Порядок торгів на фондовій біржі



 

   На фондовій біржі обертаються цінні папери АТ чи інших емітентів, які пройшли біржову експертизу і включені у біржовий список лістинг - це допуск цінних паперів до обігу і котирування на фондовій біржі.

   Торгівля цінними паперами на фондовій біржі проврдиться кількома способами:

   1) "простий аукціон" - продавці цінних паперів (до початку торгів) подають свої пропозиції на продаж цінних паперів, які зазначаються у котирувальному бюлетені. Ці бюлетені розповсюджуються між учасниками торгових сесій, які вступають між собою у змагання за право придбання названих там цінних паперів. Покупцями стають учасники аукціону, що назвали найвищу ціну.

  2) "подвійний аукціон " - змагання відбувається не тільки між покупцями за право придбати фондові інструменти, а й між продавцями за право реалізувати їх.

  Можуть існувати у формі:

1. онкольної системи торгів - протягом певного часу відбувається накопичення замовлень на придбання та продаж цінних паперів, на основі яких встановлюються офіційні ціни на кожний вид цінних паперів. За цими цінами забезпечується виконання ринкових замовлень: замовлення задовольняється, чи навпаки - залишається без виконання.

2. система безперервних аукціонів - використовується коли цінні папери постійно користуються попитом і пропозицією; замовлення на купівлю чи продаж цінних паперів виконуються негайно після їхнього надходження.

  Кожна біржа самостійно вибирає свій метод проведення торгів. Цінні папери, допущені до торгів на фондовій біржі, проходять котирування - це найвища ціна, яку покупець пропонує за цінний папір, і найменший ціна, за якою продавець готовий його продати в даний момент.

 

Види операцій з цінними паперами на УФБ

1) касові операції - передбачають передачу цінних паперів і проведення розрахунків за ними не пізніше 4-го дня після укладення угоди

2) операції на строк (форвардні) - передача куплених на біржі цінних паперів і їх оплата проводиться через певний період за ціною та у строк, що зазначені в угоді             

  3) операції з опціоном

  4) ф'ючерсні операції

Учасниками торгів на фондовій біржі є:

1) емітенти – юридичні особи, держава, в перспективі - фізичні особи

2) інвестори – юридичні і фізичні особи

3) професійні учасники - брокери та дилери — професіонали ринку цінних паперів, що мають ліцензію на право здійснення операцій із цінними паперами.

  Брокери — це посередники при здійсненні операцій між про­давцями та покупцями товарів, цінних паперів, валют та інших цінностей. Вони діють на біржах за дорученням клієнтів. За виконан­ня посередницьких функцій брокери отримують певну плату — бро­керські комісійні.

  На ринку цінних паперів брокери представляють спеціалізовані фірми, які мають статус юридичних осіб (брокерські фірми).

  Дилери — це фізичні або юридичні особи (члени фондової біржі), котрі займаються купівлею-продажем цінних паперів, валют, дорогоцінних металів від свого імені та за власні кошти. Дохід диле­ра утворюється за рахунок різниці курсів продавця і покупця, а також за рахунок зміни курсів валют та цінних паперів у часі.

Дилери можуть укладати угоди між собою, з брокерами, безпо­середньо з клієнтами.                                       

Крім професійних учасників (дилерів і брокерів), на ринку цінних паперів діють також різноманітні фінансові посередники (інституційні інвестори): комерційні та інвестиційні банки, інвес­тиційні компанії, страхові компанії, пенсійні фонди та інші.

 

Види діяльності суб'єктів фондового ринку

   Суб'єкти, що обслуговують ринок, надають послуги щодо організаційно-технічного обслуговування операцій з цінними паперами.

  1. Емісійна - організація випуску і розміщення цінних паперів

  2. Брокерська - здійснення угод з цінними паперами в ролі комісіонера чи довіреної особи

3. Дилерська - здійснення угод з цінними паперами від власної особи і за свій кошт

4. Представницька — представництво інтересів однієї зі сторон в угоді по цінних паперах

5. Консалтингова - надання юридичних, економічних, технічних та інших видів консультацій щодо цінних паперів

6. Аудиторська - перевірка правильності ведення бухгалтерського обліку і реального фінансового стану емітента

7. Депозитарна — надання послуг щодо збереження, передачі, обліку цінних паперів

8. Клірингова - здійснення операцій зі збирання, перевірки й підготовки документів щодо виконання угод по цінних паперах

  9. Реєстраторська — ведення реєстрів власників цінних паперів

  10. Регулююча - правове регулювання діяльності учасників

Золоте правило інвестування в цінні папери полягає, у тому, що дохід завжди пропорційний ризику, що на нього готовий наразитися інвестор заради отримання цього доходу.

Питання для самоконтролю:

1. Що таке фондовий ринок?

2. Що таке фондова біржа?

3. Які функції виконує фондова біржа?

4. Які види операцій з цінними паперами здійснюються на УФБ?

5. Хто є учасниками торгів на фондовій біржі?

6. Які є види діяльності суб’єктів фондового ринку?

 

Самостійна робота №24-25


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 54; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!