Абсентеїзм та його правові наслідки.



Референдум: поняття і види.

- Загальнодержавні і місцеві референдуми.

- Консультативні та імперативні референдуми.

- Час проведення референдумів.

Плебісцит.

Ключові терміни :

Абсентеїзм – добровільне ухилення виборців від участі в голосуванні на виборах чи референдумі.

Агітаційна компанія – агітація за кандидатів і політичні партії, що беруть участь у виборах.

Активне виборче право – право обирати до представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування, на виборні посади, брати участь у референдумах.

Альтернативне голосування – спосіб голосування, який застосовується за мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості з метою подолання її результативності, уникнення другого туру голосування.

Альтернативні вибори – обрання посадової особи до якого-небудь органу з двох або більшої кількості кандидатів на виборну посаду, які конкурують між собою.

Багатомандатний виборчий округ – виборчий округ , що характеризується наявністю в країні кількох політичних партій, які реально впливають на здійснення державної влади.

Балотування – голосування, що полягає у виборі тим, хто голосує, одного з двох альтернативних рішень; висування кандидатури для обрання до представницького органу або на виборну посаду.

Безпосередня демократія – форма політичного управління, за якої владні рішення у суспільстві приймаються безпосередня усіма громадянами ( народом ).

Безпосередні вибори – вибори, за яких депутати представницьких органів і посадові особи обираються шляхом безпосереднього волевиявлення громадян.

Більшість – переважна частина учасників якого-небудь голосування.

Виборець – особа, за якою конституцією або законом визнано право голосу на вборах до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вибори – процедура безпосереднього обрання або всування певних осіб шляхом голосування для виконання державних чи громадських функцій.

Виборча дільниця – територіальна одиниця , що об’єднує виборців спільним місцем голосування.

Виборча компанія – система агітаційних , що проводиться політичними партіями та окремими кандидатам з метою забезпечити собі підтримку громадян на виборах.

Виборча квота – найменша кількість голосів виборців, необхідна для отримання одного мандата на виборах за пропорційною системою.

Виборча скринька – закрита і опломбована або опечатана скринька з вузьким прорізом для опускання виборцями заповнених виборчих бюлетенів, що встановлюються на виборчих дільницях.

Виборча система – сукупність норм, що забезпечують участь громадян у формуванні виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.

Виборче право – система правових норм, що регулюють порядок формування виборних органів державної влади та органів місцевого самоврядування, виборчу систему

Виборчий бар’єр – встановлена законом про вбори найменша частка голосів виборців, що взяли участь у голосуванні, яку необхідно набрати політичній партії чи виборчому блоку партій на виборах до парламенту чи іншого представницького органу за пропорційною виборчою системою для того, щоб брати участь у розподілі депутатських мандатів.

Виборчий блок – угода кількох політичних партій про спільне висування кандидата або списку кандидатів на виборах президента, представницьких органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.

Виборчий бюлетень – виборчий документ установленої форми для таємного голосування.

Виборчий вотум – результати голосування на виборах до органів державної влади або місцевого самоврядування.

Виборчий процес – законодавчо встановлений порядок організації підготовки і проведення виборів.

Виборчий список – список кандидатів у депутати від політичної партії ( виборчого блоку політичних партій ) у багатомандатному виборчому окрузі на виборах до представницького органу влади за пропорційною виборчою системою.

Виборчий фонд – кошти політичної партії, виборчого блоку політичних парій, кандидата в депутати чи кандидата на виборну посаду, що використовується ними для фінансування своєї передвиборчої агітації.

Виборчі комісії – найпоширеніша назва органів з організації підготовки і проведення виборів.

Виборчі органи – органи з організації підготовки і проведення виборів.

Виборчі цензи – встановленні конституцією та виборчим законодавством умови отримання або здійснення виборчого права.

Висування кандидатів - одна з основних стадій виборчого процесу , на якій визначається коло осіб, що претендують на обрання до представницьких установ чи на виборні посади в органах місцевого самоврядування.

Відкликання депутата – дострокове припинення повноважень депутата за волевиявленням виборців.

Відносної більшості мажоритарна виборча система – різновид мажоритарної виборчої системи, за якого обраним вважається кандидат, який набрав у виборчому окрузі найбільше число голосів виборців порівняно з іншими кандидатами, кожним окремо.

Віковий ценз – встановлений законом вікове обмеження при наданні активного і пасивного виборчого права.

Вільні вибори – один із основних принципів виборчого права.

Всенародне обговорення – участь громадянина та їх організацій у правотворчості шляхом направлення до законодавчого органу, партійних комітетів, засобів масової інформації зауважень, побажань і пропозицій щодо опублікованого в процесі і винесеного на обговорення проекту закону чи важливого політичного документа.

Всенародне опитування – опитування, що проводиться з метою з’ясування громадської думки і результати якого не мають юридичної сили.

Голосування – головна стадія виборчого процесу, на якій здійснюється волевиявлення виборця.

Громадянства ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно мати громадянство даної держави.

Дострокові вибори – вибори, що проводяться у разі повноважень представницького органу чи виборної посадової особи.

Електорат – сукупність борців, які голосують за яку-небудь політичну партію або кандидата в депутати представницького органу чи на виборну посаду.

Європейська конвенція про громадянство – міжнародний акт, яким визначаються принципи і правила, що стосуються громадянства та виконання військового обов’язку у разі багатогромадянства.

Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод – один із основоположних міжнародних актів у галузі захисту права і свобод людини і громадянина.

Європейська соціальна хартія – міжнародний акт, що встановлює механізм міжнародного захисту економічних і соціальних прав людини.

Загальне виборче право – конституційний принцип виборчої системи, що означає надання виборчого права всім повнолітнім громадянам держави.

Загальні вибори – вибори, в яких покликані брати участь усі виборці країни.

Загальнодержавний виборчий округ – виборчий округ, що охоплює всю територію країни.

Змішана виборча система – виборча система, в якій поєднуються мажоритарна і пропорційна виборчі системи.

Зобов’язаний референдум – референдум, за результатами якого прийняте рішення має юридично обов’язкове значення.

Імперативний мандат – мандат депутата парламенту чи іншого представницького органу, який передбачає юридичну відповідальність депутата перед виборцями.

Кандидат у депутати – особа, яка претендує на обрання до парламенту чи іншого представницького органу влади.

Конституційний референдум – референдум з питань прийняття, зміни або доповнення конституції.

Консультаційний референдум – референдум що проводиться з метою з’ясування громадської думки і результати якого не мають юридичної сили.

Мажоритарна виборча система – система вборів, за якої виборці голосують за конкретних кандидатів, і обраними вважаються ті з них, хто отримав більше голосів.

Мажоритарне представництво – система представництва, за якого в процесі розподілу депутатських мандатів у представницькому органі враховуються тільки голоси виборців, подані за кандидата, що отримав більшість голосів.

Майновий ценз – один із різновидів виборчих цензів, за яким для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно мати майно певної вартості або сплачувати податки не нижче від певної суми.

Місцевий референдум – референдум, що проводиться в окремих суб’єктах федерації, автономних утвореннях, адміністративно-територіальних одиницях.

Місцеві вибори – вибори громадянами органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.

Мітинг – масові збори громадян під відкритим небом для публічного обговорення нагальних проблем суспільно-політичного життя.

Мовний ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно володіти державною мовою, однією з державних мов або всіма державними (офіційними) мовами даної держави.

Моральний ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно відповідати певним моральним вимогам.

Непрямі вибори – вибори, на яких депутати представницьких органів і посадові особи обираються шляхом опосередкованого волевиявлення громадян.

Освітній ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно мати певний, підтверджений відповідним документом, рівень освіти.

Осілості ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно проживати протягом певного часу в даній місцевості або країні до моменту проведення виборів.

Парламентські вибори – вибори депутатів представницького органу законодавчої влади держави.

Партійний список – список кандидатів у депутати від політичної партії ( виборчого блоку політичних партій) у багатомандатному виборчому окрузі на виборах до представницьких органів влади за пропорційною виборчою системою.

Партійний ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття пасивного виборчого права необхідно належати до правлячої політичної партії.

Пасивне виборче право – право обиратися до виборних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Передвиборча агітація – одна з основних стадій виборчого процесу, на якій ведеться агітація за кандидатів і політичні партії, що беруть участь у виборах.

Петиційний референдум – референдум, що проводиться з ініціативи певної групи виборців.

Письменності ценз – один із різновидів освітнього виборчого цензу, який полягає в тому, що для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно вміти читати й писати офіційною мовою, іноді – розуміти й тлумачити конституцію держави.

Підрахунок голосів – одна з основних стадій виборчого процесу, на якій підраховуються голоси виборців, що взяли участь у голосуванні.

Плебісцит – референдум з важливого питання , що має доленосний характер для країни; усі форми народного волевиявлення шляхом голосування, у тому числі вибори.

Повторні вибори – вибори депутата в одномандатному виборчому окрузі, що проводиться у разі, якщо вибори депутата в цьому окрузі визнані недійсними або такими, що не відбулися , або у разі визнання особи такою, що відмовилася від депутатського мандата.

Президентські вибори – обрання глави держави – президента у країнах з республіканською формою правління.

Призначення виборів – початкова стадія виборчого процесу, яка полягає у встановленні дати виборів (голосування).

Принципи виборчого права – конституційно закріплені основоположні засади виборчого права, додержання яких на виборах є умовою справжнього народного волевиявлення.

Проміжні вибори – вибори депутата в одномандатному виборчому окрузі, що проводиться в разі якщо депутат, обраний в цьому окрузі, достроково припинив повноваження, або його повноваження були достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених конституцією і законами.

Пропорційна виборча система – система виборів, за якої виборці голосують за списки кандидатів у депутати від політичних партій (виборчих блоків партій), а депутатські мандати у представницькому органі отримуються партіями (блоками) пропорційно до кількості поданих голосів.

Пряме виборче право – один із основних принципів виборчого права, який означає право громадянина безпосередньо обирати та обиратися до виборного органу чи на виборну посаду.

Прямі (безпосередні) вибори – вибори, за яких депутати представницьких органів і посадові особи обираються шляхом безпосереднього волевиявлення громадян.

Расовий ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з якими для набуття активного чи пасивного виборчого права необхідно бути особою певної раси.

Реєстрація виборців – одна з основних стадій виборчого процесу, на якій відбувається внесення особи до списку виборців, на основі чого вона допускається до голосування.

Релігійний ценз – один із різновидів виборчих цензів, згідно з яким для набуття виборчого права необхідно сповідувати певну релігію.

Референдум – форма волевиявлення народу з важливого державного або суспільного питання.

Рівне представництво – принцип виборчого права, згідно з яким кожний депутат одного й того самого представницького органу влади повинен обиратися від приблизно однакового числа виборців або жителів.

Список виборців – список громадян, на основі якого вони допускаються до голосування.

Статі ценз – один із різновидів цензів, який полягає в обмеженні виборчого права жінок.

Таємне голосування – порядок подання голосів при голосуванні, який унеможливлює спостереження і контроль за волевиявленням того, хто голосує.

Факультативний референдум – референдум, що проводиться з волі суб’єкта референтної ініціативи.

Фінансування виборчої компанії – фінансове забезпечення участі у виборах політичних партій та окремих кандидатів.

Формула референдуму – питання, що виноситься на референдум.

Ценз – офіційно встановлена умова отримання або здійснення особою того політичного права.

Центральна виборча комісія – у деяких країнах назва загальнодержавного органу з організації підготовки і проведення виборів; в Україні – постійно діючий колегіальний державний орган, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад і сільських, селищних, місцевих голів, всеукраїнського та місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених законами України.

Чергові вибори – вибори що проводяться у зв’язку із закінченням строку повноважень виборного органу або виборної посадової особи.

 

Самостійна робота

1. Ознайомитись з основними положеннями Конституції України (Розділ ІІ Права, свободи та обов’язки людини і громадянина, ст.34,36,37-39; Розділ ІІІ Вибори. Референдум, ст.69-74; Розділ ІV Верховна Рада України, ст.30, ст.92 (п.20); Розділ V Президент України, ст.106,ч.6; Розділ ХІ Місцеве самоврядування, ст.141; Розділ ХІІІ Внесення змін до Конституції України, ст.156) Конституції Автономної Республіки Крим ( Розділ ІІІ, Глава 6 , ст.26,ч.2,3) та закони України в яких конкретизуються, розвиваються положення Основного Закону.

2. Складіть таблицю: «Референдум» , «Види виборчих систем»

Критерії класифікації Види референдумів, що виділяються за даними критеріями

 

Вид виборчої системи Характерні риси, особливості

3. Складіть схему : «Стадії виборчого процесу».

ТВОРЧО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

  1. Проаналізуйте Закон України «Про вибори народних депутатів України» («Відомості Верховної Ради» (ВВР), 1997, №43, ст.280) (Із змінами ВВР, 1998, №5,ст.16; ВВР, 1998, №5, ст.18; ВВР,1998,№5,ст.19; ВВР,1998,№10,ст.38, ВВР,1998, №14,ст.62) Яка відома виборча система застосована на виборах народних депутатів України? В чому переваги цієї системи над попередньою (організація виборів народних депутатів України до 1998 року)? Чи має недоліки дана система? Аргументуйте відповідь.
  2. Яка на Вашу думку відмінність між поняттями «плебісцит», «референдум», «всенародне обговорення»? Що єднає дані поняття?Аргументуйте свою відповідь.

ПРАКТИКУМ

ЗАДАЧА 1

До списків виборців для виборів народних депутатів України внесено 36 мільйонів громадян України. На виборчі дільниці у день виборів прийшли і проголосували 2/3 від внесених до списків виборців. При підрахунку голосів 2000 бюлетенів визнані недійсними. Серед політичних партій найбільшу кількість голосів отримали 5 партій: ліберальна - 500500; ліберально-демократична - 85000; християнська - 670000; соціалістична - 1200000; партія зелених - 1000000. Вкажіть кількість партій, які будуть мати право на участь у розподілі

ЗАДАЧА 2

На момент призначення виборів на території однієї з областей України постійно проживало 1454000 громадян України, які мають виборчі права. На цей час орієнтовна середня чисельність виборців у виборчих округах в межах територіальної громади була визначена відповідною виборчою комісією у 175300 виборців.

Яка найбільша кількість виборчих округів для виборів депутатів сільської, селищної ради може бути створена у цій області? (…..)

 

ЗАДАЧА 3

До списків виборців з виборів народних депутатів України внесено 22 млн. 500 тис. громадян України.

Вкажіть, яка найбільша кількість великих виборчих дільниць може бути створено в одному з виборчих округів м. Н„ якщо в місті створено три виборчих округи з однаковою кількістю виборців, а всього в місті проживає 450 тис. виборців? (….)

ЗАДАЧА 4

На з'їзд Християнської партії України, яка зареєстрована Міністерством юстиції України, і який мав розглядати питання про висування претендента на посаду Президента України було обрано на десять делегатів більше від мінімально необхідної. На з'їзді були присутніми 82% обраних делегатів.

Скільки делегатів учасників цього з'їзду не вистачило для того, щоб претендент був висунутий?

ФОРМУЛА 1

    Вирахуйте, чому дорівнює (А х Б) + В = ( ), де

А - кількість територіальних виборчих округів для проведення виборів народних депутатів України;

Б - найбільша кількість довірених осіб кандидата у депутати сільської, селищної ради;

В – вік до досягнення якого громадянин України має право реалізувати активне виборче право

ЗАДАЧА 5

На українській арктичній станції створено дільничну виборчу комісію для виборів народних депутатів України у максимальному згідно законодавства кількісному складі. Вкажіть якою найменшою кількістю голосів комісія може прийняти рішення, якщо один із членів комісії відсутній через хворобу, а на станції працює 70 науковців, які мають право голосу. Серед них 48 громадяни України, 10 громадяни СШ А і 12 громадяни Канади? (….)

ЗАДАЧА 6

Ініціативна група проводить збір підписів про проведення Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. Ідея проведення референдуму отримала підтримку у десятьох областях України у кожній по 200 000 громадян України, які мають право голосу; у п’ятьох областях України у кожній по 210 000 громадян України, які мають право голосу; у ще одній області України 90 500 громадян України, які мають право голосу. У всіх інших областях ідея референдуму підтримки не знайшла. Підтримки якої мінімальної кількості громадян не вистачило, щоб проголосити всеукраїнський референдум за народною ініціативою? (……)

ЗАДАЧА 7

Центральні виборча комісія відмовила у реєстрації кандидатом в депутати ( за партійним списком ) громадянинові Романову К.О. – начальнику відділу кадрів Національної міліції на підставі того, що по-перше, у списках кандидатів депутатів від політичної партій можуть бути внесені тільки представники цієї партії; по-друге, співробітник міліції не може бути представником від політичної партії ( як представник від партії, виконувати її рішення і розпорядження), оскільки чинне законодавство України забороняє цій категорії службовців бути членом політичної партії.

Завдання

1. Проаналізуйте тест і дайте обгруновану відповідь щодо правомірної відмови Центральної виборчої комісії.

ЗАДАЧА 8

На виборчому окрузі №27 голосування закінчилось із такими результати:

o Зареєстрованих виборців було 72 300 осіб;

o Проголосувало 37 480 осіб;

Отримали голосів: кандидат А – 10 800; кандидат Б – 7 300; кандидат В – 5 380; кандидат Г – 4 129.

Завдання :

1. Чи є необхідність у такому випадку в проведенні другого туру голосування?

2. Якщо другий тур відбудеться, то хто із кандидатів продовжить боротьбу?

ЗАДАЧА 9

Під час проведення в 1999 році всеукраїнського референдуму до виборчої комісії звернулися представники заводу « Точелектроприлад » з проханням допустити їх на виборчу дільницю для спостереженням виборів. Однак члени виборчої комісії їм в цьому відмовили.

Завдання:

1. Проаналізуйте ситуацію з погляду чинного законодавства.

ЗАДАЧА 10

Кандидат у народні депутати усно звернувся до окружної виборчої комісії з проханням зареєструвати його довірених осіб, які мали допомагати йому в проведенні кампанії. При цьому він просив: а) звільнити їх від виконання виборчих службових обов’язків на час виборчої кампанії; б) внести довірену особу до складу дільничної виборчої комісії. Однак за 10 днів до виборів кандидат у депутати вирішив відмовитись від послуг половини довірених осіб.

Завдання :

1. Назвіть основні етапи виборчого процесу

2. Які правові гарантії діяльності кандидатів у народні депутати?

3. Чи порушено порядок реєстрації довірених осіб у конкретній ситуації?

Рекомендована література

Законодавство

1. Закон України “Про Всеукраїнський та місцеві референдуми” від 3 липня 1991р. // ВВР України.- 1991.- №33.

2. Закон України “Про вибори народних депутатів України” від 22 жовтня 1997р. // ВВР України.- 1997.- №43.

3. Закон України “Про вибори депутатів місцевих Рад та сільських, селищних, міських голів” від 14 січня 1998р. // ВВР України.- 1998.- №3-4.

4. Закон України “Про Центральну виборчу комісію” від 17 грудня 1997р. // ВВР України.- 1998. №5.

Основна:

1. Коментар до конституції України.- К.: 1998.- С.168-306,355-366.

2. Конституційне право України // За ред. Погорілка К.: 1999.- С.357-607.

3.Кривенко Л.Т., Верховна Рада України.- К.: Ін Юре, 1997.- 47с.

4.Молдован В.В., Мелащенко В.Ф. Конституційне право. Словник-довідник.- К.: Юмана, 1996.- С.65-120.

5.Нова Конституція України. Огляд, коментарі і текст Основного Закону.- К.: Наукова думка, 1997.- С.51-80.

6.Нор В., Стецюк П. Конституція – Основний Закон України в запитаннях і відповідях.- К.: Кальварія.- Абрис, 1996.- С.19-34.

7.Основи конституційного права України // За ред. В.В.Копейчикова.- К.: Юрінком Інтер, 1998.- С.100-175.

Тема № 10

Верховна Рада України

( 2 години )

 

Місце проведення: кабінет правознавства.

Форма заняття: усне опитування, заповнити пропуски слів (словосполучень) у наведеному положенні Конституції України; «формули», ситуативні тести (задачі).

Обгрунтування теми: Важливою складовою конституційного права України є сукупність правових норм, що закріплюють систему, правовий статус, принципи організації та діяльності органів державної влади в Україні. Важливе місце посідає Верховна Рада України, яка є єдиним органом законодавчої влади. Верховна Рада України розглядає та вирішує найважливіші питання державного і суспільного життя держави, що потребують законодавчого регулювання, а також здійснюють установчі та контрольні функції передбачені Конституцією України. Вона представляє народ  і виражає його волю. Верховна Рада – навіть не колегія, а колективний орган. Вона узгоджує інтереси різних суспільних груп. Парламент більш вільний від суб’єктивних помилок, ніж одна людина. Парламентський орган, відбиває настрої, політичні прагнення, рівень свідомості і культури нашого суспільства. На сучасному етапі розбудови української держави орган законодавчої влади потребує постійної уваги як у плані визначення їх структури, повноважень, так і постійної роботи по удосконаленню їх діяльності,яка б найбільш повно відповідала нормам і принципам правової держави.

Цементуючим началом цього буде засвоєння конституційно-правових основ організації і основних форм діяльності Верховної Ради України.

Мета заняття: Охарактеризувати загальну систему органів Української держави. Ознайомитися з розділом IV Верховна Рада України. Засвоїти основні конституційні положення щодо структури, повноважень та організації діяльності вищого законодавчого органу – Верховної Ради України, зрозуміти місце Верховної Ради у системі органів державної влади країни.

 

1. Організація державної влади та система державних органів України.

- Поняття та основні ознаки державного органу.

- Конституційний статус державного органу.

- Конституційна система і види державних органів; фактори які впливають на формування системи державних органів (форма правління, форма політичного режиму, форма державного устрою, концепція розподілу влади, досвід державного будівництва та національні традиції державотворення, тощо).

- Конституційні принципи побудови і діяльності державних органів.


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 123; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!