ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ПОКАРАННЯ У ВИДІ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ ТА ЗАРУБІЖНИХ ПЕНІТЕНЦІАРНИХ СИСТЕМ



Історія становлення покарання у виді позбавлення волі

Оскільки на сучасному етапі розвитку нашого суспільства покарання у виді позбавлення волі є найсуворішим видом кримінального покарання як в Україні, так і у більшості розвинутих демократичних держав (до речі, в Україні даний вид покарання найбільш широко застосовуваний порівняно з іншими видами покарань), доцільно не оминути увагою також історію виникнення та становлення цього виду покарання [18, с. 110].

3 появою такого специфічного соціального явища, як злочинність, перед суспільством постало й питання: яким саме чином воно повинно «відплатити» злочинцю за вчинений ним злочин, покарати його і як відновити порушені злочином права потерпілого. Протягом всієї історії розвитку суспільства це питання вирішувалося по-різному, і його точка зору на найбільш доцільний та ефективний вид «відплати» (кари) за вчинений злочин трансформувалася разом з розвитком самого суспільства [18, с. 126].

 Спочатку це була приватна або родова (кровна) помста, яка виявлялася у формі розправи над кривдником, а у разі його втечі - оберталася на майно (воно або знищувалося, або забиралося месником). Основною метою покарання була відплата за злочин. Потім помста поступово витіснилася звичаями викупу, які потребували від злочинця певної плати скривдженому, за що месник відмовлявся від розправи над злочинцем та його майном. Відомо, що у слов'янських народів за часів правління Ярослава Мудрого існувало чотири різні види викупів: головщина, віра, продаж та уроки. Метою кари стало отримання матеріальної вигоди [19, с. 670].

 Оскільки система викупів не завжди себе виправдовувала (більшість злочинців, як правило, походили з незаможних прошарків суспільства, і вони не завжди були спроможні заплатити викуп), вона поступово була замінена заходами репресивного ха­рактеру, які були спрямовані безпосередньо на особу злочинця - страта на смерть, скалічення, відтинання кінцівок та заподіяння інших тілесних ушкоджень. Грошові викупи (у виді штрафу, пені тощо) збереглися й виступали або як додаток до репресив­них заходів особистого характеру, або як окремі заходи впливу за незначні правопорушення [32, с. 13].

З часом, поряд з репресивними заходами особистого харак­теру, як один з видів кари за злочин почала використовуватися тяжка примусова праця злочинців. Ще у Давніх Греції та Римі, а з часом й у інших державах світу засуджені за різні тяжкі зло­чини примусово залучалися до тяжкої праці на галерах - суд­нах, які пересувалися по воді веслярами. Засуджені приковува­лися до весел на весь час відбування покарання. Це була тяжка, виснажлива праця, яка отримала назву каторжної, оскільки га­лера на пізньогрецькій мові називалася «каторгою». Після замі­ни веслувальних суден вітрильниками потреба у «галерниках» відпала, але попит на виконавців тяжких робіт залишився і ва­жка примусова праця злочинців використовувалася у копальнях, на будівництві фортець та інших оборонних споруд. У XVIII ст. заслання з каторгою було поширеним видом покарання в Анг­лії, Німеччині, Франції та інших країнах. У Російській імперії цей вид покарання запровадив цар Петро І. Відповідно до його указу 1691 р. допускалася заміна смертної кари засланням на ка­торжні роботи. Цим видам покарання відповідала й нова мета кари - острах, або залякування як злочинця, так й інших осіб [19, с. 689].

Здавна у багатьох країнах світу осіб, підозрюваних або об­винувачених у злочинах, під час розслідування і до винесення ви­року тримали у спеціально для цього пристосованих будинках чи установах, які у подальшому отримали назву в'язниць. Отже, хоча і ув'язнення (або позбавлення волі) вже застосовувалося до злочинця, проте воно мало тимчасовий характер і було, як пра­вило, лише запобіжним заходом, а не видом покарання [32, с. 18].

З появою та розвитком капіталістичних економічних відно­син покарання у виді тюремного ув'язнення, або позбавлення волі, стає одним з найбільш поширених. Прогресивні зрушення та реформи того часу не оминули й кримінального законодавства, в зокрема такого його інституту, як покарання. Це було зумовлено тим фактом, що кримінальна політика того періоду на заміну попередній меті покарання - залякуванню - запропонувала нову: виправлення злочинців покаранням. У в'язницях, і які стають основним місцем відбування покарання, запроваджу­ється примусова праця, оскільки вважається, що тільки праця може виправити злочинця, а з метою здійснення морального впливу на них вживаються й окремі заходи до охорони їх життя  та здоров'я. Деякі спроби так ставитися до ув'язнених виявляються у Західній Європі вже у XVI ст., а у Північній Америці з кінця XVIII ст., нова тюремна політика вже набуває характеру певної системи. За прикладом Північної Америки реформуван­ня тюремної справи проводиться й у Західній Європі. З'являється нова галузь суспільних наук - тюрмознавство. Доцільно навести з цього приводу вислів відомого вченого-пенітенціариста М.М. Гернета, який, оцінюючи наслідки тюремної реформи того часу, підкреслював: наприкінці XVIII ст. у світовій історії був момент такого різкого переходу до нових основ всієї тюремної справи, які були настільки протилежними попереднім, що можна вести мову про цілий переворот у тюрмі [44, с. 218].

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 747; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!