Тема: Управління державним боргом.



Способи коригування позикової політики

План

1. Сутність та види державного боргу

2. Система управління державним боргом

3. Способи коригування позикової політики

Сутність та види державного боргу

 

  Державний борг це сума заборгованості держави своїм кредиторам.

  Розрізняють поточний і капітальний, внутрішній і зовнішній борг.

  Поточний борг — це сума заборгованості, що підлягає погашенню в поточному році й належних до сплати в цей період процентів з усіх випущених на даний момент позик.

  Капітальний борг — це загальна сума заборгованості й процен­тів, що мають бути сплачені за позиками.

  Внутрішній борг — це заборгованість кредиторам держави в даній країні.

  Зовнішній борг — це заборгованість кредиторам за межами даної країни.

 

Система управління державним боргом

 

Управління державним боргом полягає в забезпеченні плато­спроможності держави, тобто можливості погашення боргів. Це стосується як поточного, так і капітального боргу. Що стосується поточного боргу, то необхідно забезпечити реальні джерела його погашення. Для капітального боргу важливо встановити такі строки його погашення, коли будуть наявні відповідні для цього джерела.

   Проблеми державного боргу не у його величині — в абсо­лютних сумах та відносно ВВП і обсягу бюджету, а у за­безпеченні платоспроможності держави.

    В управлінні внутрішнім та зовнішнім боргами існує певна специфіка. Платоспроможність за внутрішніми позиками забез­печується, як правило, за рахунок внутрішніх джерел. Плато­спроможність за зовнішнім боргом залежить насамперед від ва­лютних надходжень. Можливості у погашенні цього боргу виз­начаються станом торговельного балансу. Позитивне сальдо ха­рактеризує ті ресурси, які забезпечують платоспроможність дер­жави і дають змогу урегулювати платіжний баланс.

В окремих випадках у результаті зміни ситуації в економіці та на фінансовому ринку чи погіршення фінансового стану держави вона не може забезпечити достатню платоспроможність. Тоді держава змушена вносити певні корективи у свою позикову полі­тику. Такі корективи, як правило, небажані, оскільки підривають довіру до держави. Але краще своєчасно внести певні корективи і забезпечити реальну платоспроможність держави, ніж допустити її фінансовий крах, що призведе до дефолту — визнання держа­вою своєї неплатоспроможності.

Способи коригування позикової політики

  Існують такі способи коригування позикової політики:

— конверсія;

— консолідація;

— уніфікація;

— обмін за регресивним співвідношенням;

— відстрочка погашення;

— реструктуризація;

— анулювання.

   Конверсія державного боргу — це зміна дохідності позик. Вона здійснюється у разі зміни ситуації на фінансовому ринку (напри­клад, рівня облікової ставки центрального банку) чи погіршення фінансового стану держави, коли вона не в змозі виплачувати пе­редбачуваний дохід.

  Консолідація — це передання зобов'язань за раніше випуще­ною позикою на нову позику з метою продовження терміну по­зики. Вона проводиться у формі обміну облігацій попередньої (чи попередніх) позики на нові. В окремих випадках може засто­совуватись і скорочення строків позики.

Уніфікація - являє собою об'єднання кількох позик в одну. Во­на спрощує управління державним боргом. Уніфікація може про­водитись як окремо, так і в поєднанні з консолідацією.


   Обмін за регресивним співвідношенням облігацій попередніх позик на нові проводиться з метою скорочення державного бор­гу. Це вкрай небажаний спосіб, оскільки він означає не що інше, як часткову відмову держави від своїх боргів.

  Відстрочка погашення означає перенесення строків виплати заборгованості. При цьому за період перенесення строків пога­шення боргу виплата доходів не проводиться.

Реструктуризація — це використання у комплексі повністю чи частково зазначених вище методів.

    Анулювання боргів означає повну відмову держави від своєї заборгованості. Однак це не може розглядатись як допустимий варіант. Авторитет держави, як і будь-якого боржника, залежить від визнання нею своїх боргів і забезпечення їх повного пога­шення у встановлені строки.

 

Питання для самоконтролю:

1. Що таке державний борг?

2. Які існують види державного боргу?

3. У чому полягає сутність системи управління державним боргом?

4. Які існують способи коригування державного боргу?

 

 

Самостійна робота №17-19


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 388; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!