Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина



( 2 години )

 

Місце проведення: кабінет правознавства.

Форма заняття: усне опитування, заповнити пропуски слів (словосполучень) у наведеному положенні Конституції України; «формули», ситуативні тести (задачі).

Обгрунтування теми: Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина становлять один із основних компонентів правового статусу особи. Вони є важливим засобом, що забезпечує всебічний розвиток особи, сприяє задоволенню її інтересів та потреб, визначають міру можливої поведінки, відображають міру можливої поведінки, відображають певні її форми та межі, можливість користуватися політичними, економічними, соціальними, духовними, благами, котрі держава особі надає, гарантує та охороняє.

Права людини, їх ґенеза становлять одну із довічних проблем існування і соціально-культурного розвитку людства. Їх розв’язання допоможе забезпечити відповідну практику, поповнити її демократичним змістом. Перспективи розвитку такої політики в суспільстві і державі багато в чому визначатимуть реальність нормо застосування та й самої Конституції.

Мета заняття: Визначити Основоположні питання щодо прав, свобод та обов’язків людини і громадянина, як одного із найважливіших елементів правового статусу особи та одного із конституційно правових інститутів, поняття прав, свобод та обов’язків людини та громадянина, міжнародних стандартів прав, свобод та обов’язків особи, комплексу прав і свобод людини, визначених Українським законодавством, гарантій їх реалізацій. Особливу велику увагу приділити розгляду питань співвідношення між обсягом прав та обов’язків людини та громадянина, аналізу питань відображення положень міжнародних стандартів щодо прав і свобод людини в Україні, розгляду їх класифікацій, аналізу норм Українського законодавства, регламентує відносини у сфері реалізації та захисту прав людини, його відповідності нормам міжнародного права, аналізу правозастосовної діяльності органів, що забезпечують реалізацію та захист прав людини в Україні.

Правовий статус людини і громадянина в національному праві України.

- Поняття та зміст правового статусу людини і громадянина.

- Громадянство України як елемент правового статусу.

- Правовий статус іноземців і осіб без громадянства.

- Правовий статус біженців.

Закріплення прав, свобод та обов'язків людини і громадянина в Конституції України.

- Поняття і види прав та свобод людини і громадянина. 

- Конституційна класифікація прав та свобод людини і громадянина.

-  Конституційні обов'язки людини і громадянина в Україні.

Міжнародний і регіональний механізми реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина в Україні

- Поняття та структура механізму реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина на міжнародному та регіональному рівнях.

- Міжнародний механізм реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Регіональний механізм реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

Конституційно-правовий механізм реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина в Україні.

- Поняття та структура конституційно-правового механізму реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

-  Гарантії реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

Конституційно-правові аспекти діяльності судових і правоохоронних органів з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина в Україні.

- Поняття та структура діяльності судових і правоохоронних органів з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Діяльність судових органів України з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Діяльність прокуратури України з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Діяльність Служби безпеки України з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Діяльність органів внутрішніх справ з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Діяльність інших правоохоронних органів (державних і недержавних) з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

 

Теми рефератів:

1. Омбудсмен – народний правозахисник.

 

Ключові терміни :

Альтернативна ( невійськова ) служба – служба, яку громадянин зобов’язаний проходити замість строкової військові служби у разі, якщо виконання військового обов’язку суперечить його релігійним переконанням.

Амністія – повне або часткове звільнення від відбування покарання або пом’якшення покарання певних категорій осіб, засуджених за вчинені злочини, припинення порушеного кримінального переслідування, а також знаття судимості з осіб, які відбули покарання або звільненні від нього.

Апатрид – особа яка не має громадянства (підданства ) жодної держави.

Аполід - особа яка не має громадянства (підданства ) жодної держави.

Багатогромадянство – належить особи одночасно до громадянства кількох держав.

Безгромадянство – правовий статус особи, яка немає громадянства будь-якої держави.

Біженець – особа, яка вимушено залишила територію держави своєї громадянської незалежності або територію країни свого постійного проживання.

Біпатрид – партійна система, в якій визначальну роль відіграють дві основні політичні партії, що, перемагаючи на вборах, змінюють одна одну при владі.

Видача особи іноземній державі – видача однією державою іншій державі особи, яка обвинувачується у вчиненні або засуджена за вчинення злочину.

Вид на проживання – документ, що видається органами внутрішніх справ іноземним громадянам або особам без громадянства на право постійного проживання на території даної держави.

Визнання громадянства – один із способів набуття громадянства, який полягає в юридичному закріпленні вольовим актом держави фактичного стану речей із громадянством.

Вихід із громадянства – припинення громадянства за волевиявленням особи.

Військовий обов’язок – встановлений конституцією обов’язок громадян відбувати військову службу в збройних силах і захищати країну.

Втрата громадянства – припинення громадянства внаслідок настання певних підстав.

Гарантії конституційних прав і свобод – фактори, що забезпечують реальне здійснення в країні конституційно проголошених прав і свобод людини і громадянина.

Громадянин України – згідно з Законом України « Про громадянство України » від 18 січня 2001 р. – « особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України » (ст. 1 ).

Економічні права і свободи – сукупність конституційних прав і свобод, що визичають юридичні можливості людини і громадянина в економічній сфері.

Експатріація – вигнання з країни особи, позбавленої її громадянства.         

Екстрадиція – видача однією державою іншій державі особи, яка обвинувачується у вчиненні або засуджена за вчинення злочину.

Емігрант - особа, яка добровільно або вимушено залишила країну свого громадянства або постійного проживання і виїхала на постійне чи тривале проживання в іншу країну.

Жіноче рівноправ’я – юридично встановлена рівність прав жінки та чоловіка.

Іноземець – особа, яка не є громадянином держави перебування і має доказ незалежності до громадянства іншої держави.

Конституційні гарантії прав і свобод – сукупність установлених конституцією процесуальних та інституціональних засобів захисту прав і свобод людини і громадянина, а також меж та умов їх можливих обмежень.

Конституційні обов’язки людини і громадянина – закріплені в конституційно-правових нормах вимог держави до поведінки будь-яких осіб, що перебувають на її території, або тільки до поведінки громадян даної держави незалежно від їх місцезнаходження.

Культурні права і свободи – сукупність конституційних прав, що визначають юридичні можливості людини і громадянина у сфері культури.

Міжнародно-правові гарантії прав людини – міжнародні юридичні засоби захисту основних прав і свобод людини.

Набуття громадянства – встановлення стійкого правового зв’язку між особою і державою.

Натуралізація – один із двох основних (поряд з філіацією) спосіб набуття громадянства, який полягає у наданні громадянства даної держави іноземцеві чи особі без громадянства на їхнє прохання або за їхньою згодою.

Невідчужуваність прав і свобод людини – основоположний принцип конституційного ладу і конституційно-правового статусу людини в демократичних державах, який означає, що права людини мають природний характер (належать їй від народження) і не можуть бути відчужені на чию б то не було користь.

Обов’язок додержуватись конституції та законів – один із основних конституційних обов’язків громадян, який вимагає, щоб у своїх діях неухильно додержувалися вимог конституції та законів держави, не посягали на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Обов’язок захищати країну – один із основних конституційних обов’язків громадян,який передбачає обов’язкову військову службу або альтернативну їх (невійськову) службу, а також виконання встановлених законом обов’язків у разі війни чи воєнної загрози.

Обов’язок оберігати навколишнє середовище – один із конституційних обов’язків людини, який вимагає від неї не заподіювати шкоду природі.

Обов’язок сплачувати податки – один із основних конституційних обов’язків громадянина,який вимагає від них брати участь у покритті суспільно необхідних витрат відповідно до їх економічних можливостей.

Обов’язок трудитися – один із конституційних обов’язків громадянина, який вимагає від них займатися суспільно корисною працею.

Омбудсман – спеціально обрана чи призначена посадова особа для здійснення контролю за додержанням прав людини і громадянина органами влади, передусім органами виконавчої влад.

Оптація – один із способів набуття і припинення громадянства, який полягає у добровільному виборі особою громадянства при зміні державної незалежності території, на якій вона проживає.

Особисті (громадські) права і свободи – сукупність прав і свобод, які належать людині від народження і не залежать від її громадянства.

Парламентський уповноважений з прав людини – загальна назва посадової особи, яка здійснює контроль за додержанням прав людини і громадянина органами влади.

Паспорт – офіційний документ установленого зразка, що засвідчує особу громадянина.

Підданство – у сучасних державах з монархічною формою правління те саме, що й громадянство.

Пільга (соціальна) – встановлена нормативно-правовим актом перевага, що надається певним категоріям осіб порівняно з іншими особами.

Повноліття – встановлений законом вік, із досягненням якого громадянин стає повністю дієздатним, тобто здатним своїм діями набувати і здійснювати громадські права,створювати для себе громадянські обов’язки і виконувати їх.

Податок – обов’язковий платіж до бюджету відповідного рівня або позабюджетного фонду, що здійснюється юридичними і фізичними особами в порядку і розмірах, установлених законодавчими актами.

Позбавлення громадянства – припинення громадянства особи, здійснене за ініціативи уповноваженого державного органу від імені держави.

Політичний емігрант – особа,яка з особистих причини вимушено залишила країну свого громадянства й виїхала на постійне чи тривале проживання до іншої країни.

Політичний притулок – надання державою іноземному громадянинові або особі без громадянства можливості уникати переслідувань з політичних мотивів на своїй території.

Політичні права і свободи – сукупність конституційних прав і свобод громадян, які надають їм можливість брати участь у громадському й політичному житті країни.

Права – закріплені у правових актах можливості певної поведінки .

Права громадянина – сукупність прав особи, обумовлених її громадянством.

Права дитини – права людини стосовно дітей.

Права жінки – сукупність загальних особистих і політичних прав жінки як людини і громадянина, а також деяких специфічних прав і свобод жінки, зумовлених особливостями її суспільного й сімейного статусу.

Права споживача – закріплені в нормативно-правових актах можливості людини як споживача матеріальних і духовних благ.

Право власності – право людини володіти , користуватися й розпоряджатися незалежним їй майном і результатами своєї інтелектуальної, творчої праці

Право голосу – право громадянина обирати до виборних органів державної влади та органів місцевого самоврядування, брати участь у референдумах.

Право ґрунту – принцип набуття громадянства за народженням, згідно з яким дитина набуває громадянство держави , на території якої вона народилась, не залежно від громадянства батьків.

Право крові – принцип набуття громадянства за народженням, згідно з яким дитина набуває громадянство тієї держави, громадянами якої є її батьки, незалежно від місця народження.

Право знати свої права та обов’язки – право людини знати свої юридично встановлені права та обов’язки.

Право на безпечні та здорові умови праці – право працівника на умови праці, що відповідають вимогам техніки безпеки, виробничої гігієни та санітарії.

Право на вільний вбір професії або заняття – одне із соціально-економічних прав людини.

Право на життя – невід’ємне право людини на індивідуальне існування, яке полягає в тому, що вона не може бути позбавлена життя.

Право на захист від безробіття – право люди будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Право на освіту – право людини на здобуття освіти в державних, комунальних та інших навчальних закладах.

Право на правову (юридичну) допомогу – право людини та одержання кваліфікованої юридичної допомоги при вирішенні тих чи інших юридичних питань.

Право на підприємницьку діяльність – право людини створювати (засновувати) підприємства, володіти засобами виробництва, займатися самостійною діяльністю з виробництва продукції, виконання робіт та подання послуг з метою одержання прибутку.

Право на рівну винагороду за рівну працю – конституційне право, яке означає заборону дискримінації в оплаті праці за ознаками статі, раси, кольору шкіри, етнічного та соціального походження.

Презумпція невинуватості – припущення, що визначається договірним, доки не буде доведено зворотне.

Припинення громадянства – припинення правового зв’язку між особою і державою, за якого вони втрачають права та обов’язки одне щодо одного.

Професійна спілка – громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності.

Реєстрація громадянства – надання громадянства особі, яка має на нього право.

Релігійна організація – об’єднання віруючих, утворене з метою задоволення релігійних потреб сповідувати і поширювати віру.

Репатріація – особа, яка повернулась на батьківщину внаслідок репатріації.

Рівне громадянство – принцип конституційного статусу громадянина, згідно з яким громадянина мають рівні конституційні права і свободи незалежно від способів набуття громадянства – за народженням чи шляхом натуралізації.

Соціальні права і свободи – сукупність конституційних прав і свобод , що визначають можливість людини претендувати на отримання від держави за певних умов матеріальних благ.

Соціально-економічні права і свободи – сукупність конституційних прав і свобод, що визначають юридичні можливості людини у сфері застосування її праці.

Судові гарантії конституційних прав і свобод – норми і принципи процесуального права, за допомогою яких у судах захищаються права і свободи людини і громадянина.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини – згідно з Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» від 23 грудні 1997 р. – «посадова особа, яка здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі».

Філіація – набуття громадянства за народженням.

Самостійна робота

1) Складіть таблицю:

·  « Основні обов’язки людини і громадянина »

2) Схематично зобразіть:

· «Права і свободи громадян України»

· «Класифікація основних прав і свобод людини і громадянина»

 

 

ПРАКТИКУМ

ЗАДАЧА 1

З метою припинення незаконної діяльності об'єднання громадян за поданням легалізуючого органу суд тимчасово заборонив діяльність об'єднання громадян "Сіре братство" на строк найдовший, передбачений чинним законодавством. Напередодні спливу цього строку керівництво об'єднання продовжило свою незаконну діяльність. Легалізуючий орган вніс до суду подання про продовження строку заборони. Суд продовжив строк заборони на найдовший термін, передбачений чинним законодавством.

На який загальний термін (у місяцях) була заборонена діяльність даного об'єднання громадян? (…)

ЗАДАЧА 2

Віруючі релігійної громади запланували провести 5 лютого масовий релігійний обряд на майдані у центрі міста.

Вкажіть останній день (дату), коли лідери релігійної громади повинні звернутись за дозволом виконавчого комітету міської ради про проведення релігійного обряду (за умови, що проведення цього обряду не належать до випадків, які не терплять зволікань), а виконавчий комітет розглянув заяву протягом двох днів. (….)

ЗАДАЧА 3

Ініціативна група громадського об'єднання 10 червня отримала інформацію про реєстрацію цього об'єднання.

Вкажіть дату подання ініціаторами документів у реєструючий орган, якщо питання про реєстрацію і повідомлення про неї були здійснені реєструючим органом у максимально тривалі за законом строки, а 10 червня припало на вівторок. (….)

ЗАДАЧА 4

Реєструючий орган 10 травня (понеділок) отримав інформацію про внесення змін до статуту громадської організації. Вкажіть дату внесення змін до статуту цієї організації. (….)

ФОРМУЛА 1

Вирахуйте, чому дорівнює: (Б+А+С):Д= (..... ), де

А - максимальна тривалість разового виїзду особи за кордон у приватних справах (за винятком виїзду за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України), при якій особа визнається згідно із законодавством України такою, яка безперервно проживає на території України (у днях);

Б - вік дитини, до досягнення якого необхідна її згода для набуття громадянства України (у роках);

С - вік особи, до досягнення якого документом, що підтверджує її належність до громадянства України із зазначенням підстав його набуття, є свідоцтво про належність до громадянства України (у роках);

Д – мінімальна кількість голосів необхідна для обрання ВРУ Уповноваженого ВРУ з прав людини

ЗАДАЧА 5

До паспортного столу Печерського рай управління внутрішніх справ м. Києва звернулась громадянка України Орлова К.І. із заявою про зміну громадянства її дітей. У заяві зазначалось, що 18.06.1987 року Орлова К.І. вступила у шлюб із громадянином Франції Ж. Балю і у шлюбі народила двох дітей : Івана – 1989 року народження та Катерину – 1993 року народження. Дітям було надано (за згодою матері) громадянство Франції. У вересні 1997 року шлюб було розірвано і Орлова К.І. з дітьми повернулась до України. На підставі зазначеного, громадянка Орлова К.І. просить змінити громадянство дітей, надавши їм громадянство України.

Запитання:

1. Чи має право дитина вибирати своє громадянство?

2. Дайте обґрунтовану відповідь на заяву громадянки.

ЗАДАЧА 6

До правозахисної організації Київської області звернулась громадянка Л. з проханням допомогти їх й вирішенні конкретної життєвої ситуації. У своєму зверненні вона повідомила фахівців про те, що її сусід Н. постійно вчиняє дії, в результаті яких у неї у квартирі не працює радіомережа. При цьому громадянка Л. зазначила, що у своєму похилому віці, враховуючи давню хворобу зору, вона не може читати друковані тексти (газети, книги ), тому радіоприймач їй вкрай необхідний для задоволення життєво важливих потреб. Дії сусіда вона кваліфікувала як обмеження її конституційного права на інформацію, що суперечить Конституції і нормам міжнародного права.

Завдання

1. Спробуйте самостійно кваліфікувати дії громадянина Н., виходячи із норм чинного законодавства.

2. Визначте предмет протиправного посягання.

ЗАДАЧА 7

Канадський громадянин українського походження П.Демчук, мешканець м. Оттави, звернувся до Комісії при Президентові України з питань громадянства з клопотанням про надання йому громадянства України.

Завдання

1. Які загальні умови надання іноземцям громадянства України?

2. Який порядок подання і розгляду заяв з питань громадянства України?

ЗАДАЧА 8

Комендант гуртожитку одного з вузів м. Києва в присутності дільничного інспектора міліції здійснив обшук у кімнаті студента Петрова, якого підозрював у крадіжці майна. Проведений обшук не підтвердив вини Петрова.

Завдання

1. Чи порушено в цьому випадку ст.30 Конституції України?

ЗАДАЧА 9

Г. Власенко, мати-одиночка, особа без громадянства, перебуваючи на території України, звернулась з клопотаннями про надання їй громадянства України. З нею проживало двоє дітей 10 і 17 років, також особи без громадянства.

Завдання

1. Дайте визначення поняттю «особа без громадянства».

2. Як вирішити ситуацію, що склалася?

Рекомендована література


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 107; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!