Закони, нормативно-правові акти



1. Конституція України // ВВР. – 1996. - № 30. – Ст. 41.

2. 3акон України. Про прокуратуру від 5 листопада 1991 р. // ВВР, 1991. - №53.- Ст. – 793; в останній редакції від 25.09.2008.

3. Рішення конституційного суду України «…щодо відповідності конституції України (конституційності) Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 р., від 30 вересня 2010р. // Офіційний вісник України. – 01.10.2010. - № 72/1 Спеціальний вис пук / стор. 7, стаття 2597.

4. Конституція України. Конституція Автономної Республіки Крим. Зб. нормат. Актів.- К.: Юрінком Інтер, 1999. – 96 с.

Основна

1. Коментар до Конституції України. – 2-ге вид. – К.: Інститут законодавства Верховної Ради України. 1998. – 418 с.

 

Тема № 15

Місцеве самоврядування в Україні

( 2 години )

 

Місце проведення: кабінет правознавства.

Форма заняття: усне опитування, заповнити пропуски слів (словосполучень) у наведеному положенні Конституції України; «формули», ситуативні тести (задачі).

Обгрунтування теми: Одним із найбільш примітивних явищ у становленні та розвитку демократичної правової державності в Україні є відродження місцевого самоврядування як принципово нової системи організації публічної влади на місцях.

Інститут місцевого самоврядування є своєрідним результатом тисячолітнього світового досвіду організації публічної влади, взаємовідносин влади з людиною, який наочно свідчить, що спрямованість влади на задоволеність потреб людини, її функціонування в інтересах територіальних громад та їх членів можуть бути забезпечені лише за умови реальної участі людини у формуванні цієї влади, відповідальності влади перед людиною та її максимальної наближеності до людини.

Мета заняття: Викласти основоположні питання щодо змісту і сутності конституційно-правового інституту місцевого самоврядування, процесу формуванню цього інституту в Україні. Особливу увагу приділити аналізу, поняттю місцевого самоврядування, що сформовані у міжнародно-правових документах, системі місцевого самоврядування в Україні, конституційно-правовому статусу місцевих рад, розгляду питань правової організаційної та матеріально-фінансової основ місцевого самоврядування, його конституційних гарантій.

 

Муніципальна влада-самостійний вид публічної влади.

- Поняття муніципальної влади. Ознаки муніципальної влади.

Основні форми безпосередньої участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування.

- Форми безпосередньої участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування: поняття та політико-правова природа.

- Система, класифікація та функції інститутів безпосередньої демократії у місцевому самоврядуванні.

- Місцевий референдум-пріоритетна форма прямої демократії у місцевому самоврядуванні.

- Місцеві вибори як форма безпосередньої демократії у системі місцевого самоврядування.

- Загальні збори громадян за місцем проживання.

-  Інші форми безпосередньої участі жителів у здійсненні місцевого самоврядування.

Система місцевого самоврядування в Україні.

- Поняття системи місцевого самоврядування та її елементи.

-  Територіальна громада-основа місцевого самоврядування в Україні.

- Органи та посадові особи місцевого самоврядування в Україні.

Функції місцевого самоврядування.

- Поняття, функцій місцевого самоврядування.

- Класифікація функцій місцевого самоврядування.

- Механізм реалізації функцій місцевого самоврядування.

Гарантії місцевого самоврядування.

- Поняття гарантій місцевого самоврядування.

-  Класифікація гарантій місцевого самоврядування.

Конституційно-правова відповідальність у сфері місцевого самоврядування.

- Поняття та ознаки конституційно-правової відповідальності у сфері місцевого самоврядування.

-  Правова основа конституційно-правової відповідальності у сфері місцевого самоврядування.

- Підстави конституційно-правової відповідальності у сфері місцевого самоврядування.

-  Конституційно-правові санкції в механізмі конституційно-правової відповідальності у сфері місцевого самоврядування.

Ключові терміни :

Комунальна власність – власність самоврядної територіальної громади.

Мер – головна посадова особа органів місцевого самоврядування у Великій Британії, США, Франції та багатьох інших країнах.

Мерія – орган місцевого самоврядування, очолюваний мером; приміщення, будинок, в якому міститься орган місцевого самоврядування, очолюваний мером.

Місцева влада – влада яку здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування, що діють в адміністративно-територіальних одиницях держави.

Місцеве самоврядування – самостійна діяльність населення адміністративно-територіальної одиниці з вирішення питань місцевого значення.

Місцеве управління – діяльність щодо вирішення питань загальнодержавного і місцевого значення в межах адміністративно-територіальної одиниці, здійснювана місцевими державними органами виконавчої влади.

Місцевий бюджет – затверджений у встановленому законом порядку розпис доходів і видатків адміністративно-територіальної одиниці на певний строк.

Міський голова – в Україні головна посадова особа територіальної громади міста.

Обласна рада – в Україні орган місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Органи самоорганізації населення – згідно з Законом України «Про органи самоорганізації населення» від 11 липня 2001 р. – представницькі органи, що створюються жителями , які на законних підставах проживають на території, села, селища, міста, або їх частин, для вирішення окремих питань місцевого значення ( ст. 2,3).

Орган місцевого самоврядування – виборний (представницький) або інший орган, який наділений повноваженням з вирішенням питань місцевого значення і не входить до системи органів державної влади.

Питання місцевого значення – питання безпосереднього забезпечення життєдіяльності населення адміністративного-територіальної одиниці держави , що перебувають у віданні місцевого самоврядування.

Посадова особа місцевого самоврядування – особі, яка здійснює організаційно-розпорядчі функції в органах місцевого самоврядування.

Право на місцеве самоврядування – право населення адміністративно-територіальної одиниці самостійно вирішувати питання місцевого значення.

Районна рада – в Україні орган місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

Сільська рада – в Україні орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду села, здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування , визначені Конституцією та законами України.

Сільський голова – в Україні головна посадова особа територіальної громади села.

Територіальна виборча комісія – виборча комісія, що утворюється в адміністративно-територіальній одиниці.

Територіальна громада – спільність жителів окремої адміністративно-територіальної одиниці держави.

Самостійна робота

1. В зошиті або в спеціальному словнику термінів записати формулювання основних термінів, визначених програмою: комунальна власність, мер , мерія, місцева влада, місцеве самоврядування, місцеве управління, місцевий бюджет, міський голова, обласна рада, органи самоорганізації населення, орган місцевого самоврядування, питання місцевого значення, посадова особа місцевого самоврядування, право на місце самоврядування, районна рада, сільська рада, сільський голова, територіальна виборча комісія, територіальна громада .

2. Ознайомитися із змістом розділів Конституції України: Розділ І Загальні засади (ст.7, ст.13 ч.1); Розділ ІІ Права, свободи та обов’язки людини і громадянина (ст. 32 ч.3,ст.38, ст.39 ч.1,ст.40); Розділ ІІІ Вибори. Референдум (ст.71); Розділ IV Верховна Рада України (ст.84 п.30, ст.92 ч.15); Розділ VI Кабінет Міністрів. Інші ограни виконавчої влади (ст. 118 ч.9,10); Розділ Х Автономна Республіка Крим (ст. 138 ч.2); Розділ ХІ Місцеве самоврядування (ст.140-146); Розділ ХV Перехідні положення (п.8) та Конституції Автономної Республік Крим: Розділ ІІІ (Глава 6. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, ст.26 п.3); Розділ IV Місцеве самоврядування в Автономній Республіці Крим (Глава 9. Ст.42-47); Розділ V Гарантії статусу і повноважень Автономної Республіки Крим (ст.48 ч.1).

3. Схематично зобразіть:

· «Систему місцевого самоврядування в Україні»

· «Систему інститутів безпосередньої демократії у місцевому самоврядуванні».

ПРАКТИКУМ

ЗАДАЧА 1

м. Києві була створена юридична фірма «Салком». Серед засновників фірми: депутат міської ради, глава райдержадміністрації, редактор місцевої газети, суддя і директор комунального під­приємства. Чи мають право зазначені особи бути засновниками юридичної фірми, працювати в ній і отримувати винагороду?

ЗАДАЧА 2

Загальний склад міської ради становив найбільшу кількість депутатів, яка, за чинним законодавством, може становити в адміністративно-територіальних одиницях із чисельністю населення до 500 тис. За пропозицією найменшої кількості депутатів, які мають право вимагати скликання позачергової сесії, така сесія була скликана. На її засідання з'явилися всі ініціатори скликання сесії та ще 45 депутатів. На це пленарне засідання було винесено питання про дострокове припинення повноважень міського голови, оскільки він, на думку ініціаторів скликання сесії, не забезпечував здійснення наданих йому повноважень. Проти цього рішення проголосувало 25 депутатів, 14 депутатів утрималося, всі інші проголосували за рішення про дострокове припинення повноважень міського голови. Міський голова участі у цьому пленарному засіданні міської ради не брав.

Скільки голосів не вистачило для прийняття рішення міською радою про дострокове припинення повноважень міського голови? (….)

ЗАДАЧА 3

На території міста Л. проживає 500 000 громадян, які мають право голосу. Ініціативна група провела збір підписів під вимогою про проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень міського голови. Під вимогою поставили свої підписи 20000 мешканців міста Л., які мають право голосу. Вкажіть, якої кількості голосів не вистачило, щоби провести референдум? (….)

ЗАДАЧА 4

До міської ради було обрано ЗО народних депутатів. За пропозицією найменшої кількості депутатів, які мають право вимагати скликання позачергової сесії, була скликана така сесія, на яку з'явилися всі ініціатори скликання сесії та ще 13 депутатів. На пленарне засідання ради було винесено питання про дострокове припинення повноважень міського голови, оскільки він не забезпечував здійснення наданих йому повноважень. Проти цього рішення проголосувало 4 депутатів, утрималось 3 депутати, всі інші присутні депутати проголосували за дострокове припинення повноважень міського голови. Міський голова участі у пленарному засіданні ради не брав.

Скільки голосів не вистачило для прийняття цього рішення міською Радою?(…)

ЗАДАЧА 5

Міська рада на своєму пленарному засіданні 2 квітня прийняла рішення про зміну більшості маршрутів міського громадського транспорту. Міський голова в останній день строку, що передбачений чинним законодавством, зупинив це рішення і в цей же день вніс його на повторний розгляд міської ради із обґрунтування зауважень. Міська рада в останній день строку, що визначений чинним законодавством, повторно розглянула це рішення і підтвердила його.

Вкажіть дату (число та місяць), коли міська рада повторно

підтвердила своє рішення? (. )

ЗАДАЧА 6

Рада поточного скликання м. Л. з чисельністю населення 19 500 громадян України, прийняла рішення про обрання нової ради у максимальному, відповідно до закону, складі. На чергових виборах було обрана мінімальна кількість депутатів, при наявності яких рада вважається правомочною. На одному з засідань рада обговорювала питання про перейменування центральної вулиці міста.

Вкажіть, скільки голосів депутатів не вистачило, щоб рада прийняла рішення про перейменування, якщо на цьому пленарному засіданні ради було присутніх на два депутати більше від мінімальної кількості депутатів, при наявності яких сесія ради є правомочною, а при голосування п'ять депутатів проголосувало "проти", чотири" депутати - утримались, всі інші проголосували - "за"? (….)

Рекомендована література

Основна

1.1. Кампо В.М. Місцеве самоврядування в Україні.- К.: Ін Юре, 1997.- 36с.

1.2. Коментар до Конституції України.- К., 1998.- С. 5,7,13,19,38-40, 71, 92, 140, 142-146, 106,118-120.

1.3. Конституційне право України./ За ред.В.Ф.Погорілка.- К.: Наук. думка, 1999.- С.629-675.

1.4. Молдован В.В., Мелащенко В.Ф. Конституційне право. Опорні конспекти. Словник-довідник.- К.: Юмана, 1996.- С.127-132.

1.5. Нова Конституція України: Огляд, коментарі і текст Основного закону.- К.: Наукова думка. 1997.- С.81-88.

1.6. Нор В., Стецюк П. Конституція – Основний Закон України в запитаннях і відповідях.- Л.- К.: Кальварія.- Абрис, 1996.- С.40-41.

1.7. Основи конституційного права України // За ред. В.В.Копєйчикова.- К.: Юріком Інтер, 1998.- С.186-197.

Додаткова

1.8. Андресюк Б.П. Місцеве самоврядування в сучасній Україні.- К., 1997.

1.9. Європейська хартія про місцеве самоврядування // Віче.- 1993.- № 6.- С.33-39.

1.10. Місцеве самоврядування в Україні: історія, проблеми, пропозиції.- К., 1994.

Законодавство

3.1. Конституція України.- К., 1996.

3.2. Закон України “Про статус депутатів місцевих рад народних депутатів” від 4 лютого 1994р. // ВВР України.- 1994.- № 24.

3.3. Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997р. // ВВР України.- 1997.- № 24.

3.4. Закон України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” від 3 липня 1991р. // ВВР України.- 1991.- № 33.

3.5. Закон України “Про вибори депутатів місцевих Рад та сільських, селищних, міських голів” від 14 січня 1998р. // ВВР України.- 1998.- № 6-7.

 


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 73; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!