Фінансова модель адміністративної економіки



 

Прибуток
  Заробітна плата  
Індівідуальні доходи
  Податок з оброту
Грошові нагромадження
Колективний розподіл  
  НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОХІД    

 

 

Звісна річ, виділення зазначених моделей певною мірою має умовний характер. У моделі ринкової економіки присутні елементи участі держави в первинному розподілі за допомогою непрямих по­датків. Модель адміністративної економіки, у свою чергу, включала елементи перерозподілу. Відмінність однієї моделі від другої поля­гає в різних пропорціях. У моделі ринкової економіки переважає участь держави в перерозподілі ВВП, а в моделі адміністративної економіки — втручання у його первинний розподіл.

    За рівнем державної централізації ВВП у рамках фінансової моделі ринкової економіки умовно можна виділити три основні моделі: американську, західноєвропейську та скандинавську.

   Американська модель, яка заснована на максимальному рівні самозабезпечення фізичних і самофінансування юридичних осіб, характеризується незначним рівнем бюджетної централізації 25—30%. Фінансове втручання в економіку зведене до мініму­му. У соціальній сфері забезпечуються тільки ті верстви населен­ня, які не в змозі обійтися без державної допомоги.

   Модель створює максимальну фінансову стимуляцію: з одно­го боку, вона дає можливість заробляти, з іншого — вимагає цьо­го. Це досить жорстка і жорстока модель, але вона водночас і ви­сокоефективна, оскільки заснована, по суті, на примусовій фінансовій стимуляції.

  Західноєвропейська модель характеризується поміркованим рівнем централізації ВВП у бюджеті 35—45%. За рахунок ви­щого рівня централізації ВВП більш розгалуженою є і державна соціальна сфера, насамперед у галузі освіти. Сутність моделі зво­диться до паралельного функціонування державних і комерцій­них установ у соціальній сфері.

  Скандинавська модель передбачає досить високий рівень бю­джетної централізації ВВП — 50—60%. Відповідно вона харак­теризується розгалуженою державною соціальною сферою як у галузі освіти, так і охорони здоров'я. Вона створює клімат упев­неності й соціальної врівноваженості. Однак така модель можли­ва тільки за умов, по-перше, високого рівня ВНП на душу населення, який забезпечує високий рівень і суспільного, і індивіду­ального споживання, і, по-друге, високого рівня культури та сві­домості народу, відповідного ставлення до праці й поваги до державного сектора.

Вибір фінансової моделі — це вибір шляху розвитку суспільства, установлення певної системи економічних інтересів, які лежать в основі забезпечення впливу на темпи і пропорції цього розвитку.                     

  Вибір моделі фінансових відносин залежить від багатьох чин­ників. Це і рівень розвитку суспільства, і характер та масштаби ді­яльності держави, її втручання в економіку, і тип здійснюваної нею соціальної політики, і характер міжнародної діяльності та воєнної доктрини, це й історичні традиції народу, рівень розвитку культури тощо. Основний критерій вибору — вплив на суспільство через установлення стимулів до праці й ефективного господарювання та забезпечення надійної системи соціальних гарантій.

 

     Питання для самоконтролю:

1. У чому сутність моделі фінансових відносин у суспільстві?

2. Чим характеризується фінансова модель ринкової економіки?

3. Які ознаки фінансової моделі адміністративної економіки?

4. У чому полягають переваги і недоліки американської, скандинавської та західноєвропейської фінансових моделей?

5. На чому засновується вибір фінансової моделі?

 

    

Самостійна робота № 4-6


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!