [3, с.176].

Засуджені, які визнані злісними порушниками встановленого порядку відбування покарання, можуть бути переведені з колони середнього рівня безпеки до колонії максимального рівня безпеки. З метою заохочення слід передбачити повторне переведення у кримінально-виконавчі установи середнього рівня безпеки.

П'ята стадія може забезпечити після відбуття 25 років позбавлення волі особі, засудженій до довічного позбавлення волі, можливість для умовно-дострокового звільнення при виконанні нею певних умов. Якщо ці умови виконані, слід призначити обмеження волі терміном від 3 до 5 років і вже після цього допустити повне звільнення. Перевагою такої пропозиції є полегшення соціальної адаптації після звільнення.

Наведена схема відбування довічного позбавлення волі дозволить засудженим завдяки своїй поведінці певним чином регулювати місця відбування покарання: Такими можуть бути як: кримінально-виконавчі установи максимального чи середнього рівня безпеки, так і дільниці соціальної адаптації.

Але норми кримінально-виконавчого права України майже не торкаються питання реалізації конституційних права і обов'язків осіб, засуджених до довічного позбавлення волі. Обсяг прав і обов'язків засуджених не може повністю збігатися з обсягом прав і обов'язків усіх громадян, оскільки засуджений відбуває примусовий захід, і тому стосовно нього права та обов'язки громадянина обмежуються.

Так, засуджені до позбавлення волі в порядку кримінального покарання обмежуютьсяв свободі користування громадянськими правами, але це не означає нерівнозначне позбавлення цих прав взагалі, адже в'язні продовжують користуватися багатьма з них, хоча і з деякими обмеженнями [35, с.91].

Таким чином, на даний момент умови та порядок відбування довічного позбавлення волі певним чином не відповідають міжнародним стандартам утримання таких засуджених. Тому при розробці законодавчих положень щодо удосконалення відбувайня довічного позбавлення волі, можливості пом'якшення умов відбування покарання, необхідно звернутися до практики пенітенціарних систем зарубіжнихкраїн.

Узагальнюючи вищевикладене, хочеться зазначити, що покарання у виді довічного позбавлення волі - це міра державного примусу, яка застосовується виключно судом і передбачає певні обмеження прав і свобод засуджених.

Порядок і умови виконання покарань у виді довічного позбавлення волі

Кримінально-виконавчим кодексом України, який набув чинності 1 січня 2004 р., визначені порядок і умови виконання покарання у виді довічного позбавлення волі.

Засуджені до довічного позбавлення волі тримаються у виправних установах максимального рівня безпеки і розміщуються в приміщеннях камерного типу, окремо від інших засуджених, як правило, по дві особи і забезпечуються житловою площею за нормами, установленими кримінально-виконавчим законо­давством України (3 кв. м на особу). В інших випадках з метою захисту засудженого від можливих посягань на нього з боку іншого засудженого чи запобігання вчинення ними нового злочину або за наявності медичного висновку за мотивованою постановою начальника установи їх можуть тримати в одиночних камерах [6, с.49].

На осіб, які відбувають довічне позбавлення волі, розповсюд­жуються права і обов'язки засуджених до позбавлення волі на певний строк. Засуджені до довічного позбавлення волі мають право:

- на щоденну прогулянку тривалістю одну годину;

- користуватися книгами, журналами та газетами з бібліотеки установи і придбаними через торговельну мережу, передплатними виданнями, а також телевізорами;

- на отримання грошових переказів без обмежень;

- на короткострокове побачення - один раз на шість місяців;

- на отримання протягом року двох посилок (передач) вагою до 30 кг кожна і двох бандеролей;

- у встановленій кількості і асортименті купувати в магазині установи продукти харчування і предмети першої необхідності на кошти, зароблені в місцях позбавлення волі або одержані переказом;

- на п'ятнадцятихвилинну платну телефонну розмову один раз на три місяці;

- придбавати протягом місяця в магазині установи по безготів­ковим розрахунком продукти харчування і предмети першої необхідності на суму до п'ятдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати на кошти, зароблені в місцях позбавлення волі, а засуджені чоловіки віком понад шістдесят років, жінки віком понад п'ятдесят п'ять років, інваліди першої і другої груп - також і на кошти, одержані переказом; без обмежень дозволено купувати письмове приладдя, газети, книги через торговельну мережу за переказом;

- мати при собі і зберігати в камері особисті предмети, речі й продукти харчування згідно з Правилами внутрішнього розпоряд­ку установ виконання покарань;

- в індивідуальному порядку відправляти релігійні обряди, користуватися релігійною літературою;

- одержувати і відправляти листи без обмеження їх кількості;

- звертатися з пропозиціями, заявами і скаргами до державних органів, громадських організацій і посадовців;

- користуватися настільними іграми;

- мати побачення з адвокатом для отримання юридичної допомоги в порядку, встановленому кримінально-виконавчим законодавством [42, с.111].

Засуджені до довічного позбавлення волі залучаються до праці тільки на території колонії з урахуванням вимог їх тримання та з дотриманням відповідних вимог санітарних норм і правил охорони праці. Для засуджених, які не мають середньої освіти, у виправних колоніях створюються консультаційні пункти.

Після відбуття десяти років терміну покарання, за умови сумлінної поведінки та належного ставлення до праці, засудже­ному може бути дозволено додатково витрачати щомісяця гроші в сумі двадцяти відсотків мінімального розміру заробітної плати.

З урахуванням тяжкості злочинів, вчинених засудженими вказаної категорії, та ступеня їх небезпеки визначені відповідні заходи безпеки при поводженні з ними. Зокрема, під час виведення з камер, конвоювання територією установи та за її межами до засуджених застосовуються наручники. Враховуючи рекомендації експертів Ради Європи, наразі вирішується питання про заборону застосування наручників до засуджених під час побачень з родичами, а також з іншими особами.

За порушення вимог режиму відбування покарання до засудже­них вказаної категорії можуть застосовуватися такі стягнення:

- попередження або догана (сувора догана);

- дисциплінарний штраф у сумі до двох мінімальних розмірів заробітної плати;

- поміщення в карцер на строк до п'ятнадцяти діб.

Важливим джерелом інформації для засуджених, а також засобом проведення право роз'яснювальної та просвітницької роботи є радіо. Крім того, цій категорії засуджених дозволено мати в камері телевізори, передані родичами та іншими особами.

У Правилах внутрішнього розпо­рядку установ виконання покарань дозволяють засудженим брати участь в групових заходах культурно-масового і спортивного характеру [5, с.6].

Відповідно до Положення про порядок застосування помилу­вання, затвердженого Указом Президента України від 19 липня 2005 № 1118/2005, засуджені до довічного позбавлення волі можуть звертатися з клопотанням про помилування після відбуття не менше як двадцять років призначеного покарання. Відповідно до ст. 87 КК України заміна засудженому призначеного судом покарання у виді довічного позбавлення волі на позбавлення волі на термін не менше двадцяти п'яти років, може здійснюватися виключно актом Президента про помилування.

У цьому випадку на засудженого розповсюджується дія ст. 81 КК України, яка передбачає, що при фактичному відбутті не менше трьох чвертей терміну покарання, призначеного за умисний тяжкий злочин, до засудженого може бути застосоване умовно- дострокове звільнення від відбуття покарання (за умови, що він сумлінною поведінкою і добросовісним ставленням до праці доведе своє виправлення).

З метою надання засудженим до довічного позбавлення волі психологічної допомоги, попередження агресивної поведінки та зняття депресивних станів до роботи з ними залучаються психо­логи, посади яких введено у всіх установах, де тримаються ці засуджені.

Тривале перебування в умовах ізоляції, усвідомлення тяжкості скоєних злочинів спонукає багатьох засуджених звернутися до релігії. Законодавство гарантує засудженим до довічного позбав­лення волі право на свободу віросповідання і задоволення релігійних потреб, проте проведення релігійних обрядів обме­жується режимом тримання. Тому зустрічі зі священнослужи­телями надаються засудженим в індивідуальному порядку та у визначений час, з дотриманням необхідних заходів безпеки [29, с.21].

Організація виконання покарання у виді довічного позбавлен­ня волі є одним з найважливіших завдань у діяльності ДКВС України. Пріоритети у цій роботі надаються не лише забезпеченню встановленого законом режиму відбування покарання, але і гарантуванню прав засуджених, визначених Конституцією України та Європейською Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.

 

ВИСНОВКИ

Таким чином в результаті проведеного дослідження даної тематики можливо зробити ряд наступних висновків, а саме- була досягнута мета, яка полягала у всебічному, повному, об¢єктивному вивченні питання, що стосується позбавлення волі, як основного виду покарання за чинним КК України.

Завдання полягало у визначенні поняття в дослідженні таких питань, як:

Найбільш повно і докладно вивчити в рамках даної роботи, історію становлення покарання у виді позбавлення волі, поняття і мета покарання у вигляді позбавлення волі, дослідити систему покарань, цілей і завдань та видів позбавлення, а також проаналізувати виконання покарань у вигляді позбавлення волі.

Так, як позбавлення волі найбільш поширений в судовій практиці вид покарання дамо визначення поняття цього виду покарання, наприклад, на думку Здравомислова Б.В. Позбавлення волі - це одне з найбільш суворих видів покарань, воно складається в примусовій ізоляції засудженого від суспільства шляхом поміщення його в призначені для цієї установи на строк, встановлений вироком суду, зі спеціальним режимом утримання.

Позбавлення волі має велике значення в системі покарань так, як воно має численні правообмеження для засудженого, а, отже, підвищеної по відношенню до інших видів покарання репресивність. З урахуванням тяжкості цього покарання і його внутрішніх протиріч і слід вирішувати питання його застосування (призначення і виконання). З одного боку, обійтися без нього протягом ще досить тривалого часу не вдається, тому що при всіх недоліках і протиріччях позбавлення волі є дієвим, ефективним засобом попередження злочинів. Отже, продовжуючи користуватися ним для цієї мети, необхідно вживати заходи для пом'якшення його недоліків і згладжування протиріч.

 Вважаю, що цей вид покарання повинен застосовуватися лише тоді, коли за допомогою інших покарань не представляється можливим досягти бажаного ефекту, його застосування вимагає найбільш зваженого обліку особистості засудженой людини.

У цілому, позбавлення волі залишається одним з найбільш поширених видів покарань, причому не тільки в Україні, а й і колишніх республіках Радянського Союзу, а й у світі також. Цей вид покарання, зважаючи на його тяжкість, повинен призначатися особам, які представляють значну загрозу для суспільства або виправлення яких є неможливим без застосування заходів позбавлення волі. Крім позбавлення волі на визначений судом строк, застосовується також ще одне, дуже суворе покарання довічне позбавлення волі.

Нова міра покарання - довічне позбавлення волі. Дане покарання призначено у якості альтернативи смертної кари за вчинення особливо тяжких злочинів, що посягають на життя.

Хочеться звернути увагу, що довічне позбавлення волі за каральної міри перевершує позбавлення волі на певний строк. Довічне позбавлення волі, є винятково важким видом покарання.

Держава, застосовуючи різні види позбавлення волі, ставить перед ними специфічні цілі.

Позбавлення волі, як і будь-яке інше покарання, передбачене КК України застосовується з метою відновлення соціальної справедливості, а також з метою виправлення засудженого і попередження вчинення нових злочинів.

Відновлення соціальної справедливості шляхом покарання засудженого здійснюється стосовно до суспільства в цілому, так і до потерпілого зокрема. Реалізуючи цю мету, позбавлення волі має забезпечити можливість відшкодування заподіяної шкоди й у можливих межах - домірність позбавлення або обмеження прав і свобод засудженого, які він вимушено зазнав внаслідок вчиненого злочину. При тому потрібно враховувати, що покарання не ставить перед собою мету заподіяння страждання засудженим.

Виправлення засудженого відповідає меті спеціального попередження злочинів. Вона досягається, коли засуджений не вчиняє нових злочинів.

Для досягнення даної мети, тобто спеціального попередження злочинів, покарання має діяти на засудженого поряд з іншими правовими і не правовими засобами.

Що ж стосується попередження вчинення нових злочинів, то це відноситься до тих осіб, до яких покарання не застосовувалося. Тобто невідворотність покарання повинна утримувати соціально-нестійких індивідів від спроб вчинення злочинів.

На закінчення хотілося б підкреслити, що досягнення цілей позбавлення волі не завжди сприяє досягненню цілей всієї системи кримінального покарання.

Перш за все, необхідно докладати усіх необхідних зусиль для того, щоб принципи демократичного правосуддя в Україні не перетворювалися на фікцію, а діяли б спільно і дотримувалися неухильно, хотілося б, що усвідомлення того, що мета позбавлення волі - не тільки кара, а й перевиховання, виправлення, вкоренилося в нашій системі правоохоронних органів, а поки що ми бачимо зовсім іншу ситуацію.

 

 

 

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 937; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!